امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۱۳:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2232
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۳۲
تعداد بازدید: 185
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، نشست رسانه‌ای اولین جشنواره فیلم و عکس همراه تهران با حضور فرجاد خوشبین (دبیر جشنواره)، حمید خانی (مدیر اجرایی) مهرداد ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، نشست رسانه‌ای اولین جشنواره فیلم و عکس همراه تهران با حضور فرجاد خوشبین (دبیر جشنواره)، حمید خانی (مدیر اجرایی) مهرداد اسکویی (دبیر بخش فیلم )، پیروز کلانتری (عضو هیئت انتخاب بخش فیلم ) جشنواره در خانه هنرمندان برگزار شد.

در ابتدای نشست فرجاد خوشبین دلیل تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره را در دو برهه زمانی گفت: به دلیل استقبال گسترده مخاطبین و فراهم کردن فرصت لازم برای خلق اثر توسط دانشجویانی که در گارگاه‌های اموزشی شرکت کرده بود دو بار مهلت ارسال آثار تمدید شد. جشنواره در دو بخش اصلی و ویژه پیش بینی شد که تنوع موضوعی آثار رسیده باعث شد تا بخش‌های موضوعی از جمله موضوعات گردشگری، ورزشی و دانشجویی در بخش اصلی شکل گیرد.

برگزاری کارگاه‌های آموزشی

وی در ادامه گفت: با اعلام فراخوان جشنواره در دو بخش اصلی و ویژه دریافت آثار آغاز شد و تقاضای حضور مردم باعث شد تا «ایده‌ها منتظر نمی‌ماند» را هم برای بخش اصلی داشته باشیم. کارگاه‌های آموزشی را برای دانشجویان در دانشگاه‌های مختلف در نظر گرفتیم که 5000 دانشجو در آن شرکت کردند . از ابتدا با تنوع موضوعات مواجه شدیم و به همین دلیل بخش‌های مختلف مانند بخش‌های موضوعی  همراه سفر، همراه دانشجو و ورزش از نگاه همراه در زمینه ورزش و گردشگری به جشنواره افزوده شد و تنوع خاصی در این جشنواره با ارسال آثار مختلف دیده می‌شود.

موبایل تور به حیات خود بعد از جشنواره ادامه می‌دهد

خوشبین در ادامه به بخش مهم جشنواره اشاره کرد و گفت: یکی از برنامه‌های آموزشی، فرهنگی جشنواره که پس از برگزاری جشنواره به حیات خود ادامه می‌دهد موبایل تور است، هدف موبایل تور ایجاد فضایی جهت آموزش کاربرد عملی عکاسی با موبایل است و علاقمندان در فضای فرهنگی، گردشگری و تاریخی به عکاسی با موبایل می‌پردازند و این موبایل تور در فرهنگسراهای ملل و کاخ موزع سعد آباد برگزار شده و دور بعدی موبایل تورها با همکاری مراکز فرهنگی از تابستان آغاز می‌شود.

خانی: حضور عکاسان خارجی در بخش غیررقابتی

در ادامه نشست حمید خانی مدیر اجرایی جشنواره در بخش عکس به حضور عکاسان خارجی اشاره کرد و گفت: نکته حایز اهمیت در مورد آثار ارسالی به جشنواره ، حضور عکس‌های خارجی است که 25 اثر در جشنواره و در بخش غیررقابتی به نمایش درخواهد آمد. 

وی به نمایش آثار در دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: با همکاری خانه سینمای دانشگاهی آثار برگزیده پس از جشنواره در تهران و 10 استان به نمایش در خواهد آمد.

خانه  درباره محل اختتامیه جشنواره توضیح داد: با توجه به امکاناتی که در پردیس ملت وجود دارد ترجیح دادیم اختتامیه هم در این محل برگزار شود تا هنرمندان و علاقمندان بتوانند از برنامه بهره ببرند مراسم اختتامیه توسط سیاوش فواد صفاریان از هنرمندان جوان کشور کارگردانی می‌شود.

 کلانتری: ثبت لحظات توسط مردم عادی

در ادامه نشست پیروز کلانتری به انتخاب فیلم‌ها اشاره کرد و گفت: انتخاب فیلم‌ها در سه بخش متفاوت و مجزا صورت گرفت . در بخش اصلی فیلم‌هایی مورد ارزیابی قرار گرفت که مردم با نگاهی آزاد و رها آنچه می‌خواستند به ثبت رسانده بودند. در بخش ویژه به گونه ای بود که موبایل موضوع و شخصیت فیلم بود و موبایل عملکرد دراماتیک و داستانی داشت. بخش سامسونگ هم فیلم‌های یک دقیقه‌ای بود.

وی در ادامه گفت: من به عنوان مستند ساز این جشنواره را به نوعی نگاه و ارتباط دوربین با موضوع می‌بینم . در بخش اصلی جذابیت خودش را داشت زیرا مردم عادی کار ارایه داده بودند. با اطلاع رسانی درست امیدوارم در سالهای بعدی شاهد کارهای بهتری باشیم.

کلانتری در ادامه گفت: مردم عادی با این جشنواره به صورت جشنواره سینمایی برخورد کردند و احساس کردند باید کار حرفه‌ای ارایه دهند این بخش لزوما ارایه کار حرفه‌ای توسط مردم نبود بلکه جشنواره فیلم و عکس همراه تهران یک جشنواره سینمایی است که مطالعات فرهنگی، مسایل بین رشته ای، پدیده اجتماعی خودش را مطرح می‌کند شاید مخاطب اینگونه به این جشنواره نگاه نکند. دغدغه اصلی ما ثبت زندگی و لحظات افراد به وسیله تکنولوژی که در دسترس اکثر افراد قرار دارد بود.

اسکویی: ثبت وقایع با نگاهی خلاقانه

مهرداد اسکویی مستند ساز و دبیر بخش داوری جشنواره گفت: خوشحالم که امروز 2/2/92 اتفاق خوبی رخ داد. من که از نسل فیلم‌های 8 میلیمتری هستم آرزوی چنین رویدادی را داشتم که بتوانیم راحت‌تر با پیرامون و وقایع اطراف مان برخورد کنیم. با پیشرفت تکنولوژی می‌توانیم پدیده‌های پیرامون و جزیی ترین آنها را خلاقانه به ثبت برسانیم. تلفن همراه و حضور گسترده آن در میان اقشار مختلف برای بیان ایده‌های بسیار عجیب و متفاوت کاربرد بسیار خوبی دارد. ما امروز با پدیده‌ای مواجهیم که قابل بررسی است و مانند طفلی که رشد می‌کند باید به آن توجه شود.

وی در ادامه گفت: اتفاق مهم برای خودم حضور مردم است و امیدوارم در سالهای آتی بخشی برای خبرنگاران در نظر گرفته شود تا ثبت خلق الساعه خبری و گزارشی صورت گیرد. در این جشنواره موقعیت فراهم شد تا سند بصری توسط مردم صورت گیرد. ما جشنواره‌های متعدد صرفا سینمایی با نگاه حرفه‌ای زیادی داریم اما ما به دنبال ویژگی‌های زیبایی شناسی هستیم.

ثبت لحظه‌ها و رویدادها توسط مردم

وی در ادامه گفت: در کشورهایی که امروز شاهد بیداری اسلامی در آنها هستیم شاهد ثبت لحظه‌ها و رویدادها توسط مردم هستیم در حالی که ممکن است افراد حرفه‌ای در میان جمعیت باشند اما لحظات مختلف و توسط مردم عادی ثبت شده است . بسیاری از افراد آرزوی فیلمسازی داشتند که امروز این موقعیت با توجه به در دسترس قرارگرفتن تکنولوژی در میان مردم فراهم شده است . جشنواره از جهت ارتباط بصری و اشتراک گذاری فکری بسیار مهم است. لحظات درخشان و زیبایی در زندگی تک تک ما وجود دارد که می توان آن را به ثبت رساند و با تامل ، تعمق و تمرکز از ویژگی‌های موبایل و بهره درست برد

اشتراک گذاری ایده‌ها توسط مردم و هنرمندان

وی در خاتمه افزود: امروزه متاسفانه برخی از افراد استفاده نابخردانه و غیرانسانی از این تکنولوژی می‌کنند اما می توان مفاهیم عمیق انسانی، بشری ، دینی و ملی را با دوربین‌های تلفن همراه که همیشه همراه مردم است به ثبت رساند وهمین امکان توان نگاه به اشتراک گذاشتن ایده‌ها توسط مردم و هنرمندان باعث رشد فرهنگی خواهد بود.

بنابراین گزارش اولین جشنواره فیلم و عکس همراه تهران از ۴ تا ۶ اردیبهشت در پردیس سینمایی ملت برگزار می‌شود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها