امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۹:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21966
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۲
تعداد بازدید: 160
عبدالجلیل المدانی، فعال حقوقی و قانونی یمن در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در یمن اظهار داشت: موضوع صعده از سوی ...

عبدالجلیل المدانی، فعال حقوقی و قانونی یمن در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در یمن اظهار داشت: موضوع صعده از سوی دولت الوفاق ملی مورد بی مهری قرار گرفته است و تلاش های متعددی برای فریبکاری در خصوص این موضوع و نیز محدود کردن راه حل های آن به موضوعات خاص در جریان است.

وی در توضیح این مطلب افزود: انتظار می رفت دولت انتقالی موضوع صعده را مورد بازنگری قرار داده و با رعایت عدل  و انصاف به آن رسیدگی می کرد.

المدانی اظهارات سفیر آمریکا علیه انصار الله حوثی ها را تلاش برای مجبور کردن آنان به قبول گفت وگو با آمریکا دانست.

وی اوضاع جاری در صعده را جنایت و فاجعه انسانی دانست که در جریان آن نظام حاکم به پاکسازی نژادی و طایفه ای علیه گروهی که حقوق قانونی خود را خواستار هستند، اقدام کرده است.

مساجد و مدارس از جنگ علیه صعده در امان نماندند

این فعال یمنی تصریح کرد: نظام سابق در صعده هیچ یک از معیارهای قانونی و اخلاقی را رعایت نکرده و حتی اماکن عبادتی ومدارس  مذهبی از جنگی که در این شهر به راه انداخته بود در امان نمانده و هدف بمباران و ویرانی قرار گرفتند.

وی اظهار داشت: در صنعاء و ذمار و عمران و سایر مناطق نیز مساجد شیعه زیدی به گروههای سلفی تندرو واگذار شد و نظام در این اقدامات غیر انسانی تا آنجا پیش رفت که مانع از رواج و توسعه میراث فرهنگی شیعیان زیدیه شد که نمونه آن جلوگیری از فروش صحیفه سجادیه و شرح ابن ابی حدید و دیگران از نهج البلاغه بود.

افراد فاسد زمینه دخالت های خارجی را فراهم کرد

المدانی در مورد دخالت های خارجی در یمن تصریح کرد: دخالت عربستان و آمریکا هریک به نوبه خود به مثابه نقض حاکمیت کشوری مستقل و آزاد است و این دخالت ها با استفاده از برخی سیاستمداران فاسد و قدرت طلب یمنی صورت می گیرد.

وی تاکید کرد: نبود نهادهای منتخب که حامی حاکمیت ملی باشند راه را برای دخالت های خارجی در یمن بازگذاشته است در حالی که مجلس نمایندگان نیز سال هاست که فاقد مشروعیت بوده و احزابی که ابتکار شورای همکاری خلیج فارس در خصوص حل بحران یمن را امضا کرده اند حاکمیت ملی کشور را در معرض تهدید قرار داده اند.

این فعال حقوقی یمنی در ادامه درمورد قانون عدالت انتقالی و موضوع صعده گفت: انتظار می رفت که قانون مزبور تمام مسائل مربوط به نقض حقوق بشر در یمن از جمله موضوع صعده را حل و فصل کرده و جایگاه جغرافیایی و فرهنگی از دست رفته این شهر را را بار دیگر به آن بازگرداند اما اکنون وضعیت دیگری در جریان است.

المدانی در توضیح این مطلب افزود: حکومت ائتلافی در تلاش برای محدود کردن موضوع صعده به جبران خسارت های آن است و می کوشد جنگ علیه آن را فقط جنگ بین دو گروه مذهبی مختلف نشان دهد که دولت در آن دخالتی نداشته و فقط باید به بررسی خسارت های وارد شده به آن و نیز حل و فصل اختلافات طایفه ای بین حامیان الزیدیه و السلفیه می پردازد و به این ترتیب می کوشد اقدامات قبلی در خصوص سوق دادن سلفی ها به کشمکش با انصار الله در صعده را توجیه کند .

وی افزود: در واقع تلاش هایی در حال انجام است که به نفع سران جنگ علیه صعده نبوده و فقط وضعیت را دشوار تر می سازد به گونه ای که ثبات کشور را در معرض خطر قرار داده و گفت وگوی ملی را نیز تهدید می کند.

نگرانی آمریکا از محبوبیت انصار الله در یمن

این فعال قانونی و حقوقی یمنی اظهارات تحریک آمیز سفیر آمریکا در صنعاء علیه انصار الله را ناشی از نگرانی آمریکا از افزایش محبوبیت انصار الله در یمن دانسته و گفت: در هر مناسبت سیاسی و یا مذهبی،  شعارهای سیاسی مبنی بر مخالفت با سلطه گری آمریکا شنیده می شود به گونه ای که آمریکا و متحدان آن توان کنترل این وضعیت را ندارند.

وی تصریح کرد: دراین شرایط آمریکا در هر مناسبتی می کوشد جایگاه و موقعیت انصار الله را تضعیف کند و اظهارات سفیر آن نیز در همین چارچوب جا دارد به این معنی که وی در تلاش برای فشار بر انصار الله برای پذیرش گفت وگو با آمریکا است.

المدانی اظهار داشت: ما به دنبال یمنی آزاد و مستقل و قوی هستیم که مردم آن بتوانند صرف نظر از وابستگی های حزبی و یا سیاسی و نیز مذهبی و منطقه ای از حقوق خود برخوردار باشند و قانون بر کشورشان حاکم شود و صاحب دموکراسی باشند به گونه ای که این کشور به صحنه رقابت مردم برای اعتلا و پیشرفت آن تبدیل شود.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها