امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۳:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21673
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۱
تعداد بازدید: 85
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس آزمون کاروان قرآنی حج تمتع در سال 1392 روز‌های 8 لغایت 10 تیر‌ماه ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس آزمون کاروان قرآنی حج تمتع در سال 1392 روز‌های 8 لغایت 10 تیر‌ماه 1392 در سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد.

بنا بر این گزارش داوری‌های این آزمون روز‌های 13 و 14 تیر‌ماه 1392 در شورای عالی قرآن کریم برگزار شد و نتایج آن به زودی اعلام می‌شود.

برای اطلاع از کم و کیف و نحوه انتخاب اعضای کاروان قرآنی جمهوری اسلامی ایران دقایقی را با «محمد‌تقی میرزا‌جانی» مسئول دبیر‌خانه کمیته اعزام و دعوت از قاریان به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه از نظر شما عزیزان می‌گذرد.

 در خصوص ترکیب کاروان قرآنی اعزامی به حج تمتع کمی توضیح دهید.

 اعضای کاروان قرآنی جمهوری اسلامی ایران اعزامی به حج از چند گروه تشکیل شده است که شامل؛ تعدادی از اساتید و قاریان برجسته کشور، تعدادی از قاریان و حافظان ممتاز کشور، یک یا دو گروه تواشیح و همخوانی قرآن کریم به همراه یک نفر سرپرست کاروان است.

احتمال کاهش مجدد کاروان قرآنی

تعداد اعضای کاروان چند نفر است؟

تعداد اعضای کاروان دو سال پیش 32 نفر بود که سال گذشته به دلیل کم شدن سهمیه کشور به 25 نفر کاهش یافت. امسال هم سهمیه جمهوری اسلامی ایران در حج کاهش یافته و احتمال کاهش اعضای کاروان قرآنی وجود دارد، اما ما روی 25 نفر حساب باز کردیم، البته این را هم بگویم در سال‌های اخیر در اعزام افراد متفرقه صرفه‌جویی کردیم، به عنوان مثال؛ تلاش می‌کنیم سرپرست کاروان یکی از قاریان و یا اساتید باشد و سازمان اوقاف هم نماینده‌ای به حج اعزام نمی‌کند.

نحوه انتخاب افراد اعزامی به حج چگونه است؟

 قاریان و اساتید برجسته کشور به دلیل اینکه مدام در جلسات مختلف تلاوت می‌کنند، انتخابشان دشوار نیست و از بین آنان چند نفر را اعزام می‌کنیم، البته تلاش می‌کنیم افرادی را که کمتر اعزام شده‌اند انتخاب کنیم.

قاریان ممتاز استانی هم با شرکت در آزمون که از سال 1386 تاکنون برگزار می‌شود برای اعزام به حج انتخاب می‌شوند، به این صورت که نفرات اول تا سوم استان‌ها به همراه نفرات اول تا پنجم مسابقات سراسری قرآن کریم با شرکت در آزمون حج برای اعزام انتخاب می‌شوند، البته یک سهمیه هم برای افرادی که قاریان خوش‌صدا و مجلسی‌خوان هستند اما در مسابقات شرکت نمی‌کنند هم درنظر گرفته‌ایم و آنها هم می‌توانند در آزمون شرکت کنند.

معیار و ملاک ما برای انتخاب اعضای کاروان «نور» فقط مسابقات قرآن اوقاف نیست، زیرا ما قاریان خوش‌صدایی می‌خواهیم که بتوانند تلاوت‌های زیبا و متعددی را در مناسک حج ارائه کنند. از این رو راه را برای همه قاریان قرآن اعم از کسانی که در مسابقات شرکت نمی‌کنند بازگذاشته‌ایم.

در گذشته هیچ آزمونی برای حج برگزار نمی‌شد

تاریخچه نحوه انتخاب اعضای کاروان چیست و در گذشته افراد چگونه انتخاب می‌شدند؟

همانگونه که گفتم از سال 1386 تاکنون، نفرات اول تا سوم مسابقات استانی به همراه نفرات برتر مسابقات سراسری در آزمون شرکت می‌کنند، پیش از سال 1386 فقط نفرات فینالیست مسابقات سراسری به حج اعزام می‌شدند و حتی قبل از آن قاریان عنوان‌دار و ممتاز کشور هر سال به حج اعزام می‌شدند و آزمونی هم برگزار نمی‌شد.

اول شدن در مسابقات معیار انتخاب گروه‌های تواشیح نیست

نحوه انتخاب گروه‌های تواشیح و همخوانی قرآن کریم برای اعزام به حج چگونه است؟

گروه‌های تواشیحی که رتبه‌دار هستند آثار خود را برای ما ارسال می‌کنند و پس از داوری یک یا دو گروه را انتخاب و اعزام می‌کنیم، در انتخاب هم اول شدن گروه در مسابقات برای ما ملاک نیست، زیرا ممکن است یک گروه با یک اثر به عنوان نخست کشور دست پیدا کرده باشد، در حالی که تعدد کارها و آثار به همراه اجراهای طولانی و مداوم برای ما معیار است و اینگونه موارد را بررسی می‌کنیم.

قاریان برای انتخاب درجه مجلس گردانی دریافت می‌کنند

نحوه داوری‌ها در آزمون به چه صورت است؟

شرکت‌کنندگان در آزمون یک تلاوت 20 سطری که حدود 12 دقیقه است را ارائه می‌کنند، در داوری‌ها هم معیار اساتید، مطابق آیین‌نامه مسابقات نیست، البته نکاتی مانند تجوید، وقف و ابتدا در داوری‌ها لحاظ می‌شود، اما داوران ما نکته مهم‌تری را هم لحاظ می‌کنند و آن هم توان مجلس‌گردانی است به این صورت که قاری چقدر می‌تواند مجلس را گرم کند. از این رو، در داوری‌ها به افراد درجه مجلس‌گردانی می‌دهیم.

در مناسک حج، قاریان بیشتر در چه مجالسی تلاوت می‌کنند؟

بیشتر تلاوت‌هایی که قاریان در مناسک حج ارائه می‌دهند مربوط به مراسم‌های بعثه است، البته تعدادی هم محفل شبی با قرآن به همراه محفل قرآنی مسجدالحرام هم برگزار می‌شود که قاریان در این محافل هم به اجرای برنامه می‌پردازند.

حضور نفرات برتر طرح ارزیابی در آزمون حج از سال آینده

آیا نفرات برتر طرح ارزیابی هم در آزمون گنجانده می‌شوند؟

بله از سال آینده افرادی که در طرح ارزیابی قاریان و مدرسان قرآن کریم با موفق شوند می‌توانند در آزمون حج شرکت کنند.

انتهای پیام/م.خ
برچسب ها:
آخرین اخبار