امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۹:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22178
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۵
تعداد بازدید: 100
الهام ایوبی مدیر روابط عمومی بنیاد بین المللی پژوهشی شهریار در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس درباره برگزاری «جایزه بین المللی یونسکو استاد ...

الهام ایوبی مدیر روابط عمومی بنیاد بین المللی پژوهشی شهریار در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس درباره برگزاری «جایزه بین المللی یونسکو استاد شهریار» که برای اولین بار و به پیشنهاد بنیاد بین‌المللی پژوهشی استاد شهریار برگزار خواهد شد، اظهار داشت: در جمهوری اسلامی ایران تنها یک جایزه ادبی با عنوان پروین اعتصامی برگزار می‌شود که آنهم دو سالانه است؛ از این رو برای حوزه شعر و ادب پیشنهاد برگزاری جایزه‌ای ارائه شد تا شاهد برپایی آن در 5 شاخه باشیم؛ شاخه‌هایی چون: شهریار، ادبیات داستانی، ادبیات معاصر (که شاخه بندی دارد)، ادبیات ولایی، نامگذاری سال ( یعنی مقاله، شعر و یا داستانی با موضوع نامگذاری سال) که متغیر است؛ این جایزه به شکل بین‌المللی و جهانی برگزار می‌شود یعنی روند وصول آثار از سراسر کشورها خواهد بود.

ایوبی درباره هیات تشکیل دهنده علمی این جایزه ادبی افزود: موسسه اکو، یونسکو، سازمان اسناد و کتابخانه ملی، وزارت علوم، دانشگاه تبریز، دانشگاه ارومیه، دانشگاه تهران، دانشگاه علامه طباطبایی، اعضای تشکیل دهنده هیات علمی جایزه بین المللی یونسکو استاد شهریار خواهند بود.

وی در پاسخ به این سوال که نخستین دوره این جایزه چه سالی برپا می‌شود، اضافه کرد: امسال (92) فراخوان این جایزه منتشر شده و قرار است در شهریور 93 پیش نشستی برگزار شود تا در سال 94 شاهد برپایی این جایزه ادبی باشیم.

مدیر کل روابط عمومی بنیاد بین المللی پژوهشی شهریار عنوان کرد: 27 شهریور مصادف با روز شعر و ادب فراخوان برگزاری نخستین دوره «جایزه بین المللی یونسکو استاد شهریار» منتشر می‌شود.

این مقام مسئول افزود: دانشگاه‌های کشورهای یونسکو و اکو در این مراسم سهیم هستند و در ایران به این دلیل که پیشنهاد دهنده و برگزار کننده این جایزه بنیاد استاد شهریار است، دکتر جلیل تجلیل به عنوان دبیر علمی این جایزه معرفی شده است.

ایوبی به حامیان این جایزه هم اشاره و خاطر نشان کرد: بانک پارسیان، بانک کشاورزی، هواپیمایی آتا، میراث فرهنگی، صندوق حمایت از پژوهشگران ریاست جمهوری، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی از جمله حامی مالی این جایزه بزرگ هستند.

وی درباره اعطای جوایز به برگزیدگان گفت: این جایزه قرار است به شکل بین‌المللی و به صورت دوسالانه و جهانی برگزار شود، از این رو در سال 94 نخستین دوره «جایزه بین المللی یونسکو استاد شهریار» در ایران برگزار می‌شود و دو سال آینده یعنی 96 در پاریس برگزار خواهد شد، البته عنوان شده تا جایزه مالی نباشد، بلکه تندیس نخستین دوره «جایزه بین المللی یونسکو استاد شهریار» به همراه تعدادی سکه بهار آزادی و جوایز معنوی هم به برترین‌ها اعطا می‌شود.

گفتنی است، نظام نامه جایزه جهانی ادبی یونسکو استاد شهریار به تصویب کمیسیون یونسکو رسید. کمیته اعطای جایزه افتخار دارد اعلام کند که این جایزه در سطح بالاترین ارزش مادی و معنوی در نوع جوایز مشابه در جمهوری اسلامی ایران و با ماهیت غیر دولتی اعطا خواهد شد. 

بر اساس نظام نامه مصوب جایزه ویژه به برترین کار پژوهشی در قلمرو زبان و ادبیات فارسی و پژوهش در خصوص استاد شهریار – در صورت به دست آوردن حد نصاب های لازم – اعطا خواهد شد. به علاوه به هر طرح پژوهشی برتر در هر یک از زیر شاخه های زبان و ادبیات فارسی – مشروط به اخذ حد نصاب لازم – اعطا خواهد شد. موضوع این جایزه بین المللی نوآوری و انجام کار علمی و پژوهشی و تألیفی در قلمرو زبان و ادبیات فارسی با تأکید بر آثار استاد شهریار خواهد بود.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها