امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۹:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22150
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۵
تعداد بازدید: 67
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عبدالعظیم اقبال، داماد و خواهرزاده رضا داوری‌اردکانی در مراسم جشن ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عبدالعظیم اقبال، داماد و خواهرزاده رضا داوری‌اردکانی در مراسم جشن بزرگداشت فیلسوف فرهنگ در فرهنگسرای ابن سینا طی سخنانی گفت: حدود دو هفته پیش استاد داوری به من گفتند که من مطلع شدم چنین مراسمی قرار است برایم برپا شود، من پرسیدم که چطور شد شما راضی به این کار شدید؟ چرا که ایشان معمولا اجازه چنین کارهایی را نمی‌دادند، اما ایشان گفتند فشار دوستان و درخواست استاد رجبی از کتابخانه مجلس مرا وادار به موافقت کرد.

وی با بیان اینکه بنا ندارد به تعریف از استاد داوری بپردازد چرا که هم نیاز نیست و هم باعث آزردگی خاطرشان می‌شود، گفت: ایشان سه برادر داشتند که برادر بزرگشان معلم خود من هم بود، لیسانس تعلیم و تربیت داشت و مؤسس بسیاری از مراکز فرهنگی بود، بسیاری از خصلت‌های استاد داوری شبیه برادر بزرگشان «محمد» است که به رحمت خدا رفته‌اند.

اقبال از مهمترین ویژگی‌های استاد داوری را ابهت همراه با نجابت و شخصیت ویژه‌ای دانست که اجازه نمی‌دهد هیچ گاه به کسی جسارت کند.
وی توضیح داد: یکی از برنامه‌هایم در هفته گذشته این بود که به سراغ اقوام دکتر داوری در اردکان رفتم و از سوی آنها این شعر استاد شفیعی کدکنی را «در نگاه من بهارانی هنوز/ پاک‌تر از چشمه‌سارانی هنوز» را تقدیم کردم.

وی با تاکید براینکه دندانپزشک است و کار آموزشی و پژوهشی انجام می‌دهد، گفت: همیشه سعی کردم بیشتر ببینم و این نگاه را از استاد داوری گرفتم. در این مجلس شاید این سؤال پیش بیاید که چه باعث شد دکتر داوری به اینجا برسد؟ نخست استعداد ذاتی فوق‌العاده و حافظه سرشار که من در کمتر کسی سراغ دارم البته هوش را خیلی‌ها دارند اما به اینجا نمی‌رسند ایشان در مصاحبه‌ای گفته بود که اگر کار اضافه‌ای برایم پیش بیاید از وقت مطالعه‌ام نمی‌زنم آن را با وقت استراحتم جابه‌جا می‌کنم.

وی در ادامه افزود: همسرم (دختر استاد داوری) می‌گوید که پدر کنج خانه را به همه ترجیح می‌دهد و تفریحش شعر است، بنابراین طبیعی است که چنین حاصلی داشته باشد ، کار و زندگی او حاشیه ندارد وی به بهترین نحو همه چیز را مدیریت می‌کند. تفریحش فلسفه است و اعتقاد دارد که با فلسفه همه مشکلات زندگی را حل می‌کند. یک روز ایشان به من گفتند که مسأله‌ای پیش آمده که چند روز است نتوانستم آن را حل کنم و بسیار متأثر هستم من نیز متأثر شدم اما شهادت می‌دهم که ایشان بعد از گذشت یک هفته به حالت اولیه بازگشت و گفت مشکل را با فلسفه حل کرده است.

اقبال با اشاره به اینکه زندگی استاد داوری نظیر همه مردم دارای حاشیه، غم، اندوه و مسأله است، گفت: او در ترازوی عقل و وجدان به زندگیش نظم و تربیت داده است. استاد داوری سه دختر دارند که همه دارای فضل و علم هستند یکی از آنها دکترای ادیان داشته و دو دختر دیگر زبان‌شناس (همسر بنده) و استاد هنر هستند که متاسفانه نتوانستند در این مجلس شرکت کنند اما هدیه ناقابلشان را با فایل صوتی برای پدر ارسال کردند.

*چه شوق‌انگیز است فیلسوف فرهنگ و زندگی بودن

همچنین در این مراسم، محمدرضا سعیدآبادی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکوی ایران در سخنانی گفت:‌ علمی که بر دل زند علم عاشقی است و علمی که بر تن زند علم غافلی است یکی هفتاد سال علم آموخت، چراغی نیفروخت، یکی در همه عمر یک حرف شنیدی،‌ همه را از آن بسوخت.

وی با اشاره به اینکه رایحه عطرآگین و دلکش سال‌ها طی طریق استاد داوری در بوستان و گلستان علم و ادب و فرهنگ و دانش، رهاوردی معطر از نفحات انس کوی یار را به مشام جان رهنمون می‌سازد، افزود: زهی سعادت که در این محفل انس بر خان گسترده عالمان عاشقی نشسته‌ایم که ساقی شیدا و شورمندش استادی فرزانه و عالم عاشقی است که چه نیکو خود در نامه دعوتش اشارت به مفهوم بلند «موتوا قبل ان تموتوا» دارد.

وی تصریح کرد: فیلسوفی که آموخته‌های فلسفی خویش را در خدمت تحلیل و مسئله‌شناسی معضلات پیش روی فرهنگ و زندگی ما ایرانیان به کار گرفته است. چه شوق انگیز است فیلسوف فرهنگ و زندگی بودن؛ هنگامی که دکتر داوری در کتاب «فلسفه در دادگاه ایدئولوژی» می‌پرسد: می‌خواهم بدانم در کجای تاریخ قرار داریم و در کدام راهیم و به کجا می‌رویم و از خطرهای راه و مقصد چه خبر داریم؟

وی افزود: استاد داوری بر این بنیان به تعبیری نیکو بسان درختی کهنسال و تناور است که ریشه‌هایش خرد و عقلانیت است، ساقه و تنه‌اش چرایی، پرسشگری و میوه مینویش عشق و شیدایی است و ما بر خود می‌بالیم که در سایه‌سار این درخت تناور نشسته‌ایم و از امتزاج نیکو و الهی سه عنصر یزدانی خرد، عقلانیت و عشق برخلاف آنچه که برخی اصحاب علوم مادی قائل به مرزبندی و کرانمندی میان آنان هستند، بهره می‌بریم.

وی در پایان اظهار داشت: سخن در باب این مرد بزرگ مجال فراخ می‌طلبد که با توجه به بی‌تابی سایر بزرگان این مجلس و محفل انس جهت ابلاغ مراتب محبت و قدردانی خویش نسبت به ایشان از اطاله کلام پرهیز می‌کنم و به نمایندگی از کمیسیون ملی یونسکو صمیمانه‌ترین درودها و ثناها را به محضر پرارج ایشان ابلاغ می‌نمایم.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها