امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۶:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22135
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۵
تعداد بازدید: 183
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، احمد مسجد جامعی وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی و عضو فعلی شورای شهر ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، احمد مسجد جامعی وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی و عضو فعلی شورای شهر تهران با اشاره به اینکه استاد داوری شناخته شده‌تر از آن است که نیازی به معرفی داشته باشد، گفت: من تجربیات زیادی از دو دوره همکاری با ایشان در نشریه دانشگاه تهران دارم. اگر امسال هشتادمین سال تولد استاد باشد من از حدود چهل و چند سالگی ایشان با ایشان آشنا شدم و زمینه این آشنایی هم به یک کار فرهنگی باز می‌گردد که ما در دانشگاه تهران تصمیم به راه‌اندازی یک نشریه گرفتیم.

وی با اشاره به اینکه فیلسوف فرهنگ را باید به تعبیری فیلسوف گفت‌وگو نیز نامید، گفت: وی مصاحبه‌ها و گفت‌وگوهای بسیاری دارد. مهمتر از همه، او گفت‌وگوی با زمانه می‌کند و از مسایل زمانه غفلت ندارد و اندیشه‌اش با مسایل روز آمیخته است. ایشان حتی درباره مسایلی چون فوتبال، عزاداری‌ها، شیوه‌های مصیبت‌خوانی و تجمع‌های مردمی و ... نیز صحبت کرده‌اند.

مسجدجامعی با اشاره به اینکه نکته آخرش را براساس صحبت آیت‌الله محقق داماد بیان می‌کند که اینطور نیست استاد داوری در حوزه سیاست و قدرت، ایدئولوژی‌پردازی کند، توضیح داد: داوری‌اردکانی تلقی و تفکری دارد و در زمان مناسب از قدرت و سیاست برای حفظ اصول خود فاصله می‌گیرد.

وی در ادامه افزود:‌ چند سال پیش گزارش جنجالی در مطبوعات منتشر شد مبنی براینکه هشتاد درصد کتاب‌های منتشر شده در حوزه رمان و داستان و ادبیات مسایل خلاف عفت است، این گزارش دنبال مقصر خاص می‌گشت، دکتر داوری با بیان اینکه این گزارش از سیاست پشتیبانی می‌کرد، وارد این عرصه شد و به حدی موضع گرفت که به دفاع از فرهنگ و ادب پرداخت و بیان کرد که اگر هشتاد درصد وضعیت اینطور است با یک فاجعه ملی روبه‌رو هستیم و این نگاه سطحی‌نگری به تمام حوزه‌هاست.

وی یادآور شد: پس او مرزی بین خود و قدرتی که می‌‌خواهد جامعه فرهنگی، هنری و علمی را تهدید کند و به نوعی مطالبی را بیان کردند که سزاوار این جامعه نیست، قایل شد و از آن دفاع کرد. در نهایت به نقل از دکتر داوری می‌گویم آفت فرهنگ، خطابه‌محوری است که جای تأمل اخلاقی را می‌گیرد.

داوری نحوه حرمت نهادن به کلام و کلمه را به ما آموخت

همچنین در این مراسم حجت‌الاسلام سید محمد خاتمی رییس جمهور پیشین ایران و از دوستان چندین ساله داوری اردکانی طی سخنانی گفت: اگر تفکر جوهر آدمیت است و اگر تفکر با پرسش آغاز می‌شود، استاد معظم دکتر داوری از جمله کسانی است که هم پرسش‌های زمانه را مطرح کرده و هم افقی به روی ذهن همه گشوده است، بر این اساست که چگونه بپرسیم و اگر حرمت انسان و حتی وجود او در سخن و کلام متجلی می‌شود حرمت نهادن به انسان حرمت نهادن به کلام است و استاد داوری کسی است که نحوه حرمت نهادن به کلمه و کلام را به ما آموخت و دست کم تکلم را از وراجی متمایز و زمینه تفکیک این دو را فراهم کرد و به ما آموزش داد.

خاتمی در ادامه افزود: استاد داوری این تذکر را به ما داد که مرز میان تفکر و سیاست‌زدگی را تشخیص دهیم و این همه بزرگی علم، دانش، فرهنگ، تفکر با همدیگر توأم بود.

وی با اشاره به اینکه دست با تواضع ستودنی است، گفت: این استاد از ابتدا متواضع بود و هر چه به عمر او افزوده شد این تواضع بیشتر شد، در نهایت این همه بزرگی وقتی شکوه می‌یابد که با نجابت استاد همراه شد، نجابتی که از پدر و مادر بزرگوارشان و به خصوص از مادرشان که فرشته‌ای بر زمین بود به ارث باقی ماند و اینک با دانش و تفکر و تعلم، شکوه و عظمت فوق‌العاده‌ای یافته‌اند. امیدواریم عمرشان دراز باشد.

در بخشی از این مراسم فایل صوتی صدای همسر، دختران رضا داوری و نوه‌های وی پخش شد که به عنوان هدیه به پدرشان ارسال کرده بودند و امکان حضورشان دراین مراسم وجود نداشت.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها