امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۶:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21680
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۱
تعداد بازدید: 110
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری «جیهان»، «عبدالله گل» رئیس‌جمهور ترکیه، ادعای برخی رسانه‌های محلی، مبنی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری «جیهان»، «عبدالله گل» رئیس‌جمهور ترکیه، ادعای برخی رسانه‌های محلی، مبنی بر اینکه وی قصد دارد، یک حزب سیاسی جدید و مستقل تاسیس کند را تکذیب کرد.

در بیانیه ریاست‌جمهوری ترکیه خبر منتشر شده در روزنامه «سوزجو» در همین رابطه را تکذیب و اعلام کرد که عبدالله گل قصد تاسیس حزب سیاسی جدید را ندارد و این خبر دروغ است.

عبدالله گل هم حزبی و یکی از نزدیکترین رهبران سیاسی به «رجب طیب اردوغان» نخست وزیر ترکیه است. با این حال، در مسئله  اعتراضات ترکیه، کمی نظرات دو مرد پرقدرت ترکیه را از هم دور کرده است.

در حالیکه نخست وزیر، معترضان ترکیه را اعضای گروه‌های افراطی و آشوبگر می‌داند، عبدالله گل تظاهرات را «حق معترضان در یک جامعه دموکراسی» می شمارد.

عبدالله گل در این‌باره گفته بود: اعتراضات آرام، بخشی از دموکراسی است. من اتفاقات اخیر را از این منظر می‌بینم. می‌خواهم بگویم پیام کسانی که با حسن نیت در این اعتراض‌ها شرکت کنند، دریافت شده است. اگر زمانش برسد آنچه را که باید انجام داد، به اجرا خواهیم گذاشت و فکر می‌کنم که شما متوجه این تغییرات هستید.

سخنان رئیس‌جمهور ترکیه از هیچ زاویه ای به سخنان اردوغان، نخست وزیری که معترضان خواستار استعفای او هستند، نزدیک نیست.

گل و اردوغان در سال 2001، حزب عدالت و توسعه که حزب حاکم کنونی در ترکیه است را تشکیل دادند.

پیش‌بینی می‌شود که اردوغان در انتخابات ریاست‌جمهوری 2014، نامزد شود تا این‌بار طعم ریاست‌جمهوری ترکیه را بچشد. اما نظرسنجی‌هایی که تاکنون صورت گرفته، نشان می‌دهد عبدالله گل دارای محبوبیت بیشتری است. هرچند که وی قصد خود برای آغاز رقابتی جدید را هنوز اعلام نکرده است.

برخی از کارشناسان معتقدند که رقابت انتخاباتی، برای تصدی پست ریاست جمهوری، باعث اختلاف شدید بین این دو عضو حزب «عدالت و توسعه» شده است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها