امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۳:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21668
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۱
تعداد بازدید: 88
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت الاسلام یاسر تک فلاح گفت: اگر چه تاکنون کتاب‌هایی در ابعاد اجتماعی، دینی، فرهنگی و سیاسی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت الاسلام یاسر تک فلاح گفت: اگر چه تاکنون کتاب‌هایی در ابعاد اجتماعی، دینی، فرهنگی و سیاسی مساجد منتشر شده اما به جرأت می‌توان گفت کتاب «مسجد در نظم حقوقی کنونی» نخستین تألیف در حوزه حقوقی مسجد است.

وی درباره علت تألیف این کتاب عنوان کرد: نقش چشمگیر مساجد در گسترش تعاملات و آگاهی‌های مذهبی، اجتماعی و فرهنگی و سیاسی مردم ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، سبب وضع قوانین و مقررات متعدد و همچنین شکل گیری نهادها و دستگاه هایی شد که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در ارتباط با مساجد کشور بودند و تعدد نهادهای تصمیم گیرنده در این حوزه و پراکندگی و تشتت قوانین و مقررات، منجر به بروز ابهاماتی در این زمینه شده بود.

تک فلاح اضافه کرد: بر همین اساس معاونت حقوقی مرکز رسیدگی به امور مساجد تصمیم گرفت تا در چند مرحله مشکلات و معضلات حقوقی مسجد را مورد بررسی و پژوهش قرار دهد که در گام نخست ضمن گردآوری، تدوین و تفکیک قوانین به طبقه بندی موضوعی و تاریخی قوانین و مقررات کشور در حوزه مساجد پرداخت و با تشخیص قوانین ناسخ و منسوخ، اصلاحی، الحاقی و یا ابطال و متروک شده، مجموعه کامل و صحیحی از قوانین و آرای قضایی را جمع آوری کرد.

وی اظهار داشت: در گام دوم نیز قرار است با پژوهش‌های تحلیلی و کاربردی، ماهیت و چیستی مساجد و شخصیت حقوقی آن را تبیین کرده و جایگاه حقوقی مرکز رسیدگی به امور مساجد و نحوه تعامل آن را با دستگاه‌های اجرایی به صورت شفاف مشخص کنیم تا با ارائه طرحی جامع، زمینه ساز تصویب قانونی جامع برای مساجد کشور باشیم.

معاون حقوقی مرکز رسیدگی به امور مساجد در ادامه به عنوان‌های این کتاب اشاره کرد و گفت: کتاب «مسجد در نظم حقوقی کنونی» در هشت بخش شامل ارائه متنی صحیح از قوانین، تفسیر ماده  به ماده، تفسیر با رویه قضایی، بهره گیری از آرای وحدت رویه قضایی، استفاده از دیدگاه‌ها و اندیشه‌های قضایی علمای حقوق (دکترین)، استفاده از نظریات مشورتی اداره حقوقی قوه قضاییه، استفاده از منابع معتبر فقهی و فتاوی مراجع عظام تقلید و بکارگیری فهرست موضوعی و تاریخی در ارتباط با قوانین و مقررات تصویب شده در خصوص مساجد تشکیل شده است.

وی ترتیب مراجع تقنینی و قانونگذاری، جدول تاریخی قوانین و مقررات، دقت بالا در تشخیص مقررات اصلاحی یا ابطالی، بهره گیری از آرای هیأت عمومی دیوان عدالت اداری و دیوان عالی کشور و نظریات مشورتی قوه قضاییه همراه با دکترین حقوقی را از نکات جالب این کتاب دانست.

تک فلاح تاکید کرد: مسأله تدوین  و تنقیح قوانین و مقررات موضوع بسیار حایز اهمیتی است که در قانون برنامه پنجم توسعه مورد توجه ویژه قانونگذار قرار گرفت و به همین دلیل نیز قانون تنقیح قوانین و مقررات کشور توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و هم اکنون خوشحال هستیم که مرکز رسیدگی به امور مساجد از جمله دستگاه های پیشگام در این زمینه است.

وی با بیان این که از نظریات تفسیری و اندیشه‌های حقوقی و فقهی علمای حقوق و فقه نیز در این کتاب استفاده شده، افزود: کتاب «مسجد در نظم حقوقی کنونی» در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی مرتبط با مسجد قرار خواهد گرفت چون لازمه انجام امور مذهبی، فرهنگی، حقوقی و سیاسی در مساجد، اشراف کامل مسئولان و دست‌اندر کار این حوزه با مجموعه قوانین و مقررات مسجد است از این رو تدوین و تنقیح قوانین و مقررات در این خصوص سبب می‌شود تا مجموعه وظایف و تکالیف سایر نهادهای تصمیم گیرنده یا مجری در مورد مساجد تبیین شده و بستر مناسب جهت تعاملات سازنده با آنها فراهم شود.

معاون حقوقی مرکز رسیدگی به امور مساجد تاکید کرد: تا زمانی که ما آشنایی جامعی با مجموعه قوانین و مقررات مربوط به خود نداشته باشیم امکان مطالبه آن از سایر نهادها  و دستگاه‌ها که تکالیفی در خصوص مساجد دارند فراهم نمی‌شود.

کتاب «مسجد در نظم حقوقی کنونی» به قلم کیوان صداقتی و زیر نظر معاون حقوقی مرکز رسیدگی به امور مساجد در سی‌ام مرداد ماه مصادف با روز جهانی مسجد رونمایی خواهد شد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار