امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۳:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2166
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۳۱
تعداد بازدید: 234
مجتبی بیدگلی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس در پاسخ به این سوال که اولویت دولت بعدی در حوزه مسکن چه ...

مجتبی بیدگلی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس در پاسخ به این سوال که اولویت دولت بعدی در حوزه مسکن چه چیزی باید باشد افزود: در حوزه مسکن، مسکن مهر یک ابتکار جدید و درستی بود که نه قبل از انقلاب و نه بعد از انقلاب سابقه نداشته است.

وی ادامه داد: چرا که هر سال دولت‌ها در مراکز استان‌ها 200 تا 300 واحد مسکونی در قالب مسکن استیجاری و یا اجاره به شرط تملیک احداث می‌کردند اما با اجرای مسکن مهر این برنامه به احداث میلیونی مسکن منجر شد.

*استمرار سیاست مسکن مهر از اوجب واجبات

وی ادامه داد: استمرار سیاست مسکن مهر از اوجب واجبات است و این تجربه نباید بر روی زمین گذاشته شود بلکه باید این پروژه تداوم پیدا کند. 

*دولت بعدی نرخ تسهیلات مسکن مهر را کاهش دهد 

بیگدلی تاکید کرد:دولت احمدی‌نژاد تسهیلات مسکن مهر را تک رقمی کرد و دولت‌های بعد این رقم را باید کاهش دهند و این سیاست باید تداوم داشته باشد.

وی گفت: اصلاح ساختار جدی در سیاست‌ها و قوانین و مقرراتی که مسکن با آن مواجه است نیز باید در اولویت دولت بعدی باشد.

*قانون نظام مهندسی حتما تغییر کند

وی افزود: معدل اخذ پروانه ساختمان یک سال تا یک سال و نیم است در حالی که در کشورهای همسایه این اخذ پروانه در طول یک هفته انجام می‌شود.

بیگدلی گفت: قانون نظام مهندسی در حال حاضر برای اسفند ماه سال 74 است و قانونی است که حتما باید تجدیدنظر شود چرا که در این قانون به جای اینکه اشخاص حقوقی را مسئول بشناسد، اشخاص حقیقی را مسئول می‌داند.

رئیس انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان گفت:در هیچ کجای دنیا اشخاص حقوقی محلی از اعراب در قوانین و مقررات ندارند چه برسد در بخش ساختمان که با جان و سرمایه مردم سر و کار دارد، بنابراین باید این موضوع نیز تجدیدنظر جدی شود.

بیگدلی گفت: باید در مجموعه قوانین شورای شهر، شهرداری و خصوصا نظام مهندسی تجدیدنظر شود که البته مجلس نیز در این تغییرات مؤثر است و باید دولت در این بخش لایحه ارائه کند تا یکسری قوانین از سوی مجلس تغییر کند.

وی افزود:طبیعتا سالانه کشور به یک میلیون واحد مسکونی نیازمند است این سیاست مسکن مهر مفید است و همین که با حضور انبوه‌سازان ساخت واحدهای مسکونی مهر انجام شد باید تداوم پیدا کند. 

*سازمان انبوه‌سازان و سازمانهای سرمایه‌گذار تشکیل شود

 وی خاطر نشان کرد:انبوه‌سازان از چند ماده قوانین انجمن‌های کارفرمایی تبدیل به یک قانون منسجم شوند و سازمانهایی که نقش سرمایه‌گذاری و مدیریت منابع و مدیریت حرفه‌ای و تجربی را دارند مثل انبوه‌سازان به سازمان انبوه‌سازان و سازمانهای سرمایه‌گذار به عنوان نهادهای غیردولتی که بازوی مشورتی و اجرایی دولت هستند تبدیل شوند.

بیگدلی در ادامه تصریح کرد: یکسری سازمانها هستند مثل سازمان نظام مهندسی که در حال خدمات رسانی هستند باید اذعان شود که می‌توانند زیرمجموعه سازمان انبوه‌سازان به ارائه خدمات مشغول شوند.

*تحقق مدیریت واحد شهری

وی با بیان اینکه سازمانهایی تأسیس شوند که به انبوه سازان سرویس داده و خدمات‌رسانی و امکانات لازم را ارائه کنند گفت: دولت از طریق مقررات خود خدمات رسانی را به سایر بخش‌ها تسری دهد و جایگاه این سازمان را پررنگ‌تر کند و مدیریت واحد شهری را در معنای صحیح خود تحقق ببخشد.

بیگدلی افزود:مدیریت واحد شهری یکی از تأکیدات برنامه پنجم توسعه است اما متأسفانه این تأکید تنها بر روی کاغذ بوده و اجرایی نشده است.

وی ادامه داد:در مدیریت واحد شهری نمی‌توان گفت که دولت بیاید دخیل و وارد شود بلکه باید بخش خصوصی، نخبگان، اندیشمندان و افرادی که در شهر نقش اساسی دارند حضور پیدا کنند تا مدیریت واحد شهری شکل پیدا کند تا مشکلات موجود برطرف شد.

*افرادی که در انتخابات خود را کاندید کرده‌اند سیاسی هستند

وی در پاسخ به این سؤال که اکثر افرادی که خود را نامزد انتخابات ریاست جمهوری کرده‌اند در سخنرانی‌های خود چندان برنامه اقتصادی ارائه نمی‌کنند آیا از این کاندیداها افرادی بوده‌اند که در حوزه مسکن از انبوه‌سازان و کارشناسان مسکن درخواست مشاوره کرده باشند، گفت: برخی از این کاندیداها برای دیدار و گرفتن نقطه نظرات به منزل ما نیز آمدند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا وزیر مسکن و شهرسازی سابق که در حال حاضر کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شده از شما درخواست مشاوره در بخش مسکن کرده‌اند،گفت: بسیاری از افرادی که در انتخابات ریاست جمهوری خود را کاندید کرده‌اند افراد سیاسی هستند و از آنجا که نیاز اصلی کشور سرمایه‌گذاری است باید گفت که این‌ها دو بال یک پرنده هستند و اقتصاد مرهون سرمایه‌گذاری است.

وی ادامه داد: دولت سرمایه ندارد که به اقتصاد تزریق کند بنابراین باید ارزهایی که وارد کشور می‌شود به سرمایه‌گذار داخلی تخصیص دهد تا علاوه بر ایجاد انگیزه، کشور روز به روز آبادتر شود و سرمایه‌گذار بخش خصوصی سود خود را ببرد.

*کاندیدهای ریاست جمهوری سیاسی هستند و اقتصاد را نمی‌شناسند 

بیگدلی اضافه کرد: این افراد که خود را کاندید انتخابات ریاست جمهوری کرده‌اند سیاسی هستند و اقتصاد را نمی‌شناسند و اگرچه افراد محترمی هستند اما بخش خصوصی را نمی‌شناسند.

وی با بیان اینکه وزیر سابق مسکن و شهرسازی نیز اقتصاد و بخش خصوصی را نمی‌شناسد، گفت: این افراد هیچ کدام در بخش خصوصی فعالیت نداشته‌اند که خودشان ثبت شرکت و سرمایه‌گذاری کنند و بدانند یک بنگاه کارآفرینی چگونه اداره می‌شود.

*غیبت بخش خصوصی در میان کاندیداها

وی ادامه داد: بخش خصوصی در نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری کاندید ندارد و غایب است.

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی که امسال را حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی معرفی کرده‌اند اعلام کرده که کوچکترین اختلاف خیانت به کشور است، گفت: با فرمایشات رهبری تکلیف سیاسیون روشن شده است و تمام این کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری تکلیفشان روشن است.

وی ادامه داد: باید بخش خصوصی و جوان‌ها وارد میدان شوند و پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری باید مدار کارمندسالاری را 180 درجه تغییر دهیم و به کارآفرین سالاری تبدیل کنیم.

*گفت و گو از اکبر محمودی
انتهای پیام/ک
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها