امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۹:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22317
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۳۸
تعداد بازدید: 78
یک سال پس از به ثمر نشستن بهار عربی در چند کشور عربی، فصل پائیز اخوان المسلمین در منطقه آغاز شده است. این پاییز ناخوشایند برای مهد اخوان المسلمین ...

یک سال پس از به ثمر نشستن بهار عربی در چند کشور عربی، فصل پائیز اخوان المسلمین در منطقه آغاز شده است. این پاییز ناخوشایند برای مهد اخوان المسلمین یعنی مصر با سرنگونی مرسی به دست ارتش آغاز شد.

کمتر کسی برای افول سریع روند اوجگیری اخوان المسلمین در مصر چنین روزی را پیش بینی می کرد.

سقوط سریع و ناگهانی اخوان المسلمین از جایگاه خود در مصر پس از در افتادن با مساله رشد تشیع در مصر و موضع گیری کینه توزانه و خصمانه آنها  همراه با تعصب کور علیه شیعیان آن کشور که منجر به قتل فجیع شیخ شحاته و چند تن دیگر از دوستانشان در روز میلاد امام زمان(عج) شد و نزدیک شدن به اندیشه های تکفیری، هیچگونه مجالی را برای تحمل این تفکر افراطی در مصر میان مخالفین باقی نگذاشت.

تایید فوری اقدام نظامیان مصری در سرنگونی مرسی از سوی دولت عربستان و سلب حمایت خود از اخوان المسلمین و دریافتن این موضوع که اخوانی ها دیگر از هیج جایگاهی نزد مردم مصر و حتی مردم کشورهای منطقه برخوردار نیستند، اقدام خائنانه آشکاری که عربستان در حق همه کشورهای عربی می کند، دیروز سوریه، امروز مصر و فردا هم شاید در حق مزدوران خود در سوریه (مخالفان سوری) اجرا کند.

خشنودی مقامات اماراتی از سقوط مرسی و شکست حکومت اخوان المسلمین در مصر که از زبان ضاحی الخلفان رئیس پلیس دبی در سایت توئیتر بیان شده است، یکی از نشانه های عدم مقبولیت این نوع حاکمیت در مصر است که حتی میان کشورهای سنی مذهب نیز پایگاهی ندارد. اماراتی ها قبلا چند فعال سیاسی با گرایش اخوان المسلمین در این کشور را دستگیر و محاکمه کرده بود.

تایید کورکورانه عملکرد اخوان المسلمین از سوی وامداران و پیروان آنان در منطقه که به نوعی آشکار کننده اندیشه های درونی این افراد است، آنان را در موقعیتی متزلزل و غیر قابل تحمل نزد حامیان آنها - بویژه امیر جدید قطر (شیخ تمیم بن حمد آل ثانی) که تفاوت ها میان او و پدرش (شیخ حمد) روز به روز برای همگان آشکارتر می شود - قرار داد.

فاصله گرفتن اخوان المسلمین مصر از اسلام معتدل و میانه رو  و افتادن در دام و دامن سلفی ها و تکفیری های طرفدار القاعده ـ که این روزها هلال این اندیشه خطرناک در حال رشد بی سابقه در منطقه است ـ روز به روز ناکارآمدی آنان را در اداره کلانِ کشوری همچون مصر نزد مردم این کشور آشکارتر ساخت.

کمی آن طرف تر نیز، حزب اسلام گرای عدالت و توسعه ترکیه که از تفکر مذهبی سیاسی اخوانی بهره می گیرد و در این ایام روزهای خوبی را سپری نمی کند در شرایطی به سر می برد که حتی رهبران آن نیز هرگز پیش بینی آن را نمی کردند. این حزب که حاکمیت کشور ترکیه را در دست دارد و این روزها با اعتراضات بی سابقه مردم روبرو شده، متهم به وسیله قرار دادن اسلام برای رسیدن به مقاصد سیاسی شده است.

در این میان دولت ترکیه که با نگرانی شدید اوضاع مصر را دنبال می کند در نخستین واکنش خود در مقابل سرنگونی مرسی، اعتراضات و انقلاب مردمی این کشور را - که به کمک ارتش صورت گرفت - کودتا نامید و آن را به رسمیت نشناخت. این اقدام دولت ترکیه عمق پیوند تفکر مذهبی سیاسی حزب عدالت و توسعه و اخوان المسلمین مصر را نشان می دهد و جایگاه ضعیف این نوع اسلام سیاسی نزد عامه مردم در ترکیه و مصر را نمایان تر می کند.

حمایت های آمریکا از اخوان المسلمین مصر پیش از سقوط مرسی و به تبع آن حمایت های کشورهای منطقه مانند عربستان و قطر که با تعبیر رشوه سیاسی به حکومت اخوان المسلمین در مصر برای اجرای اهداف آمریکا در قالب طرح خاورمیانه جدید یاد می شود، این روزها با چرخش 180 درجه این کشورها به گونه ای تغییر یافته است که با به رسمیت شناختن رئیس جمهور موقت از سوی این کشورها پیام های نهفته زیادی را در خود به همراه دارد.

ناکارآمدی اخوانی در مصر به دلیل افتادن در ورطه افراطگرایی برای دوستان و دشمنان اخوان المسلمین در داخل و خارج مصر به روشنی آشکار شده است، به همین اندازه نیز مواضع دوگانه حامیان دیروز و خائنان امروز به این نوع حاکمیت و این نوع اندیشه برای دنبال کنندگان تحولات منطقه و خاورمیانه نیز آشکار شده است.

اگر قرار باشد میزان تعهد کشورهای منطقه به یکدیگر و وفاداری آنها نسبت به همپیمانان استراتیژیک خود در شرایط بحرانی محک زده شود یقینا سرافکنده ترین کشورها همان هایی هستند که سردمدار شیطنت ها و خباثت ها به نیابت از آمریکا در منطقه می باشند، همان هایی هستند که یک روز دم از عروبت می زنند و روز دیگر به بهانه ای دیگر رنگ عوض می کنند و ژست حمایت از انقلاب های مردمی می گیرند.

شاید افراد زیادی سقوط محمد مرسی را به دلیل اصرار او و اخوان المسلمین بر اجرای قانون در قالب شریعت اسلامی عنوان کنند و دلیل سرنگونی او پس از یک سال، برنتابیدن این تفکر از سوی مردم و سایر احزاب مطرح کنند در حالی که این تصور کاملا نادرست است چراکه مردم مسلمان کشورهای اسلامی هرگز با قوانین اسلام مشکل ندارند و نمونه بارز آن را می توان در جمهوری های اسلامی ایران، پاکستان، افغانستان و ... مشاهده کرد. 

شکست اسلام سیاسی در تجربه دموکراتیک مصر، ایده ای القا شده توسط کسانی است که با اسلام مشکل دارند و به دنبال ترویج طرح اسلام هراسی در منطقه هستند. ربط دادن شکست اخوان المسلمین در عرصه سیاسی در مصر با ناکارآمدی اسلام سیاسی از مغلطه هایی است که باید نسبت به آن مقابله کرد، از این رو آنچه فقط باید در ماجرای سقوط مرسی در مصر پذیرفت، پایان تاریخ مصرف سیاسی جریان افراطی اخوان المسلمین در این کشور است، که در مدت یک سال معایب خود را به روشنی آشکار کرد.
نویسنده:  سید محمود جوادی
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها