امروز : شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 17
۰۳:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21707
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۸
تعداد بازدید: 130
به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، علی باقرزاده معاون وزیر آموزش و پرورش در دومین روز از اجلاس رؤسای آموزش و پرورش سراسر کشور که در ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، علی باقرزاده معاون وزیر آموزش و پرورش در دومین روز از اجلاس رؤسای آموزش و پرورش سراسر کشور که در سالن‌ همایش های رازی در حال برگزاری است، اظهار داشت: درصد باسوادی از حدود 50 درصد در تمام گروه‌های سنی به حدود 86 درصد و در گروه سنی 50 سال به پایین به حدود 92 درصد رسیده است.

وی ادامه داد: در تمام گروه‌های سنی بالای 6 سال، 14 درصد و بین گروه سنی 10 تا 49 سال حدود 7 درصد در سرشماری، خود را بیسواد مطلق عنوان کردند که این آمار برای آموزش و پرورش در دوره طلایی تحول، آمار نگران کننده است.

باقرزاده، متولی آمار ارائه شده درباره بیسوادی را مرکز آمار عنوان کرد و گفت: برخی در بیرون از آموزش و پرورش می‌گویند نهضت سواد آموزی عدد تولید می‌کند تا بتواند به کارش ادامه دهد.

وی به مرز بیسوادی و باسوادی اشاره کرد و گفت:‌ بیسواد مطلق کسی است که خواندن و نوشتن و حساب کردن را نمی‌داند.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی به نامه مقام معظم به وزرای آموزش و پرورش درباره سوادآموزی در سال 87 و 89 اشاره کرد و گفت: در بند یک سیاست‌های کلی ایجاد تحول در آموزش و پرورش که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد به ریشه‌کنی بیسوادی تأکید شده است.

باقرزاده با بیان اینکه 54 درصد بیسوادان، حداقل یک دانش‌آموز در مدرسه دارند، گفت: یکی از اساسی‌ترین مشکلات بیسوادی عدم دسترسی به اطلاعات اسمی آنها بوده است که طی 2 سال گذشته وقت گذاشتیم و اسامی 45 درصد افراد که خود را بیسواد اعلام کردند را گرفتیم که این اسامی را در اختیار استان‌ها قرار دادیم تا پیگیری کنند و بیسوادان مطلق را شناسایی کنند.

باقرزاده اضافه کرد: برای دریافت اسامی 55 درصد دیگر، از کمیسیون تخصصی مجلس طی نامه‌ای استعلام گرفتیم که آیا مرکز آمار با عنوان خصوصی بودن اطلاعات مردم می‌تواند این اطلاعات را دراختیار نهضت سوادآموزی قرار ندهد؟

وی به ثبت نام دانش‌آموزان در مدارس اشاره کرد و افزود: در ثبت نام دانش‌آموزان اطلاعات اولیاء سطح سواد آنها را گرفته‌ایم ضمن اینکه با مساعدت وزیر آموزش و پرورش برای 261 منطقه که قبلاً ساختار نداشتیم، پست‌ به آنها اختصاص داده شد و امیدواریم از نیروهای علاقمند به کار گرفته شوند.

معاون وزیر آموزش و پرورش افزود: در دستورالعمل ساماندهی سال آینده، مقرر شد به ازای هر 75 نفر که تحت پوشش نهضت سوادآموزی قرار می‌گیرند یک مسئول سوادآموزی مجتمع اختصاص یابد.

وی ادامه داد: به استان‌ها اعلام کرده‌ایم برای تمام معلمان علاقمند به سوادآموزی ابلاغ صادر شود البته این ابلاغ متناسب نیاز استان نه برای فعالیت دیگر باشد.

باقرزاده ارزیابی پایانی را پاشنه آشیل کار عنوان کرد و افزود: 40 هزار آموزشیار نهضت سوادآموزی تبدیل وضعیت شدند و در بخش سوادآموزی نظارت بسیار مهم است زیرا نمی‌خواهیم تنها مدرک صادر کنیم، فرد باید خواندن و نوشتن را یاد گرفته باشد.

وی به تولید محتوا در نهضت سوادآموزی متناسب با شرایط استان اشاره کرد و افزود: چندین سال است که سلطه تک‌محتوایی در آموزش و پرورش رسمی وجود دارد که باید متناسب با شرایط هر استان‌ کشور کتاب تولید کنیم.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها