امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۲۲:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22109
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۵
تعداد بازدید: 97
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس مراسم رونمایی از کتاب «غنچه یاس کبود» به قلم هادی شریفی با حضور ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس مراسم رونمایی از کتاب «غنچه یاس کبود» به قلم هادی شریفی با حضور حجت‌الاسلام محمد‌رضا زائری،صادق کرمیان و سید‌علی شجاعی عصر روز گذشته در خبرگزاری مهر برگزار شد.

زائری در ابتدای این نشست گفت: با توجه به موضوع کتاب غنچه یاس کبود که سیره اهل بیت است روایتی زیبا و دلنشین از امام هشتم(ع) نقد می‌کند. که می‌فرمایند حرف‌های نیک و جذاب و پسنیده ما را به گوش مردم برسانید که اگر مردم حرف‌های ما را بشنوند تبعیت خواهند کرد.
 
* مسلمان‌ها را طوری نشان می‌دهند که کشتن آنها جایز می‌شود!

وی افزود: صحنه‌هایی که در حال حاضر می‌بینیم در ظاهر سیاسی هستند اما عمق آنها فکری و تبلیغی است اگر هر کدام این اتفاق‌ها که در کشورهای اسلامی می‌افتد در کشورهای دیگر می‌افتاد مطمئنا ساکت نمی‌نشستند. آنچه باعث می‌شود این جنایتکاران با اسم اسلام این خیانت‌ها را انجام بدهند چیست.

وی ادامه داد: چرا در روز روشن روحانی مصری را با وضع فجیعی می‌سوزانند و در شهر دور می‌گردانند. چون تصویری که از مسلمانان نشان داده می‌شد به شکلی است که انگار این گونه کشتار مستوجب آنها است. در حالی که در کشورهایی مانند مصر و شبه قاره زمینه عمومی برای پذیرش مکتب اهل بیت وجود دارد.

این نویسنده با بیان اینکه خلاء در جامعه امروز به دلیل عدم بیان پیام اهل بیت است خاطر نشان کرد: 34 سال فرصت کمی نبود هر چند توطئه و تحریم‌ها زیاد بوده است اما ما 34 سال فرصت داشتیم و هر کاری که باید می‌شد باید تاکنون انجام می‌گرفت البته مسیری که دارد اتفاق می‌‌افتد باید در طول تاریخ می‌افتاد و نباید کارهای صورت گرفته را فراموش کرد.
 
* امروز نباید فقط میراث‌دار نام اهل بیت باشیم/ما زحمت‌های خود را به گردن امام زمان (ع) می‌اندازیم

زائری با اشاره به اینکه کتاب «غنچه یاس کبود» به امام حسن مجتبی(ع) می‌پردازد خاطر نشان کرد: این امام به جای اینکه برخورد تند داشته باشند آن افراد را با خود به خانه می‌بردند و اما امروز نباید فقط میراث‌دار عزت نام اهل بیت باشیم و به خون ائمه و شهدا سرمان را بالا بگیریم بلکه زحمت کشیدن، کار کردن و سختی کشیدن هم می‌خواهد.

وی ادامه داد: نباید گفت در غرب فقط استکبار است و این فقط امداد غیبی بلکه باید کار با کیفیت و با ارزش داشت. جریان‌های مخالفی که در حال حاضر مشاهده می‌کنیم سالهاست که وابسته‌های تبلیغاتی و کتاب‌ها بر روی اهداف خود زحمت می‌کشند اما ما زحمت‌های خود را به گردن امام زمان (ع) می‌اندازیم و تنبلی خود را توجیه می‌کنیم سلفی‌های تکفیری سالها است که کتاب خوب تولید می‌کنند اما ما فقط به بیلان کاری و گزارش‌دهی که معلوم نیست ناظر به واقعیت باشد دلخوش کردیم.
 
* کرمیار: نویسندگان ما فکر می‌کنند زحماتشان باید در 15جلد منتشر شود
 
صادق کرمیار نویسنده کتاب ماندگار «نامیرا» در مراسم رونمایی از کتاب «غنچه یاس کبود» اثر هادی شریفی گفت: من تا بیش از مطالعه این کتاب این نویسنده را نمی‌شناختم و بعد از خواندن کتاب دیدم زحمات زیادی کشیده است و از منابع زیادی بهره برده است چیدمان منابع وی هم کار دشواری است که لذت خواندن را در من ایجاد کرد.
 
وی ادامه داد: جالب است که این دومین کتابی است که در مورد امام حسن مجتبی(ع) با این شیوه می‌خوانم. بعد از خواندن این کتاب به آقای شریفی بسیار علاقمند شدم  و غبطه خوردم که چرا نویسندگان ما کمتر به سراغ چنین زحماتی می‌روند و اگر زحمتی می‌کشند فکر می‌کنند در قالب 15 جلد چاپ شود.
 
این نویسنده کتاب تاریخی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: کتاب «غنچه یاس کبود» تاریخ اسلام و تاریخ شیعه را در بردارد و ذات شیعه را به مخاطب معرفی می‌کند و بسیار هوشمندانه و بدون اطناب یا ایجاد مخل داستان را روایت می‌کند. که البته این زمان برای کارهای بعدیشان قابل استفاده خواهد بود.
 
وی ادامه داد: سید‌مهدی شجاعی برای اولین بار با کتاب کشتی پهلو گرفته نشان داد ادبیات مدرن امروز می‌تواند مفاهیم دینی را بیان کند شجاعی در این راه با دشواری‌های زیادی روبرو بودیم. چون شناخت عرصه بسیار دشوار ست و خیلی جاها تکفیر‌ها را به جان خرید تا این راه را باز کند و متأسفانه رهروهای این سید بسیار کم هستند البته همیشه می‌گویند راهی را بروید که کمترین رهرو را دارد. در کتاب «غنچه یاس کبود» من رگه های از سید‌مهدی شجاعی را دیدم به قول استاد شجریان هنر یعنی تقلید و خواننده از هنر قبلی تقلید می‌کند و اثری نو می‌آفریند.
 
وی درباره شیوه ادبی کتاب غنچه یاس کبود هم گفت: شیوه ادبی وی داستانی است و با تسامح رمان نامیده می‌شود. نویسنده با استنادهای تاریخی داستان را روایت کرده البته نویسندگان آثار تاریخی باید بدانند که استنادهای تاریخی نباید غل و زنجیر به دست و بال آنها شوند جایی که نویسنده احساس می‌کند مستندات تاریخی مانع رشد تخیل وی می‌شود باید این مستندات را کنار بگذارد و از تخیل خود استفاده کند البته این را یادآور شوند که این تخیل چون از مستندات تاریخی ریشه‌گرفته هدفمند است.
 
وی افزود: تاریخ را تاریخ‌نویس می‌نویسد و نویسنده تاریخ‌نویس نیست و باید از تخیل بهره ببرد به طور نمونه کل داستان نامیرا تخیل است و تنها جایی که سندیت تاریخی دارد بخش ورود مسلم بن عقیل به کوفه است که در تاریخ مشهود است.
 
کرمیار با اشاره به اینکه من در کتاب نامیرا نمی‌خواستم مستند تاریخی دستم را ببند از تخیل خود بهره برده‌ام داستان امام حسن را وقتی بیان می‌کنیم هدفمان صرف بیان تاریخی نیست.
 
این نویسنده با اشاره به اینکه رمان‌نویس، عالم، تاریخ‌نویس و فیلسوف نیست تصریح کرد: رمان‌نویس باید روی حس مخاطب تاثیر بگذارد نه روی منطق وی.
 
 
*نویسندگان نگاه ایجابی به سیره اهل بیت ندارند
 
سید‌علی شجاعی مدیر انتشارات نیستان هم فرد دیگری بود در این مراسم به سخنرانی پرداخت و گفت: انتشارات نیستان به سیره اهل بیت تعلق خاطر خاصی دارد و به عنوان افرادی که امکان تبلیغی داریم سعی می‌کنیم سیره اهل بیت را معرفی کنیم چون معارف اهل بیت را تا قرن پنجم بیشتر نداریم و با اغماض می‌توان تا قرن هفتم را که سیره خالص هم نیست پذیرفت اما این از این تاریخ به بعد سیره مرتبط و منظم نیست و همیشه این نقص بوده است.
 
وی ادامه داد: وقتی نگاه می‌کنیم می‌بینیم که نمی‌توان به مخاطب امروز کتاب‌های قدیمی را معرفی کرد. که بسیاری از آنها ارجاع تاریخی درستی ندارد. از قرن هفتم به بعد اصل معارف را نداریم و تنها به بازنویسی‌ها بسنده شده اگر این اتفاق با زبان امروز بیفتد قطعا شیرین‌تر خواهد بود و این اتفاق در غنچه یاس کبود افتاده است.
 
مدیر انتشارات نیستان در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: در سال‌های اخیر درباره امام حسین مجتبی(ع) کتاب‌های زیادی به نشر نیستان ارسال شده است ولی کارهایی که مانند این کتاب نویسنده به مفهوم ادب داشته باشد و به دنبال کار ایجابی می‌باشد بسیار کم بود و بسیاری از کتاب‌ها بیشتر شبهات را بیان کردند اما این کتاب ایجابی است و راوی نسبت به امام حسن(ع) و محاسن زندگی وی ادب دارد.
 
 
*مکر معاویه به مکرهای جامعه کنونی شبیه است
 
هادی شریفی نویسنده کتاب «غنچه یاس کبود» در سخنانی کوتاه گفت: حدود 22 ساله بودم که احساس کردم خیلی به مرگ نزدیکم و دیدم اگر هزار سال هم عمر کنم در زندگیم اتفاقی نیفتاده است و تصمیم گرفتم کاری انجام دهم که نسبت به اهل بیت تا حدی روزنه امید داشته باشم.
 
وی ادامه داد: روز 28 صفر در حرم امام رضا(ع) عهد کردم اولین کارم در مورد امام حسن مجتبی(ع) باشد هم دلیل شخصی و هم اینکه تاکنون به ایشان کم پرداخته شده است.
 
این نویسنده ادامه داد: در حوزه اخلاق فردی، اجتماعی و سیاسی ناگفته‌های زیادی از امام حسن مجتبی(ع) وجود دارد و اتفاقی که در زمینه صلح افتاد بسیار شبیه اوضاع کنونی است همان مکری که معاویه به کار برد و البته هم موفق نبود امروزه آمریکا و غرب می‌کنند و ترفند‌های امروزی بسیار شدید هستند.

امام حسین مجتبی(ع) به دلیل ریزش خواص مجبور به صلح شد و امروزه هم ریزش‌های زیادی در خواص داریم.
 
وی در پایان سخنان خود در مورد این کتاب توضیح داد: کتاب غنچه یاس کمبود در ابتدا حجمی دو برابر داشت و من سعی کردم تا حد ممکن آن را کوتاه کنم سال 88 هم که کتاب را به آقای سید‌علی شجاعی ناشر ارائه کردم ایشان هم بخش‌هایی را حذف کردند تا اثری مختصر و مفید شود.

انتهای پیام/و  
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها