امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۰۴:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22122
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۵
تعداد بازدید: 123
به گزارش خبرگزاری فارس، همزمان با ادامه درگیری ها میان حامیان و مخالفان «محمد مرسی» رئیس جمهور سرنگون شده مصر، «باب کورکر» سناتور جمهوریخواه ارشد ...

به گزارش خبرگزاری فارس، همزمان با ادامه درگیری ها میان حامیان و مخالفان «محمد مرسی» رئیس جمهور سرنگون شده مصر، «باب کورکر» سناتور جمهوریخواه ارشد آمریکا در کمیته روابط خارجی سنا روز گذشته (یکشنبه) در مصاحبه با شبکه خبری «فاکس نیوز» اعلام کرد که دولت واشنگتن باید بر آرامش در مصر تاکید کند و ارتش مصر را جهت احیای دموکراسی تحت فشار قرار دهد.

این سناتور جمهوریخواه از ایالت «تنسی» آمریکا در ادامه مصاحبه خود گفت: من نمی دانم که کشور ما چه کار دیگری می تواند در این زمان انجام دهد به جز اینکه به ارتش مصر تاکید کند تا در امتداد یک مسیر مسئولانه حرکت کند.

کورکر افزود: آنچه ما باید در شرایط فعلی انجام دهیم این است که خواستار آرامش شویم و به ارتش (مصر) تاکید کنیم تا هر چه سریع تر از این فرآیند غیر نظامی عبور کند و از اخوان المسلمین بخواهیم تا مسئولانه رفتار کند. نقش ما در حال حاضر باید استفاده از آرامش و تلاش برای این باشد که سایر شرکای ما در منطقه نیز همین کار را انجام دهند.

اظهارات این سناتور جمهوریخواه توسط «جک رید» سناتور دموکرات آمریکایی و از اعضای کمیته نیروهای مسلح سنا نیز تکرار شد؛ این سناتور دموکرات اعلام کرده است که آمریکا باید سریعا خواستار بازگشت مصر با سوی دموکراسی شود اما در عین حال حل نهایی اختلافات در مصر بر عهده مصری هاست.

در ادامه این خبر آمده است که نه کورکر و نه سناتور رید هیچ کدام به ارائه جزئیات درباره اینکه آمریکا چگونه می تواند به مصر در بازگشت به حکومت مدنی و غیر نظامی کمک کند، اشاره ای نداشته اند.

سناتور رید اعلام کرده است که: ارتش (مصر) باید صراحتا جدول زمانی خود را مشخص کند و باید حساب شده رفتار کند. ما باید فعالانه قدرت های منطقه ای را به ویژه با کمک اقتصادی به مصر به کار بگیریم.

در حالیکه سناتور «جان مک کین» جمهوریخواه ایالت «آریزونا» و «پتریک لیهی» دموکرات آمریکایی تاکید دارند که دولت واشنگتن باید کمک های خود به مصر را قطع کند، اما کورکر و سناتور رید با چنین ایده ای مخالفت کردند.

کورکر با تاکید بر اینکه تمرکز باید روی احیای دموکراسی در مصر باشد، گفته است که زمان کافی برای بحث درباره کمک های خارجی به مصر در آینده وجود خواهد داشت.

سناتور رید نیز گفته است: ما باید درباره تعلیق کمک و یا قطع آن بسیار بسیار مراقب باشیم.

سناتور رید همچنین سرنگونی اولین رئیس جمهور منتخب و دموکراتیک مصر توسط ارتش را کودتا نخواند و شرایط مصر را بسیار منحصر به فرد توصیف کرد.

بر اساس این خبر، مصر بعد از اینکه ارتش این کشور مرسی را برکنار کرد، درگیر خشونت شده است و این در حالیست که اخوان المسلمین نیز وعده داده است که برای بازگرداندن مرسی به قدرت می جنگند.

ارتش مصر هفته گذشته مرسی را بازداشت خانگی و همچنین تعدادی از رهبران اخوان المسلمین را نیز دستگیر کرد. روز جمعه نیز بیش از 30 نفر از مصری ها در درگیری میان حامیان و مخالفان و ارتش کشته شدند.

دولت «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا خشونت ها در مصر را محکوم و به ارتش این کشور و اخوان المسلمین تاکید کرده است که به یک توافق مسالمت آمیز برسند. دولت واشنگتن در عین حال از جانبداری از طرفین درگیری ها در مصر اجتناب و تاکید کرده است که از هیچ گروه و یا حزب سیاسی خاصی در مصر حمایت نمی کند.

سقوط مرسی در مصر در حالی صورت گرفته که دولت آمریکا اقدام ارتش در برکنار کردن رئیس جمهور مصر را محکوم نکرد و در عین این حرکت را کودتا ننامید و همین امر منجر به ایجاد گمانه زنی هایی شده است مبنی بر حمایت تلویحی واشنگتن از تحولات اخیر مصر.

در آمریکا قانونی وجود دارد که این کشور را از کمک به ارتش کشوری هم پیمان که کودتا کرده است، منع می کند و بنابراین، امتناع کاخ سفید از کودتا خواندن تحولات اخیر مصر به معنای مسدود شدن کمک 1.5 میلیارد دلاری سالانه آمریکا به قاهره است.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها