امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۶:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2190
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۳۱
تعداد بازدید: 292
به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس، روزنامه گاردین طی گزارشی از فروش میلیون‌ها دلار کالا به ایران توسط یکی از بزرگترین شرکت‌های انگلیس بدون توجه به ...

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس، روزنامه گاردین طی گزارشی از فروش میلیون‌ها دلار کالا به ایران توسط یکی از بزرگترین شرکت‌های انگلیس بدون توجه به تحریم‌ها خبر داد و نوشت: یکی از مشتریان این شرکت، شرکت دولتی تامین‌کننده تجهیزات مورد نیاز برنامه هسته‌ای ایران بوده است.

بر اساس این گزارش، شرکت «گلنکور» که متعلق به میلیاردر انگلیسی، ایوان گلاسنبرگ است، سال گذشته، 659 میلیون دلار کالا از جمله اکسید آلومینیوم به ایران فروخته است.

این شرکت که یکی از بزرگ‌رین شرکت‌های انگلیسی است و ارزش دارایی‌های آن در بازار 3 برابر با «مارک اند اسپنسر» است، اذعان کرده که بخشی از اکسید آلومینیوم (آلومینا) فروخته شده توسط این شرکت، در اختیار شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) قرار گرفته است.

شرکت «ترافیگورا» دیگر شرکت بازرگانی کالا نیز اعتراف کرده که در گذشته میزان نامشخصی اکسید آلومینیوم  به شرکت ایرالکو فروخته است.

در ادامه این گزارش آمده است، آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، نام شرکت ایرالکو را به عنوان تامین‌کننده آلومینیوم شرکت فناوری سانتریفیوژ (تسا) ایران اعلام کرده است.اکسید آلومینیوم ماده مهمی در سانتریفوژهای گازی مورد استفاده در غنی‌سازی اورانیوم است.

زمانی این 2 شرکت با ایرالکو همکاری داشتند که فروش آلومینا به ایران غیرقانونی و نقض تحریم‌ها محسوب نمی‌شد. مشخص نیست که آلومینای فروخته شده توسط این 2 شرکت، از طریق ایرالکو به دست تسا رسیده است یا نه و اینکه آیا در ساخت سانتریفیوژ مورد استفاده قرار می‌گیرد یا نه.

از سال 2006، سازمان انرژی اتمی ایران مورد تحریم‌های سازمان ملل قرار گرفت؛ همچنین از جولای 2010 هرگونه همکاری با شرکت تسا بر اساس تحریم‌های آمریکا، اتحادیه اروپا و دولت انگلیس ممنوع اعلام شد. ایرالکو نیز در دسامبر 2012 به فهرست شرکت‌های تحت تحریم اتحادیه اروپا اضافه شد. 

بر این اساس، گلنکور در بیانیه‌ای اعلام کرد: بلافاصله پس از اینکه از ارتباط ایرالکو با تسا آگاهی یافته، همکاری خود با این شرکت را پایان داده است. بر اساس بیانیه، این شرکت پیش از تحریم‌های اتحادیه اروپا در دسامبر 2012، از ارتباط میان ایرالکو و تسا اطلاع نداشته است.

مارک والاس، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل با توضیح اینکه همکاری گلنکور با ایران کاملا غیرقابل قبول بوده است، گفت: ما انتظار چنین همکاری‌ را از یک شرکت روسی یا چینی داشتیم، اما واقعیت این است که حتی این شرکت‌ها نیز معمولا از این‌گونه معاملات دوری می کنند.

گلنکور اعلام کرد: ما به مقررات و موازین قابل اجرا شامل تحریم‌ها پایبند هستیم و از نزدیک تمامی مقررات جدید را رصد می کنیم تا اطمینان یابیم که مقررات از جمله تحریم‌ها را رعایت می‌کنیم.

به گزارش گاردین، گلنکور در سال گذشته میلادی، 659 میلیون دلار فلزات، گندم و زغال سنگ به ایران فروخته اما اعلام نکرده است که چه میزان از این 659 میلیون دلار مربوط به فروش اکسید آلومینیوم بوده است.
انتهای پیام/م
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها