امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۰:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21813
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۰
تعداد بازدید: 107
«محمد صالح صدقیان» مدیر مرکز عربی مطالعات ایران و کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل فارس، بحران اخیر مصر را ثمره عوامل مختلفی ...

«محمد صالح صدقیان» مدیر مرکز عربی مطالعات ایران و کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل فارس، بحران اخیر مصر را ثمره عوامل مختلفی دانست و با بیان اینکه عملکرد نامناسب محمد مرسی و جماعت اخوان المسلمین طی یک سال گذشته در به خیابان‌ها ریختن مردم مؤثر بود، گفت: رئیس جمهور سابق مصر نتوانست نابسامانی‌های داخلی کشورش را حل کند.

وی عدم چاره جویی مرسی برای معضلات داخلی کشورش از جمله مشکلات اقتصادی و سیاسی را باعث عصبانیت مردم از کابینه مرسی برشمرد و افزود:‌ معتقدم که رئیس جمهور معزول مصر یعنی محمد مرسی نتوانست به آرزوهای بخش وسیعی از جامعه مصر که به وی رأی داده بودند، جامه عمل بپوشاند.

صدقیان همگرایی و اتحاد بین لائیک‌ها و لیبرال‌ها و زیان دیدگان مصری به ویژه آنهایی که از نظر اقتصادی زیان دیده‌اند و پیوستن آنها به خیل مخالفان مرسی را ناشی از ناکامی‌های رئیس جمهور معزول مصر دانست و افزود: معتقدم که دخالت‌های خارجی نیز در این همگرایی علیه مرسی تاثیر داشته است.

این کارشناس مسائل خاورمیانه، در پاسخ به سئوالی درباره پیامدهای بحران اخیر مصر بر اوضاع داخلی آن کشور، یاری جستن مخالفان مرسی از گزینه ارتش و زور آزمایی خیابانی را دو عامل بسیار مهم دانست و تاکید کرد که استفاده از این دو گزینه نه تنها به سود مخالفان و دولت نیست؛ بلکه هیچ کمکی به روند دموکراسی در مصر نمی‌کند.

وی با بیان اینکه ارتش مصر منتظر چنین فرصتی برای دخالت در روند دموکراسی بوده است، یادآور شد که ارتش قاهره بر اساس معاهده کمپ دیوید روابط تنگاتنگی با آمریکا و رژیم صهیونیستی دارد و در نتیجه کمک گرفتن از ارتش برای حل مشکلات داخلی کشور امر خطرناکی است و پیامدهای آن دامنگیر روند دموکراسی در مصر خواهد شد.

مدیر مرکز عربی مطالعات ایران، با اشاره به زور آزمایی خیابانی مخالفان و موافقان محمد مرسی، تاکید کرد که استفاده از آنچه که دموکراسی خیابانی می‌نامند؛ نشان می‌دهد که روند سیاسی مصر کاملا پخته نشده است زیرا کمک گرفتن از کارناوال‌های خیابانی کمکی به روند دموکراسی در آنجا نمی‌کند و به سود آینده سیاسی قاهره نیز نمی‌باشد.

وی با اشاره به کشته شدن بیش از 30 تن از شهروندان مصری در خشونت‌های چهار روز گذشته و پس از اعلام بیانیه ارتش، تصریح کرد: جماعت اخوان المسلمین که طی تقریبا بیش از 70 سال، سابقه فعالیت سازمانی دارند؛ به نظر می‌رسد که در نظر ندارند که به راحتی از تحولات اخیر عقب نشینی کنند و لذا افق روشنی برای تحولات مصر متصور نیست.

صدقیان با بیان اینکه احتمال وقوع همه گزینه‌ها در مصر وجود دارد؛ زیان دیده اصلی تحولات مصر را طبقه متوسط این کشور دانست که به دنبال بهبود اوضاع سیاسی، اقتصادی و اجتماعی هستند و افزود:‌ بنده نگرانی خودم را نسبت به آینده روند دموکراسی در مصر اعلام می‌کنم.

وی درباره پیامدها و تاثیر تحولات مصر بر تحولات منطقه از جمله تحولات سوریه و ترکیه گفت: چنانچه جریان اخوان المسلمین را به عنوان یک سازمان فرا مرزی و جهانی بدانیم؛ به قدرت رسیدن اخوانی‌ها در مصر تاثیر مثبتی بر همه جماعت‌های اخوان المسلمین در همه جای جهان از جمله کشورهای عربی،‌اسلامی و حتی کشورهای اروپایی و آفریقایی بر جای گذاشت و به تبع آن ناکامی اخیر این جماعت در مصر تاثیری منفی نیز بر همه جماعت‌های اخوان در همه آن کشورها بر جای گذاشت.

صدقیان با بیان اینکه اخوان المسلمین دچار شکست سختی شد؛ تاکید کرد که ناکامی اخوانی‌ها در مصر تاثیر مستقیمی بر جریان‌های اخوان المسلمین در سایر کشورها خواهد گذاشت که از آن جمله می‌توان به تحولات ترکیه و سوریه اشاره کرد. همگرایی مخالفان در مصر الگویی به مخالفان ترکیه ارائه خواهد کرد و تحولات سوریه به نفع دولت دمشق تمام خواهد شد. مخالفان نظام سوریه که تحت پوشش جبهه النصره و اخوان المسلمین فعالیت می کنند بدون تردید از ناکامی اخوان المسلمین در مصر تاثیر خواهند پذیرفت.

وی با بیان اینکه در هر تحولی که در منطقه رخ می‌دهد؛ نمی‌توان احتمال دست داشتن رژیم صهیونیستی و آمریکا در آن تحولات را بعید دانست، و با یاد آوری هشدار مقام معظم رهبری نسبت به مصادره بیداری اسلامی ملت‌های منطقه افزود:‌ در هر تحولی که در منطقه روی می‌دهد باید به دنبال عامل صهیونیستی و آمریکایی باشیم و لذا معتقدم که هر هرج و مرجی که در منطقه روی می‌دهد نتیجه برنامه‌ها و آرزوهای رژیم صهیونیستی و آمریکاست. زیرا دشمن صهیونیستی امنیت خود را در ناامنی منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا می‌بیند.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها