امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۰:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22157
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۵
تعداد بازدید: 167
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «انتخاب روحانی موقعیتی خوبی است که آمریکا در سیاست‌هایش در قبال ایران، بازنگری کند. تعداد ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «انتخاب روحانی موقعیتی خوبی است که آمریکا در سیاست‌هایش در قبال ایران، بازنگری کند. تعداد زیادی از مقامات امنیت ملی از هر دو حزب آمریکا، از جمله «مایکل هایدن» رئیس سابق سیا، معتقدند ایالات متحده باید با بیشتر کردن اقدامات جهت تعامل دیپلماتیک با ایران، موازنه‌ای در برابر تحریم‌های کنونی ایجاد کند. اعمال تحریم‌های جدید پیش از آنکه روحانی فرصتی برای عمل به وعده‌هایش داشته باشد، اقدامی اشتباه است.»

این بخشی از یادداشتی است که «کیت الیسون» و «جیم مک‌دمورت» دو تن از نمایندگان دموکرات کنگره آمریکا در حمایت از به کارگیری دیپلماسی در برابر ایران منتشر کرده و نوشته‌اند که آمریکا باید از موقعیت به وجود آمده استفاده کرده و روابط دیپلماتیک با تهران را از سر گیرد.

در این یادداشت که در پایگاه خبری «پلیتیکو» منتشر شده، آمده است: اعمال تحریم جدید علیه ایران، تنها تعدی به اکثریت رأی‌دهندگانی است که اعتدال را به تندروی ترجیح دادند. این اقدام می‌تواند رهبری میانه‌رو در ایران را در همین ابتدای راه با مشکل مواجه کند. پیامی که این تحریم‌ها به آن‌ها می‌دهد این است که مهم نیست شما چه می‌کنید، در هر صورت ایالات متحده تنها با فشارهای خردکننده به شما پاسخ می‌دهد. اگر چنین پیامی به تهران برسد، آن‌ها دیگر هیچ انگیزه‌ای برای حضور بر سر میز مذاکره نخواهند داشت و در مقابل دلیل بیشتری برای توسعه برنامه هسته‌ای خود خواهند داشت.

الیسون و مک‌دمورت سپس عنوان می‌کنند که آمریکا باید برای نشان دادن جدیت خود در تعامل با ایران، سه گام بردارد: در اولین گام، «جان کری» وزیر خارجه باید «سیاست عدم تماس» با ایران را که دیپلمات‌های آمریکایی را از هرگونه تماس مستقیم با همتایان ایرانی منع می‌کند، لغو کند. ما با مذاکره کردن چیزی از دست نمی‌دهیم. دریاسالار «مایکل مولن» رئیس سابق ستاد مشترک ارتش هم در این مورد گفته است که «حتی در تیره‌ترین دوران جنگ سرد هم ما ارتباطاتی با شوروی داشتیم». او همچنین می‌گوید آمریکا باید «از هر کانال ممکن» برای ارتباط با ایران استفاده کند.

دومین گام این است که ایران و ایالات متحده باید بپذیرند بدون هیچ‌پیش‌شرطی وارد مذاکرات مستقیم شوند و در مورد همه اختلافاتشان بحث کنند. راهکاری دیپلماتیک که متضمن عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای باشد، می‌تواند موضوعاتی دیگر مثل جنگ در سوریه را نیز شامل شود. ایران نقش زیادی در سوریه دارد، اما جلوگیری از دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای احتمالا نیازمند آن است که دیگر موضوعات نیز برطرف شود، نه فقط موضوعاتی که ما می‌خواهیم در مورد آن‌ها صحبت کنیم.

در نهایت، بحث‌هایی که در کنگره در مورد سیاست آمریکا در قبال ایران مطرح می‌شود، باید از تحریم‌ها فراتر رود و دیپلماسی و حقوق بشر را نیز دربرگیرد. تعیین یک نماینده ویژه برای پیشبرد مذاکرات دوجانبه و چندجانبه با تهران می‌تواند این بحث را تقویت کند و سیاست ما مبتنی بر تحریم به موازات دیپلماسی را تقویت کند.مردم آمریکا شایسته آنند که نمایندگانشان اقداماتی انجام دهند که امنیت آن‌ها را حفظ کرده و از آغاز یک جنگ پرهزینه دیگر جلوگیری کند.

این دو نماینده کنگره در پایان می‌نویسند: هیچ تضمینی نیست که تعامل دیپلماتیک با ایران موفقیت‌آمیز باشد. پیشرفت در این مسیر آهسته و دشوار است. لازمه آن هم تلاشی مجدانه، صبر و اراده است. اما چاره دیگری نیست. دیپلماسی سخت‌کوشانه و مداوم بهترین گزینه آمریکا برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و بروز جنگی جدید در خاورمیانه است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها