امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۲۰:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21700
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۸
تعداد بازدید: 92
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه ایران (سنا)، مدیر نظارت بر ناشران اوراق بهادار با ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه ایران (سنا)، مدیر نظارت بر ناشران اوراق بهادار با اشاره به توقف نمادهای معاملاتی شرکت‌های پالایشی گفت: سود (زیان) شرکت‌های پالایشی طی روزهای اخیر به شدت دست‌خوش تغییر قرار می‌گیرد که عمدتا ناشی از شفاف نبودن روابط مالی شرکت‌های پالایشی با شرکت پالایش و پخش است.

امیرحمزه مالمیر گفت: اگر چه طی یک‌سال گذشته با برگزاری جلسات فیمابین مدیران ارشد وزارت نفت و شرکت پالایش و پخش با مدیران شرکت‌های پالایشی و مدیران ارشد بازار سرمایه، سعی شده است که ابهامات فیمابین کاهش و در جهت رفع آنها تلاش‌های زیادی صورت گرفته است، ولیکن کماکان شاهد تغییرات عمده در اطلاعات شرکت‌ها، حتی اطلاعات واقعی آنها هستیم.

وی خاطرنشان کرد: همانگونه که قبلاً طی اطلاعیه‌ای اعلام شده بود، عملکرد واقعی حسابرسی‌شده 6 ماهه شرکت پالایش نفت تهران مبلغ 683ر27 ریال اعلام شده بود در حالی‌که باتوجه به دریافت اعلامیه‌هایی از شرکت پالایش و پخش سود 6 ماهه در تاریخ پنجم‌دی‌ماه 91 به مبلغ 233ر29 ریال افزایش و در تاریخ هفدهم‌دی‌ماه 91 به مبلغ 319ر25 ریال کاهش و مجدداً در تاریخ سی‌ام‌دی‌ماه 91 به مبلغ 831ر29 ریال افزایش پیدا کرد.

مالمیر ادامه داد: از طرفی عملکرد 9 ماهه شرکت ابتدا مبلغ 985ر29 ریال و سپس بر اساس اعلامیه‌های دریافتی از شرکت پالایش و پخش در تاریخ بیست‌وهفتم‌دیماه‌91 به مبلغ 985ر28 ریال کاهش و مجددا در تاریخ سی‌ام‌دی‌ماه 91 به مبلغ 431ر37 ریال افزایش یافت.

این شرکت در تاریخ هجدهم‌اردیبهشت‌ماه جاری در زمان ارائه‌ اطلاعات پیش‌بینی عملکرد و به عنوان اطلاعات مقایسه‌ای، پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی 91 را مبلغ 886ر38 ریال اعلام نمود.

مالمیر افزود: بر اساس مکاتبه دریافتی از شرکت پالایش نفت تهران، با توجه به لزوم شناسایی زیان حاصل از تسعیر ارز، سود هر سهم شرکت برای سال مالی 91 حدود مبلغ 000ر11 ریال کاهش داشته است و بر اساس مذاکره انجام‌شده در تاریخ پانزدهم‌تیرماه 92 با مدیرعامل محترم شرکت، اظهار شد که سود سال مالی 91 بر اساس صورت‌های مالی که در اختیار حسابرس قرار گرفته است حدودا بالغ بر 000ر15 ریال است و این در حالی‌است که یکی از اعلامیه‌های ارسالی توسط شرکت پالایش و پخش نیز به‌دلیل عدم موافقت شرکت، در حساب‌ها اعمال نشده که در صورت اعمال آن عملکرد شرکت برای سال 91 به زیان منجر خواهد شد، البته به‌نظر می‌رسد اظهارنظر حسابرس نسبت به صورت‌های مالی سال 91 این شرکت نیز طی چند روز آتی به سازمان ارائه شود.

مدیر نظارت بر ناشران اوراق بهادار سازمان بورس درخصوص شرکت پالایش نفت لاوان نیز اعلام کرد شرکت پالایش نفت لاوان برای مدت طولانی اطلاعاتی را ارائه نکرده بود و در تاریخ نهم‌تیرماه جاری سود هر سهم حسابرسی‌نشده سال 91 را مبلغ 426 ریال برای هر سهم اعلام نمود و این در حالی‌است که در تاریخ 28/12/91 مبلغ 298 ریال و در تاریخ پنجم‌تیرماه 92 همچنان مبلغ 298 ریال اعلام شده بود، از طرفی پیش‌بینی سال 92 در تاریخ بیست‌وهشتم اسفندماه 91 مبلغ 590 ریال و در تاریخ پنجم‌خردادماه 92 مبلغ 843 ریال اعلام شد.

در تاریخ نهم‌تیرماه 92 اظهارنظر حسابرس نسبت به پیش‌بینی سال 92 ارائه شد که همچنان حاکی از مبلغ 843 ریال سود برای سال 92 بود و در اقلام مقایسه‌ای نیز سود سال 91 مبلغ 298 ریال درج شده بود، درحالیکه مطابق اطلاعات حسابرسی نشده ارائه شده در همان روز، سود سال 91 بالغ بر 426 ریال اعلام شده بود. ضمناً حسابرس نسبت به پیش‌بینی یادشده "عدم اظهارنظر" ارائه کرده بود.

وی با بیان اینکه براساس پیگیری‌های صورت‌گرفته از حسابرس شرکت پالایش نفت لاوان، صورت‌های مالی حسابرسی شده این شرکت بزودی ارائه خواهد شد، خاطرنشان کرد شرکت پالایش نفت لاوان در تاریخ دوازده‌تیرماه 92 در فاصله‌ای کمتر از 4 روز، پیش‌بینی سال 92 خود را مبلغ 088ر3 ریال اعلام کرد، البته لازم به ذکر است که شرکت در سال 90، مبلغ 6/800 میلیارد ریال مطالبات سازمان امور مالیاتی بابت مالیات بر ارزش افزوده را از بهای تمام‌شده خود کسر نموده است.

امیرحمزه مالمیر در ارتباط با توقف نماد شرکت پالایش نفت بندرعباس نیز گفت: شرکت پالایش نفت بندرعباس در تاریخ بیست‌ونهم‌اردیبشهت‌ماه 92 اعلام کرد پیش‌بینی سال 91 بیش از 50 درصد نسبت به پیش بینی قبلی (مبلغ 323 ریال اعلام شده در تاریخ شانزدهم‌اردیبهشت‌ماه 92) افزایش خواهد یافت که بر این اساس نماد متوقف و از شرکت درخواست جزئیات اطلاعات شد.

وی افزود: این شرکت در تاریخ سی‌ام‌اردیبهشت‌ماه 92 صورت‌های مالی حسابرسی‌نشده سال 91 را به سازمان ارائه کرد که حاکی از مبلغ 847 ریال سود برای هر سهم بود و به بیانی دیگر بیش از 162 درصد افزایش نشان می‌داد که فارغ از این موضوع که دلایل تغییرات بااهمیت چه بوده است و زمان وقوع و اطلاع شرکت از این اطلاعات کی بوده است، اطلاعات دریافتی از شرکت حاوی ابهاماتی بود که می‌بایست شرکت نسبت به رفع آن‌ها اقدام می‌نمود و برای همین منظور اطلاعات تکمیلی از شرکت دریافت گردید، ضمن اینکه حذف تبصره‌ی (1) ماده‌ی (7) آئین‌نامه‌ی مصوب هیئت‌وزیران نیز ابهامات جدیدی را مطرح نمود که در این‌خصوص اطلاع‌رسانی صورت گرفت.

به گفته مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس، شبندر در تاریخ بیست‌وهفتم‌خرداداماه 92 صورت‌های مالی حسابرسی‌نشده را ارائه کرد که حاکی از مبلغ 794 ریال سود برای سال 91 بود‌، ضمنا پیش‌بینی سال مالی 92 را در تاریخ سی ام‌خردادماه 92 مبلغ 166ر2 ریال و در تاریخ 02/04/92 مبلغ 238ر2 ریال اعلام کرد.

وی در ادامه افزود: همانگونه که از توضیحات ارائه شده کاملا مشخص است، اطلاعات شرکت‌های پالایشی به شدت در مدت کوتاه و بدون دلیل منطقی، تغییرات قابل ملاحظه‌ای نشان می‌دهد و از طرفی ابهامات موجود  درخصوص نحوه‌ی تسعیر ارز، نحوه‌ی برخورد با مالیات بر ارزش افزوده، نحوه‌ی برخورد با سهم صندوق ارزی از صادرات (معادل 26 درصد)، ابهام در خصوص میزان پذیرش و تعلق یارانه‌ها، ابهام در خصوص اثرات مکاتبات اخیر شرکت پالایش و پخش بر عملکرد شرکت‌ها از جمله پرداخت مبلغ مابه‌التفاوت درآمد حاصل از فروش فرآورده‌های ویژه ناشی از ارز مبادله‌ای با ارز مرجع به شرکت پالایش و پخش، سازمان را بر آن‌داشت تا از شرکت‌های پالایشی اظهارنظر حسابرس نسبت به پیش‌بینی‌ سال مالی 92 و همچنین صورت‌های مالی حسابرسی شده را دریافت کند.

مالمیر خاطرنشان کرد: از آنجا که برخی از این ابهامات را حسابرس و خصوصاً سازمان حسابرسی (به دلیل اینکه می‌بایست در نهایت به تایید آن برسد) به صورت تخصصی و کامل بررسی می‌نماید، می‌تواند برخی از ابهامات موجود را برطرف و شفاف نماید و باتوجه به پیگیری‌های انجام‌شده و مذاکره با همکاران سازمان حسابرسی و از طرفی لزوم برگزاری مجامع شرکت‌ها حداکثر تا پایان تیرماه و لزوم ارائه‌ اطلاعات 10 روز قبل از آن، به نظر می‌رسد که اطلاعات حسابرسی‌شده را طی روزهای آتی داشته باشیم.

انتهای پیام/ آ
برچسب ها:
آخرین اخبار