امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۴:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22232
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۲۷
تعداد بازدید: 107
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، حسن طریقت منفرد پیش از ظهر امروز در حاشیه همایش روز جهانی جمعیت به سؤالات مختلف خبرنگاران در مورد سیاست‌های ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، حسن طریقت منفرد پیش از ظهر امروز در حاشیه همایش روز جهانی جمعیت به سؤالات مختلف خبرنگاران در مورد سیاست‌های جمعیتی، وضعیت دارو و برنامه پزشک خانواده پاسخ داد.

وی گفت: فکر می‌کنم در کاهش نرخ جمعیت در یک مقطعی اشتباه کردیم و از این رو باید به همان سرعت سیاست‌های خود را تغییر دهیم. اقوام مختلف و سنت‌های مختلف هر یک برای فرزندآوری فرهنگ متفاوت خود را دارند و نمی‌توان این کارها را نظامی کنیم و به صورتی مردم را وادار کنیم تا از آنچه که به نفعشان است خودداری کنند.

طریقت منفرد در پاسخ به اینکه سیاست‌های تشویقی چقدر کارایی لازم برای فرزندآوری داشته گفت: بسترسازی فرهنگی مسیر خود را دارد و بسترسازی اجتماعی و اقتصادی تأثیر خاص خود را. ما هم همان طور که در دنیا تجربه شده اکنون سیاست‌های تشویقی مانند افزایش زمان مرخصی زایمان به 9 ماه، امتیازات زمان شیردهی مادر و حتی تا حدی برای پدران که صاحب فرزند می‌شوند را در نظر گرفته‌ایم. تسهیلات فرهنگی هم در درازمدت آثار خود را نشان می‌دهد.

وزیر بهداشت در مورد آخرین آمارهای وزارت بهداشت از وضعیت سقط جنین در کشور گفت: چون این امر در کشور قدغن است و فقط در موارد قانونی قابل انجام است یقیناً آمار قابل اتکایی در دست نیست اگر چه وزارت بهداشت تلاش‌ها و پیگیری‌های خود را در این زمینه دارد.

وی در مورد اینکه چرا نخبگان علاقه چندانی به داشتن فرزند نشان نمی‌دهند و وزارت بهداشت در این راستا چه توصیه‌ای دارد گفت: بسیاری از نخبگان امروز ما از خانواده‌های متوسط و حتی پایین جامعه بوده‌اند و نمی‌توان برای زندگی افراد برنامه‌ریزی کرد و باید با تقویت بستر فرهنگی آنها را راهنمایی کرد.

وزیر بهداشت به این نکته هم اشاره کرد: کشورهای غربی و استعمارگر در طول زمان بنا به مصلحت خود تمایل چندانی به افزایش جمعیت در بعضی کشورها مانند چین، هند و آفریقا نداشته‌اند.

* در سیاست‌های جمعیتی در مقطعی گول خوردیم

طریقت منفرد گفت: سازمان جهانی بهداشت هم در ظاهر به دلیل خیرخواهی و در عمل به دلیل سیاست‌های خود کشورها را به کاهش باروری توصیه کرده‌اند اما ما در مقطعی گول خوردیم و اگر اعتدال را حفظ می‌کردیم امروز نیازی برای جبران تندروی‌های گذشته نبود.

موضوع انتزاع دانشگاه علوم پزشکی ایران از علوم پزشکی تهران و اینکه گفته می‌شود دانشجویان در سال تحصیلی جدید با نام این دانشگاه امکان انتخاب رشته در دفترچه کنکور را ندارند موضوع دیگری بود که وزیر بهداشت آن را رد کرد و گفت: از دید وزارت بهداشت این دانشگاه به طور قانونی انتزاع شده و مسیرش را هم به صورت قانونی پیگیری می‌کند.

طریقت منفرد در مورد کمبود برخی داروها از جمله انسولین و مسیر توزیع دارو نیز گفت: از ابتدای سال جدید مسیر تأمین داروها اصلاح شده و تقریباً تأمین داروهایی که قبلاً کمیاب بوده بهبود یافته ولی نباید فراموش کرد که کمبود دارو به معنی وجود نداشتن آن نیست.

وی در مورد گران شدن نامتعارف قیمت دارو هم تصریح کرد: داروهایی که در لیست دارویی (فارماکوپه) کشور بوده چه داخلی و چه وارداتی در قیمت‌گذاری کنترل می‌شوند و بخشی از افزایش قیمت دارو هم به دلیل تغییر در نرخ ارز بوده که این موضوع هم جبران خواهد شد.

* معوقات بیمه‌ای دلیل اصلی ارجاع بیماران به خارج بیمارستانها

وزیر بهداشت در پاسخ به اینکه چرا برخی بیمارستانها در برخی موارد بیمار را برای تهیه دارو به خارج از بیمارستان می‌فرستند اذعان داشت: بیمارستانها مطالبات زیادی از بیمه‌ها دارند و با کمبود نقدینگی مواجهند و در این مسیر داروخانه‌های بیمارستانها نیز امکان تهیه دارو را ندارند که موضوع با حمایت بیمه‌ها برطرف خواهد شد ولی اکنون بیمه‌ها حدود 1500 میلیارد تومان به مراکز بهداشتی و درمانی بدهکارند.

* اختصاص یک میلیارد دلار اعتبار برای شرکتهای دارویی

وزیر بهداشت در مورد وضعیت شرکتهای دارویی برای واردات دارو گفت: شرکتهای دارویی هم از داروخانه‌ها و هم از بیمارستانها طلبکارند و از طرفی باید نقدینگی بیشتری را برای واردات دارو و مواد اولیه داشته باشند که در این زمینه بانک مرکزی خط اعتباری را معادل یک میلیارد دلار در نظر گرفته تا کمبود نقدینگی جبران شود و سه بانک عامل هم از سوی بانک مرکزی برای این موضوع در نظر گرفته شده است.

طریقت منفرد در ادامه در مورد افزایش قیمت دارو با تغییر نرخ ارز خاطرنشان کرد: از 25 اردیبهشت قیمت دارو رسماً تغییر کرد و ما یارانه دارو را به بیمه‌ها می‌دهیم و بیمه‌ها بر اساس عملکرد، این افزایش قیمت را جبران می‌کنند چرا که اگر یارانه نقداً پرداخت می‌شد ممکن بود مستقیم به مصرف دارویی بیمار نرسد و بیمه‌ها تقبل کردند خودشان این امر را انجام دهند البته قرار نیست یارانه دارو به دلیل کمبود نقدینگی بیمه‌ها دچار اشکال شود.

وی در مورد اعطای مجوز واردات به داروهای خاص مانند «بتافرون» که مشابه داخلی هم دارند گفت: نباید اجازه ورود داروهای خارجی که مشابه داخلی با کیفیت دارند داده شود.

وزیر بهداشت به اما و اگرهای در اجرای برنامه پزشک خانواده و تعیین تکلیف نهایی این برنامه در مدت اندک باقیمانده از دولت دهم هم گفت: یکی از اقدامات اصلی این برنامه تأمین منابع بود که در لایحه دولت هم وجود داشت و هفته گذشته این بودجه ابلاغ و تخصیص یافت و اکنون بهانه‌ای برای اجرای برنامه وجود ندارد.

وی ادامه داد: اصلاح ساختار قدیمی برنامه پزشک خانواده زمان طولانی را می‌طلبید و سبب می‌شد که سررسیدهایی از روستاها به شهرها داشته باشیم اما اکنون به سامانه‌ای دست یافتیم که اقدامات ما را به صورت الکترونیکی فراهم می‌کند و امروز نگرانی از اجرای این طرح نداریم و اگر دو روز هم به پایان فعالیتمان در دولت مانده باشد این برنامه را اجرا می‌کنیم چرا که هدف ما احیای طب عمومی در برنامه پزشک خانواده بوده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها