امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۶:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21793
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۰
تعداد بازدید: 120
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در این مراسم که جمعی از مدیران شهری پایتخت، مدیران حوزه فرهنگی و اجتماعی دیگر کلان شهرها و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در این مراسم که جمعی از مدیران شهری پایتخت، مدیران حوزه فرهنگی و اجتماعی دیگر کلان شهرها و مراکز استان ها و اساتید و فرهیختگان دانشگاهی حضور داشتند از دستاوردهای سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در 6 محور طرح تحول نظام آموزش رونمایی شد.

حداد عادل: برای رفع کمبودهای فرهنگی نباید انتظار تحول دفعی داشته باشیم

غلامعلی حداد عادل در این مراسم با اشاره به اینکه فرهنگ عمومی یک ملت قدم به قدم ساخته می شود، اظهار داشت: کمبودهای فرهنگی با بخشنامه حل نمی شود بلکه نیازمند کار برنامه ریزی شده و تدریجی است. فرهنگ عمومی بالا در یک ملت به تدریج ایجاد می شود و نباید انتظار تحول دفعی داشته باشیم.

وی به اهمیت نظام آموزش‌های عمومی و مهارتی پایتخت به عنوان یک فعالیت آموزشی در فضای غیررسمی اشاره کرد و گفت: شعار این طرح با عنوان «زندگی آموختنی است» شعاری مناسب و آموزنده است که حرف های زیادی دارد. امیدواریم روزی مدارس ما هم افرادی را برای زندگی تربیت کنند. تنها بخشی از زندگی علم آموزی است اما موضوعات دیگری هم هست که لازم است در زندگی یاد بگیریم و تمرین کنیم.

حدادعادل در ادامه تصریح کرد: اگر آموزش به مدارس، دانشگاه ها و آموزشگاه ها محدود شود، کار ناقص خواهد بود. هر دولتی که در آموزش های غیررسمی موفق‌تر باشد در پیشبرد اهداف کشور هم موفق تر عمل خواهد کرد. در این زمینه صدا و سیما، سینما، تئاتر و فضاهای آموزشی مجازی اهمیت بسیاری دارند اما نباید فراموش کرد که یکی از کارکردهای شهرداری کارکرد فرهنگی آن است.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با اشاره به موفقیت‌هایی که در فعالیت‌های عمرانی شهر تهران صورت گرفته است، عنوان کرد: علاوه بر این فعالیت‌ها، اقدامات فرهنگی هم از وظایف شهرداری است. مردم با این نهاد تماس بی واسطه دارند و از این جهت شهرداری نقش ویژه‌ای در ارتقاء فرهنگ عمومی خواهد داشت. هم اکنون برنامه‌های فرهنگی فرهنگسراهای مختلف علاوه بر ارائه آموزش، زمینه آرامش و نشاط بدون ابتذال را هم برای شهروندان فراهم می‌کند. 

وی در ادامه صحبت های خود به فضای انتخابات اشاره کرد و با تأکید بر جنبه های اجتماعی آن گفت: انتخابات، تربیت اجتماعی ملت ما را نشان داد. مردم ما آزاد و آگاه رأی دادند و در نهایت یک شکایت هم از هیچ نامزدی دریافت نشد. ما ملتی هستیم که به درجه بالایی از مردمسالاری دینی و قانون مداری رسیده‌ایم.

خوراکیان: در حوزه فرهنگی نظام آموزش عمومی و غیررسمی چنین ساختاری را سراغ ندارم

امیر خوراکیان رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در این مراسم با اشاره به اینکه نظام جدید آموزش های عمومی و مهارتی پایتخت یک الگوست و قابلیت شایستگی ترویج و تکثیر در تمام استان‌ها را دارد گفت: در حوزه فرهنگی، نظام آموزشی عمومی و غیر رسمی با این ساختار را سراغ ندارم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه برنامه‌ها و کلاس‌های آموزشی مراکز فرهنگی هنری پایتخت از جمله اولین موضوعاتی بود که در این سازمان نظرم را جلب کرد، گفت: با توجه به ظرفیت هایی که وجود داشت، نظام برنامه ریزی و نظام آموزش از همان ابتدا مورد توجه ما قرار گرفت.

خوراکیان بر ضرورت تجلیل از اساتید و فرهیختگانی که در جریان تدوین این طرح همراه بوده‌اند تأکید کرد و اظهار داشت: هم اکنون هندسه محتوایی تولید شده به لحاظ کیفیت، بسیار مطلوب است و حتی قابلیت ارائه در قالب یک محصول فرهنگی را هم دارد. این محتوا قابل استفاده در کلاس‌های آموزشی، خانه‌های کودک و خانه‌های مشاوره را دارد. این پروژه نقش جدی در فرهنگ عمومی و رفع بسیاری از آسیب های این عرصه دارد.

* تجلیل از 18 استاد نمونه کشور

در این مراسم که با حضور مدیران فرهنگی 20 مرکز استان برگزار شد، ضمن رونمایی از دستاوردهای آموزشی سازمان فرهنگی هنری در محورهای طراحی و برنامه ریزی، منابع و محصولات آموزشی، ارزیابی و ارزشیابی، ساختار و منابع انسانی، اساتید و مربیان، خانه‏های کودک شهر شکوفه‏ها و سامانه سینا، از پروفسور حبیب‌الله آیت‌اللهی، پروفسور مصطفی اقلیما، پروفسور پرویز مفتون، پروفسور علی دلاور، وارطان ساهاکیان، امیر احمد فلسفی، رضا یساولی، علی ذاکری، حجت‌الاسلام حسام الدین خلعتبری، حسن نمکدوست، کیومرث فرح بخش، مصطفی رحماندوست، مسعود میری، حسین آقا فرش فروش، نظام نهرینی، محمد باقر تاج‌الدینی، حسین اخوان و جواد زرینچه تجلیل شد.

به گزارش فارس، در قالب این طرح 1200 دوره آموزشی تصویب شده و تدوین و تالیف نزدیک به 400 منبع و محصول آموزشی و 127 کتاب در زمینه مهارت‏های اجتماعی، نجوم، روزنامه نگاری، تغذیه و بهداشت و سلامت انجام شده یا در حال تولید است که بیش از 30 جلد آن در این مراسم رونمایی شد.

222 دوره آموزش برای نخستین بار در زمینه مهارت‏های اجتماعی و فرهنگی با عنوان «زندگی آموختنی است» طراحی و تدریس آنها در فرهنگسراها و خانه‏های فرهنگ آغاز شده است. 50 عنوان بروشور آموزشی نیز به عنوان حلقه واسطه در زنجیره مراکز آموزشی طراحی و منتشر شده است که از این آثار رونمایی شد. بهره‌برداری از نظام آموزشی و محصولات مرتبط با خانه‏های کودک، ساماندهی امور مربیان از جمله احراز صلاحیت آنها از طریق آزمون کتبی، مصاحبه علمی و تخصصی و اصلاح ساختار و ارتقای منابع انسانی از دیگر محورهایی است که رونمایی از آنها در این مراسم انجام شد.

همچنین سامانه یکپارچه نظام آموزشی (سینا) در این مراسم رونمایی شد که این سامانه، ارتباط آنلاین یکصد مرکز آموزشی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، بیش از 200 همکار آموزشی و نزدیک به 3200 مربی را فراهم کرده است که در آن شهروندان می‏توانند علاوه بر ثبت نام اینترنتی می‌توانند به سهولت، مرکز آموزشی و رشته مورد نظر را رصد و جست‌وجو کنند و از برنامه آموزشی هر مرکز به صورت آنلاین مطلع شوند.

برای طراحی و پیاده سازی این نظام آموزشی نوین بیش از 3 سال تلاش مستمر و بی وقفه صورت گرفته است.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها