امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۲:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22286
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۸
تعداد بازدید: 156
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کتاب «حاشیه بر کتاب» دربرگیرنده یادداشت‌های حسام‌الدین مطهری درباره ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کتاب «حاشیه بر کتاب» دربرگیرنده یادداشت‌های حسام‌الدین مطهری درباره نمایشگاه کتاب و مسائل مختلف حوزه کتاب و کتاب‌خوانی در ایران، چهارشنبه از دریچه نشر آرما روانه بازار نشر می‌شود.

این کتاب شامل یادداشت‌های ا‌ست که مطهری از سال 88 تا 91 در روزنامه‌های جام جم، جوان و وب‌سایت‌ها... منتشر شده است. جایزه‌های ادبی خصوصی و دولتی، راه و روش‌های کتاب‌فروشی، دو پیشنهاد برایِ برگزار نکردن نمایشگاه کتاب، نقدی بر مصادره انتشارات امیرکبیر، بررسی موضوع کپی‌رایت بر اساس فتاوای چند مرجع تقلید و شباهت کاری که در ایران می‌شود با دزدی، ورود بی‌اجازه غیرفرهنگیان به محدوده فرهنگی و... از جمله مطالبی ا‌ست که در «حاشیه بر کتاب» به آن‌ها پرداخته شده است.

مطهری در بخشی از توضیح آغازین خود بر این کتاب نوشته است: «همه بلدند بگویند کتاب‌خوانی در ایران کم‌رونق است. اما چه کسی راه‌کار ارائه می‌کند؟ بالاتر از این، کدام متولی و رئیس و مدیر واقعاً در پیِ تغییرِ اوضاع است؟ به ده-بیست سالِ اخیر نگاه کنید! همة رؤسا و وزرایِ دستگاهِ فرهنگی آمدند و رفتند و همه صرفِ نظر از گرایش‌هایِ سیاسی‌شان، همان کاری را دنبال کردند که نفرِ قبلی شروع کرده بوده است. نمایشگاهِ کتاب همیشه بوده است، چنان‌که هفتة کتاب و چاپ و خریدِ کتاب برقرارند. اما هنوز رهبرِ کتاب‌خوانِ جمهوریِ اسلامی می‌گوید: «ما هنوز خیلی عقبیم.» حق دارید اگر از خودتان بپرسید: «قضیه چیه؟ چرا این‌جوریه؟» به اندازة یک خبرنگارِ حوزة کتاب می‌توانم بهتان جواب بدهم: چیزِ پیچیده‌ای در کار نیست. اولاً آن‌قدرها که وانمود می‌شود، کسی دلواپسِ کتاب نخواندنِ مردم نیست. ثانیاً کارشناسان و کاربلدانِ واقعی سرِ کار نیستند.»

حسام‌الدین مطهری رمان‌نویس و روزنامه‌نگار حوزه فرهنگ پیش از این رمان «کلت 45» را از سویِ نشر آرما روانه بازار نشر کرده بود. «حاشیه بر کتاب» هم محصولِ دیگری از نشر آرما است که هم‌اکنون در مراحل پایانی صحافی است و چهارشنبه روانه بازار نشر می‌شود.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار