امروز : چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 17
۱۱:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22191
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۲۷
تعداد بازدید: 154
سیدکمال سیدعلی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» با بیان اینکه هنوز ارز، تک نرخی نشده است، اظهارداشت: در واقع بانک مرکزی نرخ ...

سیدکمال سیدعلی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» با بیان اینکه هنوز ارز، تک نرخی نشده است، اظهارداشت: در واقع بانک مرکزی نرخ واحد فروش را تعیین کرد که این اقدام مناسب بوده است.

وی افزود: به نظر می‌رسد بانک مرکزی از این اقدام دو هدف را دنبال می‌کرد که هدف اول حذف رانت و دوم شفاف شدن نرخ‌ها در بازار ارز و حذف نرخ‌های متعدد ارزی بوده است و همه می‌دانند که یک کالا با دو نرخ وارد و یا تولید نمی‌شود.

معاون سابق ارزی بانک مرکزی با بیان اینکه بانک مرکزی باید خود را به بازار نزدیک کند، گفت: در زمانی که بانک مرکزی نرخ ارز مرجع را 1226 تومان تعیین کرد، نرخ ارز در بازار حدود 1450 تا 1500 تومان بود و اگر در آن زمان، نرخ بازار به عنوان نرخ مرجع اعلام می‌شد، روند قیمت‌ها به گونه‌ای پیش نمی‌رفت که شاهد ارقام 3500 تومانی در بازار باشیم.

وی ادامه داد: هر زمان که بانک مرکزی می‌خواهد نرخ ارز را اعلام کند قیمت را پایین‌تر از بازار تعیین می‌کند؛ هم‌اکنون که نرخ ارز به 2477 تومان افزایش یافته، موجب می‌شود همه متقاضیان ارز مرجع که بخشی از آنها شامل نمایندگان سازمان‌ها و نهادهای فعال در خارج از کشور است، نرخ ارز را به قیمت بیشتری بپردازند و همین مساله مقداری از تقاضای ارز می‌کاهد.

سیدعلی تصریح کرد: سهمیه‌هایی که بعضی دستگاه‌های دولتی برای دریافت ارز 1226 تومانی داشتند با این اقدام حذف و به 2477 تومان افزایش می‌یابد و این خود موجب شفافیت و ایجاد صرفه‌جویی در مصارف ارزی خواهد شد؛ در مجموع این حرکت درست بوده و همواره وقتی دو نرخ وجود دارد، یا باید نرخ ارز بازار تعدیل شود و یا نرخ ارز بانک مرکزی را به اندازه‌ای افزایش یابد که قیمت یکسان شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا با این اقدام، نرخ ارز در بازار کاهش خواهد یافت، گفت: به نظر می‌رسد وقتی که نرخ ارز مرجع افزایش ‌یافت، نرخ بازار تا حدودی در روز اول تعدیل شد و این رفتار عاقلانه بود زیرا تمام کسانی که به نرخ مرجع ارز دریافت می‌کردند، از این به بعد به نرخ مبادله‌ای دریافت می‌کنند و از طرف دیگر عرضه ارز در مرکز مبادلات افزایش می‌یابد.

معاون سابق ارزی بانک مرکزی ادامه داد: با توجه به نزدیک‌تر بودن قیمت ارز در مرکز مبادلات، پرداخت ارز در این مرکز تاثیر بیشتری بر کاهش نرخ ارز در بازار آزاد خواهد داشت؛ به عنوان مثال اگر 30 درصد موجودی ارز کشور که به نرخ 1226 تومانی فروخته می‌شد، به مرکز مبادلات منتقل شود، میزان فروش افزایش یافته و موجب کاهش نرخ ارز در بازار می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که بانک مرکزی برای تک نرخی کردن ارز چه گام‌های دیگری باید بردارد، گفت: بازار باید احساس کند که قیمت ارز کاهش خواهد یافت تا موجودی خود را به بازار عرضه کند و همچنین بانک مرکزی پاسخگوی نیاز ارزی متقاضیان در مرکز مبادلات ارزی باشد تا بخشی از تقاضای  بازار آزاد جمع‌آوری شود.

سیدعلی تصریح کرد: اگر مصارف دستگاه‌های دولتی و سایر نهادها مدیریت شود، ارز بیشتری به بخش غیر دولتی پرداخت خواهد شد و این پدیده موجب نزول قیمت ارز در بازار و نزدیک شدن قیمت جدید ارز مرجع با بازار خواهد شد.
انتهای پیام/ آ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها