امروز : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 20
۰۱:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21868
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۵۴
تعداد بازدید: 146
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس مرسی از قدرت برکنار شده است و ارتش در این کشور قدرت را در دست گرفته است. اما دستگاه سیاست ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس مرسی از قدرت برکنار شده است و ارتش در این کشور قدرت را در دست گرفته است. اما دستگاه سیاست خارجی آلمان همچنان نمی‌داند چگونه باید به روند توقف دموکراسی در مصر واکنش نشان دهد. اگر اوضاع این کشور بدتر از این شود، امکان توقف کمکهای مالی آلمان به مصر وجود دارد.

هفته‌نامه آلمانی «اشپیگل» در گزارشی به قلم «سورین وایلند» در این مورد نوشت که محمد مرسی که از اعضای مهم اخوان‌المسلمین است، چند ماه پیش با چهره‌ای خندان وارد دفتر «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان شد و در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با مرکل شرکت کرد.

حدود 6 ماه بعد از این دیدار، مرسی از قدرت برکنار شد و کودتای ارتش، اسلام‌گراها را از کاخ ریاست جمهوری بیرون راند.‌

«روپرشت پولنتس» رئیس کمیسیون سیاست خارجی در پارلمان آلمان چنین وضعیتی را شرایطی سخت برای سیاست خارجی آلمان دانست و گفت که دولت مرسی که به تازگی از وی انتقادات فراوانی شد، زمانی با رای اکثریت مصریها انتخاب شد.
پولنتس گفت غرب که نمونه دموکراسی خود را به جهان عرب عرضه کرده است، نمی‌تواند به سادگی به تحولات مصر واکنش نشان دهد و از اقدامات ارتش استقبال می‌‌کند. البته غرب امیدوار است که ارتش مصر، موضع محتاطانه‌ای در پیش گیرد و اخوان المسلمین نیز مسیر افراط گرایی را دنبال نکند. با این حال برلین بسیار نگران است.

برلین و واشنگتن می‌کوشند تا خط مشی واضحی را در قبال مصر و تحولات آن داشته باشند. بزرگترین نگرانی این دو کشور احتمال دستگیری‌های گسترده، شکنجه و کشتار از طرف ارتش مصر است. آلمان علاوه بر این نگران است که چنین شرایطی به جنگ‌های داخلی در مصر منجر شود.

وستروله نیز به تازگی برکناری مرسی را شکست سختی برای دموکراسی در مصر ارزیابی کرد و درخواست کرد که این کشور هر چه سریعتر به نظم منطبق با دموکراسی برگردد. وی همچنین تاکید کرده است که هیچ گروه اجتماعی در مصر نباید از جریان‌های سیاسی کنار گذاشته شود.

اشپیگل نوشت که از زمان برکناری مرسی و به قدرت رسیدن مجدد ارتش در این کشور، سیاست خارجی غرب در برابر چالش جدیدی قرار گرفته است. آینده کمک‌های مالی غرب به مصر از مواردی است که غرب درباره آن با مشکل مواجه شده است. آلمان و دیگر کشورهای غربی حدود 100 میلیون یورو کمک مالی برای کمک به تحولات در مصر به این کشورهای درگیر تحولات عربی داده شده است و این آلمان را در برابر آزمون سختی قرار گرفته است.

انتهای‌پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها