امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۴:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22214
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۲۷
تعداد بازدید: 63
«خالد العبود» دبیر مجلس نمایندگان سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، با بیان اینکه با انتخاب احمد ...

«خالد العبود» دبیر مجلس نمایندگان سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، با بیان اینکه با انتخاب احمد الجربا به ریاست ائتلاف معارصان خارج نشین سوریه، عربستان سعودی بر خط تحولات سوریه وارد می‌شود، افزود: قطر نمی‌تواند نقش عربستان سعودی را بازی کند.

وی با بیان اینکه ریاض، آمریکا را در از بین بردن اختلاف و درگیری‌ها (بین مخالفان سوریه) یاری خواهد داد،‌ تصریح کرد که این امر یک شبه امکان پذیر نیست و به زمان نیاز دارد تا عجز و ناتوانی کشورهای گرفتار شده در تحولات سوریه در پیشبرد برنامه‌هایشان معلوم نشود. بدین معنی که عربستان سعودی چند پرونده را در دست خواهد گرفت تا حضور خود را در نقشه امنیتی، نظامی و سیاسی منطقه ثابت کند.

العبود با بیان اینکه ملت سوریه مرحله عنف و خشونت را پشت سر گذاشتند، افزود: موج خشونتی که هم اکنون به چشم می‌خورد ناشی از عملکرد گروه مشخصی است. هرکسی که این گروه را تحریک می‌کند به دنبال اثبات وجود خود و تضمین جایگاهی برای خود در نقشه راه (تحولات سوریه) است. البته استفاده از این گروه به عنوان ابزار پیشبرد اهداف، سودی نخواهد داشت زیرا اهداف تغییر پیدا کرده‌اند.

این نماینده برجسته پارلمان سوریه با اشاره به اهمیت اهداف و منافع در سیاست، گفت: عربستان سعودی از مشکلات داخلی‌اش هراسناک است و سعی می‌کند که از طریق سیاستش بگوید که قادر است به خشونت در منطقه پایان بخشد. البته ریاض واقعا قادر به این امر است ولی نمی‌تواند به سرعت به آن جامه عمل بپوشاند.

وی افزود: در خصوص تحولات سوریه، عربستان سعودی نمی‌تواند مستقیما اعلام کند که با بشار اسد است و آنچه در سوریه رخ داد، توطئه‌ای بیش نیست.

العبود درباره کنفرانس ژنو2 گفت: در شرایط فعلی ممکن است این کنفرانس برگزار شود و شاید هم برگزار نشود. ممکن است برنامه‌ها قبل از برگزاری آن مشخص شود. برخی از امور در مذاکرات علنی و برخی دیگر از امور به صورت سری و مخفیانه حل و فصل شوند.

وی با مطرح ساختن سئوالی مبنی بر اینکه در صورت عقب نشینی آمریکا از روند سیاست‌های منظومه عربستان سعودی، ریاض چگونه می‌توانست با قدرت وارد پرونده تحولات سوریه شود؟، افزود: ورود عربستان به این پرونده برای این است که بگوید قادر به پایان بخشیدن به خونریزی در سوریه است. عربستان سعی می‌کند به آرامی وارد این ماجرا شود و همگان از جمله آمریکا اکنون می‌خواهند آتش تحولات سوریه را خاموش سازند و در نتیجه چنین امری به ضرورتی برای نقشه راه سیاسی، ‌امنیتی و نظامی منطقه در خواهد آمد.

انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها