امروز : چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 26
۱۹:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22118
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۵
تعداد بازدید: 83
حجت‌الاسلام سیدحمید میرخندان پژوهشگر و نویسنده در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در زمینه انتشار کتاب ...

حجت‌الاسلام سیدحمید میرخندان پژوهشگر و نویسنده در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در زمینه انتشار کتاب «مطالعات دینی فیلم» اظهار داشت: این کتاب بیش از سه ماه است که منتظر مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و در صورت دریافت مجوز در مدت دو هفته منتشر و روانه بازار نشر خواهد شد.

وی با بیان اینکه  این کتاب به فیلم به صورت کلی می‌پردازد، توضیح داد: در این کتاب وجه مشترک سینما، تلویزیون، مستند و فیلم‌های داستانی از منظر دینی بررسی می‌شود. در زمینه فیلم بحث‌های مطالعاتی گسترده‌ای انجام شده است و کتاب «مطالعات دینی فیلم» در زمینه فلسفه فیلم، حوزه روایت‌شناسی در فیلم، نقد فیلم و فقه فیلم با رویکردی دینی به طرح موضوع می‌پردازد.

این پژوهشگر با اشاره به اینکه در زمینه دین مطالعات گوناگونی از منظرهای مختلف صورت می‌گیرد، خاطرنشان کرد: حوزه‌هایی مانند تئوری فیلم، نقد فیلم، فقه فیلم، روایت‌شناسی در فیلم، روش تحقیق در حوزه فیلم، فیلمنامه‌نویسی و ... مباحث متنوع و متکثری هستند که می‌توان از منظر دینی به آنها پرداخت.

وی افزود: در ابتدای این کتاب سعی کردم بیان کنم که آیا می‌توان به این حوزه‌ها از منظر دین نگریست یا نه؟ و با این گونه بررسی کردن چه تحولات و تغییراتی حاصل می‌شود و چه حوزه‌هایی از بحث باز می‌شود.

 میرخندان درباره هدف خود از تالیف و بررسی این موضوع گفت: سال‌هاست که موضوع فیلم دینی و غیردینی مطرح می‌شود و مراکز علمی و پژوهشی بر سر موضوع سینمای دینی فکر می‌کنند و من سعی کردم به بررسی از منظر دین به فیلم‌های متعدد پرداختم.

این نویسنده با اشاره به مقدمه کتاب که به تعریف مطالعات دینی می‌پردازد، خاطرنشان کرد: در هر بخش در مدخل مورد نظر جایگاه دین مورد توجه قرار گرفته است. همچنین یک یا چند مقاله درباره برخی فیلم‌ها نوشته شده است، به طور نمونه در بخش نقد فیلم سه نوشته انتقادی در مورد 2 سریال و 1 فیلم مستند آورده شده است.

به گفته وی این کتاب بررسی یک فیلم از منظر دینی نیست بلکه نگاه به مطالعات و مباحث فیلم مانند تئوری فیلم، ژانر فیلم، فلسفه دین و فقه دین می‌کند. در کتاب «مطالعات دینی فیلم» بنیان‌های نظری و تئوریک کاربردی مورد توجه قرار می‌گیرد.

حجت‌الاسلام میرخندان با بیان اینکه مطالعات دینی در غرب مورد توجه جدی قرار گرفته است، گفت: مباحثی که در غرب مطرح می‌شود بازنگری شده و با نگاه دینی مورد توجه قرار گرفته است.

وی با یادآوری اینکه برخی از مقالات این کتاب در 16 سال پیش نوشته شده‌اند، گفت: زمانی که با حوزه هنری همکاری‌های پژوهشی داشتم به این رویکرد پرداختم و مقالاتی را نوشتم و برخی از اثار این مجموعه به همان سال‌ها باز می‌گردد.

به گزارش فارس، کتاب «مطالعات دینی فیلم» اثری از حجت‌الاسلام سید حمید خندان بیش از سه ماه است که در مرحله مجوز

است و قرار است از سوی انتشارات بنیاد سینمایی فارابی منتشر خواهد شد.

میرخندان تاکنون کتاب‌های «تاملی بر فقه موسیقی»، «رویکردهای انتقادی در فیلم: فرمالیزم و نئوفرمالیزم»، «رویکردهای انتقادی در فیلم: نقد مولف» و ... را تالیف کرده است. 
 
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار