امروز : پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 18
۰۴:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21760
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۸
تعداد بازدید: 69
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ نصرت‌الله محمودزاده با توجه به شخصیت ادبی و علمی‌ای که دارد توانسته دوستان ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ نصرت‌الله محمودزاده با توجه به شخصیت ادبی و علمی‌ای که دارد توانسته دوستان زیادی را با کتاب‌هایش تحت تاثیر قرار دهد. یکی از این دوستان، «رضا مصطفوی» سردبیر و مدیر مسئول نشریه «امتداد» است.

نشریه امتداد، یکی از فعال‌ترین نشریه‌های حوزه ادب پایداری است که همیشه با استقبال بی نظیر جوانان علاقه‌مند این حوزه مواجه می‌شود.

برای بیشتر شناختن آقای محمودزاده به سراغ آقای مصطفوی رفتیم. ایشان معتقد است که محمودزاده کارهای دفاع مقدسی‌اش علمی است و «شب‌های قدر کربلای پنج» کتابی است که وی زیر آتش گلوله‌های دشمن نگاشته است. مصاحبه ما با مدیر مسئول و سردبیر نشریه امتداد را بخوانید؛

ـ جناب مصطفوی! شما از چه زمانی با کارهای آقای محمودزاده آشنا شدید؟

تقریباً از اوایل شکل‌گیری ماه نامه امتداد (سال 84) با ایشان بیشتر آشنا شدیم، چون ایشان با کتاب‌هایشان سال‌ها پیش معروف بودند و ما هم آثارشان را خوانده بودیم.

ـ شما در ماهنامه امتداد از ایشان می‌خواستید که مطلب بدهند؟

ـ بله ما هم از ایشان مصاحبه می‌گرفتیم، هم مطلب می‌گرفتیم و هم خیلی اوقات از ایشان مشاوره می‌گرفتیم.

* گزارش فوق‌العاده‌ای از عملیات کربلای پنج

ـ انعکاس مصاحبه‌هایی که با آقای محمودزاده می‌گرفتید برای خواننده‌های نشریه چگونه بود؟

ـ آقای محمودزاده یک ویژگی خاصی نسبت به اطرافیان ما دارد. یعنی ایشان خیلی آدم دقیق و ریزبینی است و به خاطر این که رشته تحصیلی‌اش با این حوزه‌ها مربوط است، خیلی فنی، مسایل را تحلیل می‌کند. به همین خاطر، روایت‌های ایشان و مصاحبه‌های ایشان برجستگی‌های خاصی نسبت به دوستان دیگر دارد و این مسایل باعث می‌شود که مخاطب اقبال خاصی نسبت به نوشته‌های ایشان داشته باشد. مثلاً «شب‌های قدر کربلای پنج» گزارش فوق‌العاده‌ای از عملیات کربلای پنج و آن لحظات است و این مبین این نکته است که مطالب را خیلی جزیی می‌دیده است و در تعریف جزئیات نکته‌ها را مصداقی بیان می‌کند. روی این حساب مطالب ایشان، بار تعلیمی هم دارد. نوشته‌های ایشان سرشار از مطالب آموزشی است.

* کتاب‌های حوزه فرهنگ مقاومت و دفاع مقدس در دسترس نیست

ـ به عنوان سردبیر نشریه امتداد، آیا شده مخاطبین نشریه شما با نشریه و یا خود جنابعالی تماس بگیرند و بگویند ما کتب نویسندگان حوزه ادب پایداری مثل ؛ آقایان محمودزاده، مخدومی، داود آبادی و ... را می‌خواهیم و در بازار نیست؟

ـ متأسفانه همین است که شما می‌گویید، شبکه توزیع خیلی افتضاح است! و کتاب‌های حوزه فرهنگ مقاومت و دفاع مقدس واقعاً در دسترس نیست و این مشکلی است که خیلی وقت است برای ما پیش آمده و متأسفانه حل این مشکل به راحتی نیست. اولین راه برای این کار فتح ویترین مغازه‌هاست که متأسفانه به این راحتی‌ها رقم نمی‌خورد. اگر شما خودتان در راسته مغازه‌های خیابان انقلاب قدم بزنید، کتاب‌های دفاع مقدس و همین افرادی که اسم بردید چقدر برآورد می‌کنید؟

این کتاب‌ها سهم خاصی از ویترین‌های مغازه‌های خیابان انقلاب ندارند، مگر این که مثلاً «بنیاد حفظ آثار» و امثالهم یک فروشگاه دارند. بحث و حرف در این زمینه زیاد است.

ـ خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس برنامه‌ای تحت عنوان «عصرانه‌های ادبی» می‌گیرد؛ اولین عصرانه به «گل‌علی بابایی» تعلق داشت و دومین عصرانه به «نصرت‌الله محمودزاده» اختصاص دارد. به نظر شما این عصرانه‌ها و برنامه‌های این‌چنینی انعکاسی در هیئت‌های مذهبی و پایگاه‌های گفتمان انقلاب اسلامی داشته است؟ اصلاً این پایگاه‌ها می‌دانند که برنامه‌هایی از این دست در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس و مراکز دیگر فرهنگی برگزار می‌شود؟

ـ تا وقتی این خبرها در حوزه رسانه‌های مجازی است، نباید خیلی توقع داشته باشیم که پای این مراسم به هیئت‌ها و جمع‌های هدف ما وارد شود. چون در حوزه مجازی اتفاق می‌افتد. در حوزه مجازی وقتی شما خود خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس را نگاه می‌کنید، آن‌قدر در روز خبرهای مهمی اتفاق می‌افتد و در اولویت دانستن‌های ماست که اگر بدانیم مثلاً عصرانه «آقای گل‌علی بابایی» و داود آبادی و امثالهم است خیلی برای ما جلب توجه نمی‌کند. برای بزرگداشت باید از فضای مجازی خارج شد و اگر بخواهیم حق این بزرگان ادا شود باید این بزرگداشت به کتابخانه‌ها و مطبوعات ما برود. باید به آرشیو مکتوب ما برود والاّ درست است که در فضای مجازی کارکرد خودش را دارد ولی آن هدف بزرگداشت این‌گونه حاصل نمی‌شود!

* گنجینه‌های ارزشمندی که می‌توانند برای نسل امروز الگو باشند

ـ سهم «آقای محمودزاده» از نشریه «امتداد» به عنوان یک نشریه فعال در عرصه ادب پایداری چگونه بوده است؟

ـ این افراد از نگاه من گنجینه‌های ارزشمندی هستند که می‌توانند برای دیگران و نسل امروز الگو باشند. افرادی مثل گل‌علی بابایی ، حمید داوود آبادی، رضا امیریان و ... که در جنگ بودند و این عزیزان باید در نشریه امتداد جای بیشتری داشته باشند. چون این عزیزان جایگاه استادی برای نسل امروز دارند و نسل آینده باید راه ایشان را ادامه دهد. این سهم قاعدتاً در نشریه «امتداد» و نشریه‌های فرهنگ مقاومت خیلی بیشتر از این باید باشد. ضعف امثال ماست که نمی‌توانیم بیشتر از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم. دوره ای که ما به عنوان «جنگ بی‌پایان» برای آموزش تاریخ شفاهی تشکیل دادیم. یک دوره‌ای بود که در قم انجام شد و افرادی را گزینش کرده بودیم که به حوزه تاریخ شفاهی جنگ علاقه‌مند هستند در این دوره فشرده دو روزه شرکت کنند. آقای محمود زاده یکی از اساتید خوب و برجسته ما در این دوره بودند؛ تا حدی که در توان ما بوده است، سعی کردیم از ایشان استفاده کنیم. منتها معتقدم که هنوز خیلی فاصله داریم تا بتوانیم از ایشان بهره‌کافی و وافی را ببریم.
* کتابی که زیر آتش گلوله‌ها نوشته شده

ـ هر موقع اسم «نصرت‌الله محمودزاده» به گوش شما می‌خورد، شما یاد کدام یک از کتاب‌های ایشان می‌افتید؟

ـ یکی «شب‌های قدر کربلای پنج» است و دیگری «حماسه هویزه» . این دو کتاب خلأیی را در حوزه تاریخ دفاع مقدس پر کردند که کتاب‌های دیگر، قدرت پر کردن این خلأ را نداشتند یا می‌توان گفت این کتاب‌ها جزء کتاب‌های خط‌شکن بودند. مثلاً همین کتاب «شب‌های قدر کربلای پنج» کتابی است که زیر آتش گلوله‌ها نوشته شده است، تاثیری که این کتاب بر مخاطب می‌گذارد بیشتر از کتابی است که نویسنده آن را پشت میز نوشته است. به خاطر همین است که من خاطرات خوبی از کتاب «شب‌های قدر کربلای پنج» دارم. آقای بابایی، بخش‌هایی از «حماسه هویزه» را رقم زده است که یک گزارش دقیق و مستند از حماسه حسین علم‌الهدی و دوستانش است. شاید به راحتی در آثار دیگر نشود این گزارش را دید. آقای محمودزاده با نوع نگارشش، سبک نوینی در تاریخ نگاری دفاع مقدس ایجاد کرده است. تاریخ نگاری او تاریخ نگاری زیر آتش است. خط شکنی‌ آقای محمود زاده «خط شکنی زیر آتش» است. تاثیرگذاری این نوع تاریخ نگاری فوق‌العاده و بسیار زیاد است. گاهی اوقات می‌تواند به اندازه یک فیلم سینمایی خوب باشد.

البته ایشان رمان و همچنین آثاری در حوزه «زندگی‌نامه نویسی» هم دارند، منتها این دو اثرش برجستگی‌ خاصی دارد. در حوزه رمان هم ایشان به تحقیق‌های میدانی اعتقاد دارند و برای کلمه کلمه آثارش به دقت تحقیق می‌کند و شخصیتی است که اگر اثری می‌نویسد، می‌شود به او و قلمش اعتماد کرد، زیرا هم خودش جنگ را تجربه کرده و هم این که تجربه‌اش را به تحقیقات علمی مستند کرده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار