امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۲:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22067
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۳
تعداد بازدید: 110
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد صادق مفتح صبح امروز در همایش کشوری مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد صادق مفتح صبح امروز در همایش کشوری مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار داشت: سالانه 200 هزار شغل به دلیل قاچاق کالا از دست می‌رود و 1800 میلیارد تومان فرار مالیاتی نیز صورت می‌گیرد.

وی افزود: یکی از برندهای معروف شوینده‌‌ها اعلام کرده است 70 درصد از کالاهای موجود در بازار که با این برند شناخته شده عرضه می‌شود، در کارخانه آن شرکت تولید نمی‌شود، بلکه به صورت تقلبی توزیع می‌شود. به نحوی که در کمتر از یک ماه می‌توانند با کاهش شدید کیفیت کالا را با یک سوم قیمت در بازار عرضه کنند.

معاون وزیر صنعت گفت: ایران در شمار دو کشور بالاترین میزان قاچاق سیگار است، به طوری که از 60 میلیارد نخ سیگار مصرفی 24 میلیارد نخ آن به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود، همچنین 80 تا 90 درصد لوازم بهداشتی و آرایشی به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود.

مفتح با بیان اینکه نرخ توقیف کالای قاچاق رشد 8 برابری داشته است، گفت: گزارش مالی کالای غیر قاچاق در جهان در 20 سال گذشته 100 برابر شده است و از ۵.۵ میلیارد دلار به  512 میلیارد دلار در جهان رسیده است.

معاون وزیر صنعت گفت: برای مبارزه با قاچاق می‌توان از دو روش مقابله در مبادی ورودی و مرز‌های کشور و همچنین مقابله در سطح عرضه استفاده کرد که در سطح عرضه می‌توان از هولوگرام و همچنین از طرح شبنم استفاده کرد که با توجه به آنکه طرح شبنم از مرکز داده برخوردار است، امکان تقلب در آن پائین است.

مفتح گفت: شبنم احتمال تشخیص کالای مجاز از غیر مجاز را فراهم می‌کند و همچنین قابلیت تک شماری اقلام ارزی، تثبیت مالکیت، فرایند‌های تولیدی و قابلیت رهگیری کالا را فراهم می‌کند.

وی با بیان این که طرح شبنم بر اساس آخرین تکنولوژی ساخته شده است، گفت: سازمان جهانی استاندارد برای طرح شبنم استاندارد جهانی تعریف کرده است.

معاون وزیر صنعت اظهار داشت: در سال 89 میزان واردات رسمی موبایل 370 هزار دستگاه در سال 90، 393 هزار دستگاه و در سال 91، با رشد 165 درصدی یک میلیون 43 هزار دستگاه وارد شده است که این نشان‌دهنده افزایش واردات رسمی و کاهش قاچاق این کالا است.

معاون وزیر صنعت گفت: اجرای طرح شبنم باعث وصول 20 میلیارد تومان عوارض گمرکی و 10 میلیارد تومان افزایش مالیاتی شده است، به نحوی که فقط در مبارزه با قاچاق موبایل 30 میلیارد تومان به خزانه کشور کمک شده است.

مفتح گفت: در حال حاضر 480 میلیارد عدد کالای وارداتی و همچنین 2680 میلیارد عدد کالا در سطح عرضه توسط 6 اپراتور طرح شبنم دریافت کرده‌اند.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار