امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۰:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21831
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۰
تعداد بازدید: 110
به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، فاطمه قربان معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش در دومین روز از سی امین اجلاس روسای آموزش و ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، فاطمه قربان معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش در دومین روز از سی امین اجلاس روسای آموزش و پرورش مناطق سراسر کشور که در سالن همایش های رازی دانشگاه علوم پزشکی تهران در حال برگزاری است، اظهار داشت: مهم ترین رسالت آموزش و پرورش ابتدایی، افزایش عدالت آموزشی در دو محور کمی و کیفی است تا بستر لازم برای پیشرفت، رشد و تعالی کشور فراهم شود.

وی با بیان اینکه در سند تحول بنیادین جایگاه آموزش و پرورش ابتدایی، ویژه است به طوری که اولویت بخشی در این معاونت در تأمین و تخصیص منابع مورد تأکید قرار گرفته است، افزود: در مأموریت های این معاونت، تأمین و بسط عدالت و برخورداری از تعلیم و تربیت با کیفیت متناسب با ویژگی های دختران و پسران در مناطق کشور مورد تأکید است.

قربان ادامه داد: اهمیت آموزش و پرورش ابتدایی در قانون پنجم توسعه کشور تا آنجاست که به منظور دسترسی عادلانه آموزشی به تناسب جنسیت و نیاز مناطق به ویژه در مناطق کمتر توسعه یافته و عشایر، رفع محرومیت آموزشی مورد تأکید قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: با این رویکرد که در اسناد بالادستی توجه به آموزش سنین کودکی آمده است، دوره ابتدایی به عنوان بخش مبنایی نظام تعلیم و تربیت تجلی بخش فرهنگ غنی ایران اسلامی و زمینه ساز توسعه توانمندی های ممتاز برای شکوفایی استعدادها و هویت ایرانی و انقلابی دانش آموزان است؛ بنابراین آنچه که در مدارس ابتدایی باید آموزش داده شود، با موضوعات جامعه در مقیاس محلی، ملی، منطقه ای و بین المللی پیوند دارد تا اهداف مورد نظر را عملیاتی کند.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش این اهداف را شامل رشد فضایل اخلاقی و تزکیه ای دانش آموزان بر پایه آموزه های دینی و پرورش انسان های موحد، مومن، معتقد به معاد و متعهد به مسئولیت ها و وظایف در برابر خود، خدا و خلق، ارتقای کمی و کیفی فرصت های برابر آموزشی برای همه کودکان پیش دبستان و دبستان عنوان کرد.

وی ایجاد محیط یادگیرنده در مدارس، روش های نوین و فعال تدریس در راستای افزایش مهارت ها و تغییر نگرش های مورد نیاز، بهره گیری از هوشمندسازی، استفاده از فرصت های موجود، توسعه دانش و ارتقای سطح مهارت های حرفه ای و توانمندسازی نیروی انسانی و تعامل موثر با خانواده ها، سازمان ها و نهادهای دولتی و غیردولتی را از دیگر اهداف معاونت آموزش ابتدایی عنوان کرد.

قربان با بیان اینکه معاونت آموزش ابتدایی براساس اسناد بالادستی، یک برنامه راهبردی 5 ساله تدوین کرده است، افزود: شناسایی، جذب و نگهداشت و آموزش کودکان لازم التعلیم، ارتقای کیفیت آموزشی و زمینه سازی برای تحقق عدالت آموزشی، بهره گیری از فرآیند ارزشیابی در ارتقای کیفیت آموزشی، تنوع بخشی به محیط های آموزشی و مستند سازی تجارب علمی از برنامه های راهبردی 5 ساله معاونت آموزش ابتدایی است.

وی همچنین از تدوین بسته اجرایی برای برنامه راهبردی 5ساله خبر داد و گفت: ایجاد فرصت های عادلانه آموزشی برای همه کودکان لازم التعلیم بخشی از این بسته اجرایی است و امروز با افتخار اعلام می کنیم که ایران عزیز اسلامی 98.8درصد پوشش تحصیلی را در سراسر کشور محقق کرده است.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش پیشگیری از ترک تحصیل دانش آموزان، افزایش نرخ پوشش نوآموزان پیش دبستانی در دوره یک ساله و دوره یک ماهه برای مناطق محروم و کمتر توسعه یافته را از دیگر بخش های بسته اجرایی برنامه راهبردی 5 ساله این معاونت برشمرد.

قربان ادامه داد: ارتقای کیفیت آموزشی طرح آداب و مهارت های زندگی اسلامی که بیش از 70درصد معلمان ابتدایی آن را آموزش دیده اند، توانمندسازی دختران روستایی، کیفیت بخشی آموزشی در کلاس های چندپایه، حاکمیت روش های فعال تدریس، افزایش گروه های آموزشی، توسعه فعالیت های مکمل اجرای برنامه آموزشی، استقرار نظام جدید آموزشی در مدارس ابتدایی، اجرای طرح جابربن حیان، ارتقای آموزش قرآن، اجرای طرح در محضر قرآن، ایجاد مدیریت یکپارچه در مراکز پیش دبستانی، برگزاری مسابقات و جشنواره های علمی و توسعه هنرستان های کاردانش در مناطق کمتر توسعه یافته از دیگر موارد مطروحه در بسته اجرایی معاونت آموزش ابتدایی است.

وی در ادامه با اشاره به برنامه های عملیاتی معاونت آموزش ابتدایی در راستای تحقق سند تحول بنیادین وزارت آموزش و پرورش چنین عنوان کرد: اجرای طرح «3ـ3» در دوره ابتدایی (در اولین سال 20 درصد از مدارس)، تغییر و اصلاح تابلوی مدارس، استقرار نظام دوری، استفاده از نیروهای تخصصی در دوره ابتدایی، توسعه کتابخانه های کلاسی، صدور ابلاغ معلمان ابتدایی تا پایان تیرماه از برنامه های عملیاتی معاونت ابتدایی است.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش تأکید کرد: در کلاس های 6 پایه به ازای حداکثر هر 10 دانش آموز یک معلم اختصاص داده می شود و ساماندهی نیروی انسانی باید با اولویت مناطق محروم حداکثر تا پایان تیرماه انجام شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها