امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۶:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22251
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۸
تعداد بازدید: 83
محمدرضا باهنر نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به پایان ...

محمدرضا باهنر نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به پایان دوره فعالیت شش ساله سه نفر از حقوقدانان شورای نگهبان و لزوم معرفی حقوقدانان جدید مجلس توسط رئیس قوه قضاییه، اظهار داشت: طبق قانون اساسی، رئیس قوه قضاییه باید حقوقدانان شورای نگهبان را برای اخذ رأی به مجلس معرفی کند.

وی افزود: فاصله زمانی معرفی حقوقدانان به مجلس هر سه سال یکبار است، بدین ترتیب که هر سه سال یکبار سه حقوقدان برای 6 سال خدمت از مجلس رأی می‌گیرند.

نماینده تهران در مجلس تصریح کرد: اگر تعداد حقوقدانانی که به مجلس معرفی می‌شوند بیش از سه نفر باشد، در این صورت در صحن علنی، انتخابات برای تعیین سه حقوقدان برگزار می‌شود اما در صورتی که 3 حقوقدان معرفی شوند، در این صورت به اصطلاح در مجلس رأی اعتماد برگزار می‌شود و در این شرایط حقوقدانان باید اکثریت رأی مجلس را کسب کنند.

وی با بیان اینکه ما منتظر نامه معرفی حقوقدانان جدید شورای نگهبان توسط رئیس قوه قضاییه هستیم، تأکید کرد: در جلسه رأی به حقوقدانان شورا، طبق آیین‌نامه داخلی، به هر یک از افراد معرفی شده 10 دقیقه فرصت داده می‌شود تا خودشان را معرفی و شرایط کاری‌شان را بیان کنند، سپس وارد شور می‌شویم و رأی‌گیری انجام می‌شود.

به گزارش فارس، طبق اصل 91 قانون اساسی، به منظور پاسداری از احکام‏ اسلام‏ و قانون‏ اساسی از نظر عدم‏ مغایرت‏ مصوبات‏ مجلس‏ شورای اسلامی‏ با آنها، شورایی به‏ نام‏ شورای‏ نگهبان‏ با ترکیب‏ زیر تشکیل‏ می‌شود:

1- شش‏ نفر از فقهای عادل‏ و آگاه‏ به‏ مقتضیات‏ زمان‏ و مسائل‏ روز. انتخاب‏ این‏ افراد بر عهده مقام‏ معظم رهبری‏ است‏.

2- شش‏ نفر حقوقدان‏، در رشته‏های مختلف‏ حقوقی، از میان‏ حقوقدانان‏ مسلمانی که‏ به‏ وسیله‏ رئیس‏ قوه‏ قضائیه‏ به‏ مجلس‏ شورای اسلامی معرفی می‏شوند و با رأی‏ مجلس‏ انتخاب‏ می‏گردند.

همچنین طبق بند «هـ» ماده 112 آیین‌نامه داخلی مجلس، پیش از أخذ رأى براى انتخاب حقوقدانان شوراى نگهبان و همچنین رئیس و دادستان دیوان محاسبات، هر نامزد می‌تواند حداکثر 10 دقیقه در جلسه علنى مجلس مشخصات، سوابق کاری، تحصیلات و برنامه‏هاى خود را به اطلاع نمایندگان برساند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها