امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۷:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22237
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۲۷
تعداد بازدید: 87
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس نشست خبری همایش شعر ولایت با عنوان «حدیث سرو »صبح امروز با حضور سجاد عزیزی آرام دبیر همایش، یوسفعلی میرشکاک دبیر ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس نشست خبری همایش شعر ولایت با عنوان «حدیث سرو »صبح امروز با حضور سجاد عزیزی آرام دبیر همایش، یوسفعلی میرشکاک دبیر علمی این همایش و مهدی مظاهری تهیه‌کننده همایش و اصحاب رسانه در تالار دیوان شمس برگزار شد.

* عرضه 30عکس منتشرنشده از رهبر انقلاب

در این مراسم عزیزی آرام گفت: مهمترین بحث برگزاری این همایش مردمی بودن آن است چون موضوع شعر ولایت برای ما مهم بود و نمی‌خواهیم که این همایش به نهاد یا ارگان‌های دولتی وابسته باشد. بحث تشکیل چنین همایشی نیز از دو سال پیش در کانون زمستان مطرح شد و پس از گذشت زمان تیمی تشکیل شد و اکنون پس از گذشته دو سال اولین همایش را برگزار می‌کنیم.

وی افزود: تاکنون تلاش‌هایی در جهت تکریم شعر ولایی در بعضی نقاط کشور انجام شده بود اما این تلاش‌ها متفرق بودند و ملی برگزار نشده بود ما هم بدون اعلام فراخوانی آثار شاعران را از سراسر کشور جمع‌آوری کردیم فراخوان نداشتیم و برای دبیرخانه چیزی ارسال نشده بود.

عزیزی آرام اظهار داشت: در مجموع اشعاری که خود جوش و دلی سروده شده بودند را از سراسر کشور جمع‌آوری کردیم که تعدادشان به 400 جلد می‌رسید. این اشعار درباره خصوصیت‌های شخصی ولی فقیه بوده است بلکه درباره ولایت‌پذیری و اصل ولایت هستند.

دبیر این همایش همچنین در تشریح دیگر برنامه‌های این همایش گفت: 30 عکس منتشر نشده از مقام معظم رهبری فردا در نمایشگاهی در حاشیه نمایش در معرض دید علاقمندان قرار خواهد گرفت همچنین کتاب حدیث سرو اهدا می‌شود و همچنین دو مستند از فیلم‌های منتشر نشده مقام معظم رهبری در این همایش نمایش داده خواهد شد.

عزیزی همچنین از ثبت دو نماهنگ با صدای محمد نوری و محمد اصفهانی درباره رهبر انقلاب خبر داد و تقدیر از سه شاعر پیشکسوت حوزه شعر ولایی را از دیگر برنامه‌های این همایش خواند.

* این همایش سفارشی نیست

سخنران دیگر این نشست مهدی مظاهری تهیه‌کننده همایش حدیث سرو و رئیس شورای سیاست‌گذاری کانون ادبی زمستان بود.

وی در این مراسم اظهار داشت: همایش حدیث سرو کاملا مردمی است و با هدف ترویج فرهنگ ولایت و ولایتمداری برگزار می‌شود.

وی افزود: شباهت این همایش به انقلاب اسلامی ایران همین وجه مردمی بودن آن است و قبل از برگزاری همایش این اعتقاد باید در جمع مردم شکل بگیرد که به لطف خدا چنین اتفاقی افتاده و هم‌اکنون توسط شاعران و فرهیختگان در همایش تجلی می‌یابد.

تهیه‌کننده این همایش با تاکید بر سفارشی نبوده برگزاری این همایش گفت: جمع‌آوری این آثار در کارگروه‌هایی زیر نظر یوسفعلی میرشکاک شکل گرفت که خروجی کار هم به صورت کتابی منتشر شده است.

وی همچنین با اشاره به اینکه رابطه بین شعر و فرهنگ رابطه تساوی است گفت: آنچه که در فرهنگ ما وجود دارد به شکلی در شعر خودش را نشان داده و آنچه که در شعر ما وجود دارد ریشه‌هایش در فرهنگ ملی ما قرار دارد و یک از این فرهنگ‌ها ولایتمداری مردم است که تجلی آن را در شعر می‌بینیم.

* وقتی رهبر شعری در مدح خودشان می‌شنود برآشفته می‌شوند

یوسفعلی میرشکاک هم آخرین سخنران نشست بود. وی با بیان اینکه بنیان شعر ولایی از صدر اسلام گذاشته شده است گفت: شعرای زیادی در صدر اسلام درباره پیامبر و ائمه معصوم ما شعر سرودند و شعر ولایی یک شعاع از شمس شعر آیینی ما است.

میرشکاک با بیان اینکه جریان این شعر در دوره معاصر ادامه پیدا کرده و جدی‌تر پی‌گرفته شده است گفت: شاعرانی مثل استاد مشفق، اوستا، شاهرخی، علی معلم، شهریار و بسیاری دیگر از شعرا از پیشگامان این گونه شعری در دوران معاصر هستند که شاعران دیگری همچنان این جریان را ادامه می‌دهند.

وی افزود: بعضی از شعرا که نسبت به این قضیه دریافت کمتری دارند فکر می‌کنند که شعر ولایی از قماش مدح است و شعرهایی است در مدح رهبر انقلاب که این افراد به بیراه می‌روند ما در گردآوری کتاب حدیث سرو نتوانستیم با شعرهایی که درباره شخص رهبری انقلاب سروده شده است کنار بیاییم چون بارها دیده‌ایم که وقتی رهبر شعری در مدح خودشان می‌شنود برآشفته می‌شوند و انکار می‌کند.

این شاعر گفت: بنابراین اصل شعر ولایی بر پایه رئوس ولایت استوار است و نسبت‌اش با اسلام و انقلاب و شهادت و هدایت و دیگر آرمان‌های شیعه تعریف می‌شود بنابراین شعر ولایی شعری همه جانبه است نه شعری که مدح مستقیم شخص رهبر انقلاب باشد.

میرشکاک همچنین با بیان اینکه این کنگره اولین کنگره در حوزه شعر ولایی است اظهار داشت: امیدوارم در سال‌های آینده این همایش با دامنه وسیع‌تری برگزار شود حتی برای جمع‌آوری آثار فراخوان بدهند و از جلساتی برای نقد، جرح و تعدیل اشعار گردآوری شده برگزار شود چون در سه چهار دهه اخیر شهدای بسیاری در این حوزه شعر سروده‌اند و در ابواب بسیاری این گونه شعری قابل تأویل است.

در پایان این مراسم از پوستر همایش حدیث سرو رونمایی شد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها