امروز : جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 17
۰۲:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21905
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۳۸
تعداد بازدید: 66
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه رئیس مؤسسه حکمت و فلسفه ایران در مراسم ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه رئیس مؤسسه حکمت و فلسفه ایران در مراسم نکوداشت 80 سالگی  «رضا داوری اردکانی» به بیان دغدغه‌های «فیلسوف فرهنگ» درباره علوم انسانی پرداخت و گفت:‌ این جلسه، جلسه تکریم حکمت و فلسفه است؛ تکریم حکمت و فلسفه، تکریم انسانیت است. از این‌رو گاهی اوقات یک استاد بهانه‌ای می‌شود برای اینکه از حکمت سخن گفته شود خصوصاً حکمتی که برای امروز ما کارایی دارد.

وی با بیان اینکه اهل فلسفه چهار دسته‌اند، اظهار داشت: برخی مورخ فلسفه، عده‌ای فیلسوف‌شناسند و تعلیمات صاحب‌نظران را تکرار می‌کنند، برخی فلسفه‌شناس بوده و فلسفه حکمت متعالیه و فلسفه پوزیتوسیم را می‌شناسند و دسته چهارم اهل تفکر فلسفی بوده و دغدغه فلسفی دارند و البته داوری اردکانی فیلسوف است و مسائل امروز را با نگرش فلسفی بررسی می‌کند؛ نگرش فلسفی به علم مدرن و علم تجدد.

رئیس مؤسسه حکمت و فلسفه ایران عنوان کرد: از جمله دغدغه‌ داوری‌های اردکانی نگرش به علوم انسانی است که یکی از نیازهای جدی روزگار ما به شمار می‌رود و البته فلسفه مضاف علوم و فلسفه مضاف امور انسانی نیز از دغدغه‌های این استاد است، دغدغه امور و علوم با نگرش فلسفی است.

وی افزود:‌ ممکن است برخی با ادبیات فلسفی، حرف‌های سیاسی بزنند که نمی‌توانند کاری از پیش ببرند اما این نکته مهم است که بتوان سیاست را با نگاه فلسفی تبیین کرد.

خسروپناه گفت: بر اساس نگرش استاد داوری، علوم انسانی مخصوص جهان تجدد است و جامعه و جهان دینی به جامعه‌شناسی و روانشناسی و علوم اجتماعی نیازی نداشت و این سؤال جدی مطرح است که چرا ما در گذشته، در جامعه دینی روان‌شناسی و علوم اجتماعی نداشته‌ایم و این نیاز در جهان متجدد شکل پیدا کرده است؟ به تعبیر دکتر داوری اگر بتوانیم نیازهای جهان متجدد و ارزش‌های آن را کنار بگذاریم نیازی به علوم انسانی نداشتیم البته اینکه این دو از هم قابل تفکیک‌اند یا خیر، بحث جداگانه‌ای را می‌طلبد.

وی تصریح کرد: دکتر داوری اردکانی نگرشی فلسفی به تجدد دارد از این‌رو متجدد شدن به خودی خود هم عیب نیست بلکه عیب آن است که زندگی متجددانه ما یک زندگی پریشان است و ما نیامده‌ایم با نگرش فلسفی تجدد فلسفی را بپذیریم. بنابراین ما باید ابتدا جامعه و جهان دینی را تعریف و سپس شئون جهان متجدد را در آن مشخص می‌کردیم.

رئیس مؤسسه حکمت و فلسفه ایران تصریح کرد:‌ برخی معتقدند استاد داوری بیشتر به طرح پرسش پرداخته است، البته به دلیل اینکه ما در بسیاری از مواقع سؤال را به صورت دقیق متوجه نمی‌شویم به پاسخ صحیح آن نیز دست نمی‌یابیم.
* از نظر استاد داوری، علوم انسانی محض نداریم

وی در ادامه به بیان دغدغه‌ داوری اردکانی درباره علوم انسانی پرداخت و گفت:‌ از نظر استاد داوری، علوم انسانی محض و خالص  نداریم؛ علوم انسانی و اجتماعی مدرن از فرهنگ و جهان متجدد جدا نیست.

خسروپناه خاطرنشان کرد: یکی از مسائل مهمی که باید در بحث علوم انسانی قبل از تحول علوم انسانی به فکر آن باشیم؛ وقتی می‌گویم علوم انسانی سکولار را دینی و بومی کنیم منظورمان چیست و کدامیک از نیازهای دینی با علوم انسانی غیرسکولار پاسخ داده می‌شود.

وی یادآور شد: این پرسش‌های دقیق علوم انسانی است که استاد داوری دقیقاً به بیان آنها پرداخته است از این رو مبانی اومانیستی عقلانیت خودبنیان که از آسمان کنده شده و علوم انسانی مدرن بریده از آسمان چگونه می‌تواند با سنت آسمان پیوند برقرار کند؟ بنابراین داوری اردکانی می‌فرماید باید با رویکردی انتقادی به علوم انسانی نگریست.

رئیس مؤسسه حکمت و فلسفه ایران تصریح کرد: عده‌ای می‌خواهند در علوم انسانی سیاست‌گذاری کنند اما استاد داوری بیان می‌کند که پرداختن به این مسئله زودهنگام است و باید دید سرچشمه و ریشه‌های اصلی عقلانی علوم انسانی چیست و چرا ما در یک مقطع تاریخی، علوم انسانی نداشته‌ایم.

وی عنوان کرد: اگر امروز ما دغدغه علوم انسانی را داریم و اگر نیاز به تحول علوم انسانی احساس می‌شود - که واقعا همین‌طور است - باید قبل از اینکه نسخه‌ای برای آن پیچید به پرسش‌های فلسفی پاسخ داده و با روحیه‌ای انتقادی به آن بنگریم و این بخشی‌ از دغدغه‌های دکتر داوری در حوزه علوم انسانی است.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار