امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۴:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22187
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۲۷
تعداد بازدید: 111
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات اقتصادی این مرکز اعلام ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات اقتصادی این مرکز اعلام کرد: بررسی وضعیت مطالبات غیرجاری بانک‌ها در کشور و مقایسه آن با متوسط نسبت جهانی، بیانگر وضعیت نامناسب بانک‌های ایرانی در وصول مطالباتشان است.

این امر دلایل گوناگونی دارد و مطالعه حاضر ضمن بررسی مختصر دلایل موجود، پیشنهادهایی را برای کاهش مطالبات غیرجاری بانک‌ها در دو بخش درون سازمانی و برون سازمانی ارائه کرده است.

در جوامع امروزی بانک‌ها و سایر مؤسسات اعتباری مشابه، به عنوان منبع تأمین نیاز پولی اشخاص، شناخته شده‌اند.

هر چه جامعه در حال توسعه و رشد باشد، تعداد متقاضیان دریافت وام و تسهیلات افزایش یافته و به تبع آن مبالغ مورد درخواست بالاتر می رود؛ به موازات این مسئله، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری بیشتر در معرض خطر عدم وصول قرار می‌گیرند.

ایجاد مطالبات غیرجاری بانک‌ها و مؤسسات اعتباری در تمامی کشورها امری طبیعی و عادی است ولی نکته قابل تأمل، میزان مطالبات غیرجاری است.

تخلف در استرداد بدهی یا عدم پرداخت بدهی، بعضاً ارادی و در بعضی مواقع خارج از کنترل و اراده گیرندگان اعتبار (فی المثل) بر اثر بحران‌های مالی و اقتصادی، جنگ یا عدم تعهد اشخاص ثالث و ...)بوده و به هر حال حدوث مطالبات معوق، امری غیر قابل اجتناب است.

با عنایت به اینکه نسبت مطالبات غیرجاری در ایران بیش از متوسط جهانی آن است، این مطالعه تلاش دارد دلایل و راهکارهای کاهش مطالبات غیرجاری را به طور مختصر بررسی و تحلیل کند.
انتهای پیام/ آ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها