امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۰۲:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21826
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۰
تعداد بازدید: 197
مصطفی مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، خاطرنشان کرد: معمولاً یک درصد از کل خونی که برای افراد تأمین می‌شود جزء گروه‌های خونی نادر ...

مصطفی مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، خاطرنشان کرد: معمولاً یک درصد از کل خونی که برای افراد تأمین می‌شود جزء گروه‌های خونی نادر هستند که اگر به هر دلیلی یک نوع گروه خونی بین جمعیت 5 تا 10 هزار نفر دیده نشود و به هریک از گروه‌های خونی O،B و A واکنش نشان دهد آن را گروه خونی نادر می‌نامیم.

وی گفت: طی سه هفته اخیر بیماری که در hزمایش‌ها سطح هموگلوبین او بسیار پایین تر از حد نرمال و در میانگین عددی 3 قرار داشت تحت بررسی قرار گرفت و مشخص شد که این خانم 41 ساله هیچیک از 56 آنتی‌ژن Rh مثبت یا منفی را ندارد که ما آن را سندرم Rh nul می‌نامیم.

وی ادامه داد: از آنجایی که زندگی این زن در خطر بود بلافاصله نمونه‌های خونی خانواده درجه یک او مورد آزمایش قرار گرفت و در نهایت مشخص شد که برادر این فرد نیز همین نوع گروه خونی را دارد.

به گفته رئیس آزمایشگاه رفرانس ایمونوهماتولوژی سازمان انتقال خون در نهایت با تزریق دو واحد خونی از برادر به خواهر این بیمار از مرگ حتمی نجات یافته و سطح هموگلوبین او به 11 رسید.

وی تصریح کرد: تاکنون یک چنین گروه خونی در کشور دیده نشده بود و این خواهر و برادر به عنوان اولین نوع گروه خونی بدون Rh شناخته شده‌اند.

وی به پزشکان توصیه کرد تا برای جلوگیری از عوارض خونهای غیرهمسان از تجویز بی‌دقت برای تزریق خون جلوگیری کرده و در موارد خاص حتماً قبل از تزریق دستور بررسی آنتی‌ژن‌های نیاز را توسط آزمایشگاه‌های مرجع بدهند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها