امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۱۷:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2214
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۳۲
تعداد بازدید: 333
محسن هجری، دبیر انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا» درباره یکی از موضوعات مبتلابه در میان ...

محسن هجری، دبیر انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا» درباره یکی از موضوعات مبتلابه در میان اعضای این انجمن در چند وقت اخیر، بیان داشت: چندین مورد شکایت از طرف اعضای انجمن نویسندگان کودک و نوجوان داشتیم که برخی از ناشران برخلاف قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی از نویسندگان مالیات کسر می‌کنند.

وی اضافه کرد: در مصوبه‌ای که مجلس شورای اسلامی در سال 1380 تصویب کرد، آمده است که به طور مشخص از کتاب و برخی از کالاهای فرهنگی مالیات اخذ نشود و به نوعی کتاب مشمول معافیت مالیاتی شد.
 
* نقض قانون معافیت نویسندگان از مالیات طی سالیان متمادی در کشور

هجری ادامه داد: در آن زمان تبصره‌ای برای این مهم درنظر گرفته شد که ناشر بایستی کتاب مورد نظر را در اظهارنامه معرفی کند تا مراحل معافیت مالیاتی آن طی شود و اگر این کار را انجام ندهد به طور طبیعی مالیات کسر می‌شود.

وی افزود: با وجود این تبصره، هنوز طی سالیان متمادی این قانون نقض می‌شود یعنی با یک تبصره این قانون در حال نقض شدن است چراکه ناشران به پرکردن این اظهارنامه نمی‌پردازند بنابراین این کتاب‌ها مشمول مالیات می‌شوند و ناشران به کسر از مالیات می‌پردازند که یک کار غیرقانونی است.

دبیر انجمن نویسندگان کودک و نوجوان گفت: متأسفانه علی‌رغم تمامی شکایت‌هایی هم در این راستا صورت گرفته است و تذکراتی که انجمن نویسندگان کودک و نوجوان داده است کماکان ناشران به ویژه ناشران دولتی، از حق‌التألیف نویسندگان مالیات کسر می‌کنند که این کار آنها طبق قانون و مصوبه مجلس شورای اسلامی غیرقانونی است.
 
* عدم واریز مالیات‌‌ کسر شده از حق‌التألیف نویسندگان به خزانه دولت توسط برخی از ناشران

وی اضافه کرد: متأسفانه از آنجایی که اطلاع داریم برخی از ناشران این مالیات را به خزانه دولت واریز نمی‌کنند یعنی فقط آنها این مالیات را از حق‌التألیف نویسندگان کسر کرده و به خزانه دولت واریز نمی‌کنند که در واقع دو تخلف در این راستا صورت می‌گیرد.

هجری بیان کرد: اواخر سال گذشته سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وعده‌ای را مطرح کردند که قضیه معافیت مالیاتی را پیگیری می‌کنند اما تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده است حتی پرونده شکایتی هم در این راستا نوشته و به وزارت ارشاد ارجاع داده‌ایم تا این مشکل حل شود اما متأسفانه اعضای انجمن نویسندگان کودک و نوجوان نتیجه‌ای را اخذ نکردند.

وی افزود: دریافت مالیات از نویسندگان یکی از مباحث مهم و بزرگی است که باید مورد بررسی و رسیدگی قرار گیرد چراکه با توجه به حق‌التألیف‌های اندکی که به نویسندگان تعلق می‌گیرد 5 الی 10 درصد به بهانه مالیات کسر می‌شود و این یک هزینه برای نویسنده است مضاف بر اینکه قانون هم در این راستا نقض می‌شود.
 
* ناشران دولتی، بیشترین متخلفان اخذ مالیات از نویسندگان به شمار می‌روند

دبیر انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه بیشتر شکایات از چه ناشرانی بوده است، گفت: متأسفانه همه موارد شکایتی مربوط به ناشران دولتی است و تاکنون تنها ناشری که در نشر ادبیات کودک و نوجوان از حق‌التألیف نویسندگان مالیات کسر نمی‌کند، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است.

وی بیان کرد: در سال‌های گذشته کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان وقتی از این انجمن نامه‌ای را مبنی بر اعتراض نویسندگان برای کسر مالیات از حق‌التألیف‌شان دریافت کرد، دیگر به کسر مالیات نپرداخت اما بقیه ناشران دولتی مالیات لازم را کسر می‌کنند.

هجری عنوان کرد: پیگیری‌های حقوقی و قانونی و به نوعی تذکر‌اتی به ناشران متخلف صورت گرفته است اما  آنها اعتنایی نکردند و کماکان به تخلف خودشان ادامه می‌دهند.
 
* وزارت ارشاد تنها نهاد برای اعمال قدرت در برابر ناشران متخلف است

وی در پاسخ به پرسش دیگر مبنی بر اینکه آیا انجمن نویسندگان کودک و نوجوان مستقیماً به دفتر معاونت فرهنگی وزارت ارشاد درباره این موضوع شکایت‌نامه‌ای را ارسال کرده است، گفت: در حال حاضر پرونده‌ای از اعضای انجمن به این معاونت ارجاع داده شده که وزارت ارشاد نیز حق را به نویسنده داده است اما متأسفانه اتفاقی در این راستا نمی‌افتد.

هجری درباره این سؤال که چرا برای مقابله با تخلف ناشران اتفاقی رخ نمی‌دهد، بیان کرد: فکر می‌کنم که در این حوزه نیازمند یک قاطعیت هستیم که باید از سوی مسئولان وزارت ارشاد اعمال شود تا جلوی این تخلفات  گرفته شود چراکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تنها نهادی است که می‌تواند در مقابله با تخلفات ناشران متخلف اعمال قدرت کند.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها