امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 17
۱۹:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21753
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۸
تعداد بازدید: 123
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، بازدید «نورسلطان نظربایف» رئیس‌جمهور قزاقستان از تاشکند و ملاقات وی با «اسلام کریم‌اف» رئیس جمهور ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، بازدید «نورسلطان نظربایف» رئیس‌جمهور قزاقستان از تاشکند و ملاقات وی با «اسلام کریم‌اف» رئیس جمهور ازبکستان در اواسط ماه ژوئن از چندین جنبه به خصوص از لحاظ ثبات و توسعه برای کل منطقه آسیای مرکزی مهم تلقی می‌شود.

در این دیدار، طرفین در خصوص مسائل مربوط به امنیت منطقه‌ای هر 2 کشور با توجه به اوضاع در افغانستان پس از خروج نیروهای بین‌المللی، ابراز نگرانی کردند.

کشور قزاقستان عضو سازمان پیمان امنیت جمعی است و همراه با روسیه در حل مشکلات افغانستان همکاری دارد اما ازبکستان خارج شدن از سازمان پیمان امنیت جمعی را ترجیح داده و در حال بازی با ایالات متحده است.

واقعیت این است که در این دیدار، 2 طرف برای توسعه همکاری در چارچوب سازمان همکاری شانگهای توافق کردند. با این وجود، این مسئله تنها ماهیت دشوار وضعیت فعلی را ثابت می‌کند که در درجه نخست با موضع جداگانه سیاست خارجی تاشکند همراه است.

علاوه بر این، رهبران قزاقستان و ازبکستان قطعا در این دیدار به مسائل همکاری‌های اقتصادی دوجانبه وارد شدند.

در این رابطه، رشد حجم مبادلات تجاری بین 2 کشور امری مثبت است اما نباید فراموش کرد که قزاقستان عضو اتحادیه گمرکی است ولی ازبکستان نه تنها عضو این سازمان نیست بلکه به دلیل شک و تردید در اثربخشی آن حتی از ورود به سازمان اوراسیا (EEC) نیز خودداری کرده است.

البته این واقعیت سبب پیچیدگی در همگرایی اقتصادی میان 2 کشور و پیچیدگی‌های دیگر در آینده نزدیک خواهد شد.

در واقع، ازبکستان خود را از لحاظ سیاسی و همچنین اقتصادی از منطقه آسیای مرکزی جدا نگه می‌دارد و در این مورد با وجود آن که، سطح وابستگی متقابل ازبکستان در آسیای مرکزی بسیار بالاست، سیاست تاشکند را نمی‌توان به‌طور واضح درک کرد.

به عنوان مثال، ازبکستان به فروش گاز خود به چین تمایل دارد اما حمل‌ونقل آن از طریق خاک قزاقستان صورت می‌گیرد که در نتیجه در این زمینه باید مذاکراتی انجام پذیرد و جالب خواهد بود که آستانه در این مورد چه تصمیمی می‌گیرد؟

همچنین کریم‌اف در مذاکرات تاشکند تأکید کرد که قزاقستان و ازبکستان با هم در حال رقابت نخواهند بود به دلیل این که شرایط اقتصادی هر 2 کشور کاملا متفاوت است.

این در حالی است که در مسأله آب، قزاقستان و ازبکستان موضع مشترکی خواهند داشت و تصادفی نیست که در تاشکند پیمان مشارکت استراتژیک بین 2 کشور به امضا رسید و به طور جداگانه از توجه خاص در مورد سیستم عادلانه استفاده از آب در آسیای مرکزی، حمایت شد.

به عبارت دیگر، هم قزاقستان و هم ازبکستان با سیاست نحوه استفاده آب در تاجیکستان و قرقیزستان موافق نیستند.

علاوه بر این، وضعیت منطقه را موضع روسیه که در مورد تعهدات مسائل آب در آسیای مرکزی از بیشکک و دوشنبه حمایت می‌کند، پیچیده‌تر خواهد کرد و این فشارها دلیل کناره‌گیری تاشکند از سازمان پیمان امنیت جمعی و جامعه اقتصاد اوراسیا ارزیابی می‌شود.

در این مورد کریم‌اف می‌خواهد برای تحت تأثیر قرار دادن موضع مسکو، از طریق کشور قزاقستان که نزدیکترین متحد کرملین است، استفاده کند.

به هر حال، بعید است مسکو مادامی که ازبکستان طرح‌های همگرایانه روسیه را نادیده می‌گیرد، به سازش با تاشکند رضایت دهد حتی اگر با درخواست آستانه نیز همراه باشد.
انتهای پیام/خ
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها