امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۷:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2188
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۳۱
تعداد بازدید: 266
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، خسرو ارتقایی اظهار داشت: طرح انتقال آب از ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، خسرو ارتقایی اظهار داشت: طرح انتقال آب از سرشاخه های دز به قمرود، بزرگترین طرح آبی کشور است و در مجموع حدود 270 کیلومتر طول دارد که شامل 56 کیلومتر تونل، 180 کیلومتر خط لوله فولادی 2000 میلیمتری، سد و بند انحرافی است و به این ترتیب از سامانه های بزرگ انتقال آب در کشور و خاورمیانه محسوب می شود.

وی افزود: در این طرح، آب با عبور از تونل های بلند وارد رودخانه قمرود شده و در پشت سد گلپایگان ذخیره و توسط خط انتقال 180 کیلومتری به شهرهای هدف شامل گلپایگان، خوانسار، خمین، محلات، دلیجان،‌سلفچگان، ساوه و نیمور و شهر مقدس قم منتقل خواهد شد.

ارتقایی با بیان اینکه با تکمیل سد کوچری، آب در پشت این سد ذخیره خواهد شد، افزود: فاز نخست طرح دو سال پیش با حضور ریاست جمهوری به بهره برداری رسید و فردا نیز بهره برداری کامل از تونل های انتقال آب بزرگترین طرح آبی خاورمیانه انجام خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: با خروج دستگاه تمام مکانیزه TBM از آخرین قطعه تونل انتقال که 20 فروردین ماه سال جاری اجرایی شد، بیش از 18 مترمکعب آب به شکل ثقلی از سرشاخه های دز و از طریق تونل بلند به قمرود منتقل می شود.

ارتقایی وزن قطعه های TBM خارج شده از تونل را افزون بر 400 تن اعلام کرد و افزود: با خروج قطعه های این دستگاه و بدون نیاز به پمپاژ، آب به صورت ثقلی از تونل بلند به پشت سد گلپایگان و پس از آن به مخزن سد 15 خرداد قم منتقل می شود و به این ترتیب آرزوی دیرینه مردم این شهر برای استفاده از آب شرب گوارا و شیرین محقق خواهد شد.

براساس این گزارش، از 18 اسفندماه 91، سامانه پمپاژ آب متوقف و آب به صورت ثقلی و به میزان سه مترمکعب بر ثانیه از طریق تونل انتقال آب به سد 15 خرداد منتقل می شود و فردا (سه شنبه) با حضور مقام های عالی کشور این طرح به طور رسمی مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها