امروز : یکشنبه ۴ تیر ۱۳۹۶ - 2017 June 25
۱۶:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21980
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۲
تعداد بازدید: 113
به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، حمیدرضا حاجی‌بابایی وزیر آموزش و پرورش در سومین روز از اجلاس رؤسای آموزش و پرورش مناطق کشور که در ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، حمیدرضا حاجی‌بابایی وزیر آموزش و پرورش در سومین روز از اجلاس رؤسای آموزش و پرورش مناطق کشور که در سالن همایش‌های رازی در حال برگزاری است، اظهار داشت: 700 کار برای زیرساخت‌های تحول بنیادین انجام دادیم که 170 مورد برای اولین بار در آموزش و پرورش انجام شده است.

وی به تفاوت آموزش و پرورش با دیگر وزارتخانه‌ها اشاره کرد و گفت: فعالیت‌هایی که امروز در وزارتخانه‌ها انجام می‌شود به سرعت خود را نشان می‌دهد، اما تأثیر اقداماتی که در آموزش و پرورش انجام می‌شود، در آینده و شاید یک یا چند دهه بعد خود را نشان دهد.

حاجی‌بابایی با بیان اینکه فعالیت های آموزش و پرورش را با دو ویژگی اسلامی بودن و ایرانی بودن انجام داده‌ایم، افزود: امیدواریم سال‌های آینده قدم‌های مؤثر تعلیم و تربیت نتیجه دهد، چرا که در محور معلم، دانش‌آموز، کتاب و مدرسه‌سازی کارهای مهم و تعیین کننده انجام شده است.

* پیش بینی ردیفی جداگانه برای سرانه و ورزش دانش‌آموزی
وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: یکی از اقداماتی که انجام شد، ساماندهی و آسیب‌شناسی از منابع مالی و اعتبارات آموزش و پرورش بود.

وی با بیان اینکه سال گذشته سخت ترین سال برای آموزش و پرورش از نظر اعتبارات بود، ادامه داد: اعتبارات و نوع تحریم‌هایی که در کشور شکل گرفته بود ما در سختی فراوانی قرار داد، ولی آموزش و پرورش در این شرایط حتی سخنی در خصوص این نوع وضعیت اقتصادی‌اش بیان نکرد.

وی به ایجاد 7 الی 8 ردیف در بودجه امسال توسط مجلس اشاره کرد و بیان داشت: در گذشته نوع کاری که در آموزش و پرورش انجام می‌شد، شفافیت مالی نداشت البته الان هم کامل نشده است، به عنوان مثال هیچ‌گاه برای اردوگاه‌های دانش‌آموزی ردیفی نداشتیم.

حاجی‌بابایی اضافه کرد: تا به امروز ردیفی تحت عنوان سرانه دانش‌آموزی در بودجه نداشتیم و اولین بار است که اعلام شد ردیفی برای سرانه، ورزش دانش‌آموزی، قرآن، گرمایش و سرمایش پیش‌بینی شود.

وی ادامه داد: در گذشته اعتبارات آموزش و پرورش به صورت مجموعه‌ای و بسته‌ای ارائه می‌شد و این وزارتخانه باید ابتدا حقوق فرهنگیان را پرداخت می‌کرد و اگر درباره حقوق کم می آمد باید موارد دیگر را تعطیل می‌کرد و حقوق پرداخت می‌شد.

*ساماندهی نیروی انسانی در آموزش و پرورش

حاجی‌بابایی با بیان اینکه یکی از مشکلات اساسی آموزش و پرورش که مجلس نیز به آن وارد می‌شد، بحث نیروی انسانی بود، گفت: آموزش و پرورش در بحث نیروی انسانی به دلیل گوناگونی نیروها، به شدت با مشکل مواجه بود، ضمن اینکه این نیروها نه در جذب و نه در جایگاه پس از به کارگیری، ساماندهی نداشتند.

وی به مصوبه مجلس برای جلوگیری از به کارگیری بی‌ضوابط نیرو در آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: در این چهار سال سعی شد در آموزش و پرورش نیروی انسانی از عزت برخوردار باشد.

وزیر آموزش و پرورش بیان داشت: موفق شدیم در طول چهار سال گذشته، 200 هزار نفر از نیروهای آموزش و پرورش را کاهش دهیم در عوض دیگر نیروها در جای خود قرار گیرند.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش دارای 8 تا 9 نوع نیروی انسانی بود، گفت:‌ در آن زمان عدد معلم و ‌دانش‌آموز مشخص نبود، اما اکنون عدد کارمندها را دقیق داریم و اگر در هر نقطه کشور یک نفر وارد آموزش و پرورش شود، مطلع می‌شویم.

حاجی‌بابایی تأکید کرد: در حال حاضر 7، 8 نوع نیروی انسانی نداریم؛ نیروی انسانی ما کاملاً مشخص شده است، خدماتی یا آموزشی است.

* 95 درصد دانش آموزان در مدارس ثبت‌نام شده‌اند

حاجی‌بابایی با بیان اینکه در حال حاضر 95 درصد دانش‌آموزان در مدارس ثبت نام شده‌اند، گفت: آن دسته از دانش‌آموزانی که هنوز ثبت نام نشده‌اند، تا پایان تیرماه در مدارس ثبت‌نام خواهند شد.

وی ادامه داد: در گذشته ثبت‌نام دانش‌آموزان از شهریورماه در مدارس آغاز می‌شد و تا مهرماه و گاهی آبان هم می‌انجامید، اما اکنون ثبت نام، ساماندهی و نقل و انتقال معلمان در تیرماه انجام می‌شود.

وی به ساماندهی فضاهای آموزشی اشاره کرد و گفت: تعداد مدارس یک نوبته کشور از حدود 60 درصد به 90 درصد رسیده است و در تلاش هستیم تا با استفاده بهینه از فضای آموزشی و مهندسی نیروی انسانی به سمتی برویم تا تحول در آموزش و پرورش را به خوبی شکل دهیم.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها