امروز : سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 25
۰۲:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21837
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۵۴
تعداد بازدید: 205
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، جلال در سال 1343 به مسکو رفت. زمانی که هنوز قدر قدرت شوروی یک قطب جهان ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، جلال در سال 1343 به مسکو رفت. زمانی که هنوز قدر قدرت شوروی یک قطب جهان بود.

جنگ سرد حکایت داغ زمانه بود و مسکو قبله سوسیالیست‌های شرق و غرب، اما حالا نه دیگر مسکو قبله سابق است و نه روسیه سرزمین سوسیالیست‌ها. ما هم چند تا جوجه خبرنگار، نسبت به قلم و تجربه جلال هستیم که در قرن بیستم سرکی به قطب سابق بلوک شرق کشیده‌ایم نه به بهانه کنفرانس مردم‌شناسی که به بهانه گردهمایی سران کشورهای گازدار که می‌خواهند کارتلی برای حفظ منافع خود تشکیل دهند و البته رئیس‌جمهور ایران نیز میهمان این اجلاس اقتصادی است.

آنچه پیش روی شماست، سفرنامه خبرنگار اعزامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس همراه با هیئت ایرانی به مسکوست که بخش دوم آن رادر زیر می خوانید:

*اعمال قانون پلیس های روسی و مینی بوس خبرنگاران ایرانی

صبح روز بعد برنامه‌ها، قرار است با فرود هواپیمای رئیس جمهور در فرودگاه «واناکووا» آغاز شود. با خودم فکر می‌کنم با ترافیک قبلی که در مسیر فرودگاه آزارمان داده بود این بار باید خروس خوان سحر راه بیفتیم تا شاید از میان ترافیک صبحگاهی به موقع به فرودگاه برسیم، گرچه خروس‌خوان سحر مسکو تفاوتی با ساعت 12 ظهرش ندارد و در هر دو ساعت، هوا یک جور آفتابی است.اما این بار به لطف پلیس‌های راهور روسی راه برای ما باز می‌شود و در کمتر از نیم ساعت به مقصد می‌رسیم و همین هم به ما اجازه می‌دهد 2 ساعت بیشتر استراحت کنیم. شهروندان روسی همه قانون‌شناسند و از ترس اعمال قانون پلیس‌های روسی جرأت نمی‌کنند جلوی مینی‌بوس خبرنگاران ایرانی عرض اندام کنند.هواپیمای محمود احمدی‌نژاد رأس ساعت 10:45 در فرودگاه می‌نشیند و بعد از لندینگ کوتاهی جلوی پاویون فرودگاه متوقف می‌شود.

سفیر از رئیس جمهور استقبال می‌کند و به سرعت کاروان اسکورت به سمت هتل پرزیدنت، محل اقامت قبلی حرکت می‌کند. رئیس جمهور را تیم حفاظت و تنی چند از مقامات همچون وزیر امور خارجه و وزیر دفاع همراهی می‌کنند. همسران دو تن از مقامات نیز همراه هیئت ایرانی هستند.

*وقتی زور پترکبیر می چربد

هتل پرزیدنت در مسکو به هتل خارجی‌ها معروف است و اتباع روسی اجازه تردد به آن را ندارند. جالب اینجاست که مجسمه «پترکبیر» قدرتمندترین حاکم روسیه هم درست پشت سر هتل قرار دارد و تا حالا صاحبان هتل کلی زور زده‌اند تا آن را جابجا کنند اما مثل اینکه تا به حال زور مجسمه پتر بیشتر بوده است.

یکی دو ساعت اول با برنامه ملاقات‌ها سپری می شود که البته یکی از آنها نیز کنسل می‌شود و بعد از خوردن یک نهار مختصر، باز هم دستپخت سرآشپز سفارت! راهی کاخ کرملین محل برگزاری اجلاس سران گاز می‌شویم.

*کنترل هویت به شیوه روسی

جلوی محوطه ورودی کاخ کرملین جهانگردان و البته تعداد کمی از خبرنگاران تجمع کردند. جهانگردان برای ورود به مجموعه کاخ باید 30 دلار پیاده شوند اما امروز خبرنگاران از چنین پرداختی معاف شدند.

متصدی کنترل بلیت‌ها، اول همه پاسپورت‌ها و کارت‌های خبرنگاری را به دقت چک می‌کنند تا یک 30 دلاری از زیر دستش در نرود اما تعداد خبرنگاران آنقدر زیاد است که دیگر بی‌خیال این سوسول‌بازی‌ها می‌شود و فقط به یک نگاه سرسری به کارت‌های خبرنگاری اکتفا می‌کند. بیرون گیت بازرسی، جوانکی کت و شلوارپوش از تشریفات کاخ کرملین منتظر است تا خبرنگاران را به داخل محوطه کاخ هدایت کند.

*روس‌ها ایرانی ها را مرام کش می کنند

انصافا اگر تزارهای روسیه غیر از جدا کردن قفقاز از ایران کار منحصر به فرد دیگری انجام داده باشند، بنا کردن کرملین با زیبایی‌های منحصر به فرد آن است که حتی اتاق خبرنگاران آن نیز آئینه‌کاری شده است. داخل اتاق همه خبرنگاران و عکاسان درگیر گرفتن کارت برای پوشش و گرفتن عکس از مراسم هستند.

روس‌ها حسابی مراسم را حلقه‌بندی کردند و برای هر موقعیت کارت ویژه‌ای صادر کردند. کم مانده است سر کارت‌ها جنگ مسلحانه در بگیرد و هر کس به دنبال این است که حداقل بتواند در موقعیت عکس یادگاری حضور داشته باشد.

این بار روس‌ها وسط این گیرودار هیئت ایرانی را مرام‌کش می‌کنند و تقریبا تمام عکاسان و هیئت‌های همراه ایرانی، شانس حضور برای گرفتن مراسم خوش‌آمدگویی و استقبال را پیدا می‌کنند.

خود مراسم نیز به طور کامل از طریق یک سیستم ویژه برای خبرنگاران پخش می‌شود. احمدی‌نژاد بعد از مورالس رئیس جمهور بولیوی وارد کاخ می‌شود و البته پوتین هم به رسم روس‌ها محکم با وی دیده‌بوسی می‌کند. چند کلمه‌ای رد و بدل می‌شود و نوبت به رئیس جمهور بعدی می‌رسد.

در جلسه علنی اجلاس هم هر کدام از روسای جمهور چند دقیقه‌ای صحبت می‌کنند و بعد بقیه جلسه به صورت غیر خبری دنبال می‌شود.

حسن ختام اجلاس هم نشست خبری پوتین است که برای اولین بار خارج از روال همیشگی نشست‌های خبری خود، بین خبرنگاران حضور پیدا می‌کند.

*"قرمه سبزی"

برنامه بعدی رئیس جمهور حضور در بین ایرانیان مقیم مسکو است که در محل رزیدانت سفارت برگزار می‌شود. شاید مهمترین و خوشحال‌کننده‌ترین بخش این برنامه شام این ضیافت باشد که قرمه سبزی و باقالی پلوی ایرانی بود و حداقل این بار ما را از دست دست‌پخت آشپز سفارت رها کرد، باشد تا ببینیم در روزهای آینده چه بلایی بر سر معده ما می‌آید.
 
ادامه دارد... انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها