امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۸:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21849
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۵۴
تعداد بازدید: 116
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس «تونی بلر» نخست‌وزیر اسبق بریتانیا می‌گوید ارتش مصر هیچ چاره‌ای به جز مداخله در تحولات این ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس «تونی بلر» نخست‌وزیر اسبق بریتانیا می‌گوید ارتش مصر هیچ چاره‌ای به جز مداخله در تحولات این کشور و برکناری او نداشت. به گفته وی قدرت و جمعیت بالای مخالفانی که به خیابان آمده بودند، ارتش را بر سر دو راهی مداخله یا پذیرش آشوب‌های خیابانی قرار داد.

بلر در مطلبی که روز یکشنبه در هفته‌نامه «آبزرور» منتشر شد، نوشته است: دو راهی «آشوب و بلوا» یا «مداخله» بود که نهایتا به دخالت ارتش برای برکناری رئیس‌جمهور «محمد مرسی» منجر شد. درست است که به خیابان آمدن هفده میلیون نفر، برابر با انتخابات نیست، اما خوب این یک قدرت‌نمایی تمام‌عیار است.

بلر در حالی این صحبت‌ها را مطرح کرده که وی به عنوان نماینده گروه چهارجانبه صلح خاورمیانه فعالیت می‌کند و اظهارات او می‌تواند تاثیرات منفی بر افکار عمومی به خصوص حامیان «مرسی» و اخوان‌المسلمین داشته باشد.

وی در ادامه این مطلب به دولتمردان انگلیسی توصیه می‌کند: الان ما باید با حکومت موقت فعلی کار کنیم و به آن‌ها کمک کنیم که دولت جدید بتواند اصلاحات لازم را به خصوص در زمینه‌های اقتصادی، انجام دهد.

بلر که خود را «مدافع سرسخت» دموکراسی می‌داند، می‌افزاید: اما یک دولت دموکراسی الزاما دولتی کارآمد نیست. امروز اصل بر کارآمد بودن دولت‌ها است.

نخست‌وزیر اسبق بریتانیا که خود در سال 2003 با وجود تظاهرات‌های گسترده انگلیسی‌ها، این کشور را وارد جنگ با عراق کرد، می گوید‌: این رفتار هم به نوعی برگرفته از روح دموکراسی است، اما خارج از تعریف معمول آن که برآمده از صندوق‌های رأی است. این نوع دموکراسی اساسا برخواسته از رسانه‌های اجتماعی است، که این خود یک پدیده انقلابی است.

«باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا پیشتر دو روز قبل از برکناری مرسی در سخنرانی که در آفریقا انجام داد، گفت «دموکراسی تنها رأیی نیست که صندوق‌ها خارج می‌شود». بسیاری این صحبت اوباما را چراغ سبز دولت آمریکا برای دخالت ارتش و برکناری مرسی می‌دانند.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار