امروز : پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 19
۰۶:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22321
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۳۸
تعداد بازدید: 60
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدرضا دیانی در یک نشست خبری با بیان اینکه از ابتدای امسال به طور مرتب به ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدرضا دیانی در یک نشست خبری با بیان اینکه از ابتدای امسال به طور مرتب به صنعتگران ارز مبادله‌ای پرداخت نشده است، گفت: برخی تقاضاها برای دریافت ارز مبادله‌ای حدود 2 تا 3 ماه است که در نوبت تخصیص قرار گرفته است.

دیانی در مورد برخورداری صنایع لوازم خانگی از منابع صندوق توسعه ملی نیز گفت: برخی واحدهای تولید‌کننده لوازم خانگی برای دریافت تسهیلات از صندوق توسعه ملی معرفی شده‌اند ولی هنوز تسهیلاتی را دریافت نکرده‌اند.

وی ادامه داد: یک دهم ثبت سفارش انجام شده برای واردات مواد اولیه تولید لوازم خانگی موفق به دریافت ارز مبادله‌ای شده است.

رئیس انجمن لوازم خانگی همچنین از اعمال برخی سیاست‌ها برای حل مشکل واردات کالا از کره جنوبی خبر داد.

* قیمت لوازم خانگی کاهش نمی‌یابد

وی در مورد وضعیت قیمت‌گذاری لوازم خانگی داخلی نیز اظهار داشت: بسیاری از شرکت‌ها مجوز افزایش قیمت گرفته بودند ولی به دلیل شرایط بازار، این افزایش قیمت را اعمال نکردند و  شرایط حاکم بر بازار باعث شد برخی شرکت‌ها بعد از عید افزایش قیمتی را اعمال کنند اما شرایط فعلی صنعت لوازم خانگی طوری است که کارخانه‌ها از افزایش قیمت‌ها جلوگیری می‌کنند و حداقل افزایش قیمت را داشته‌اند.

وی با بیان اینکه هیچ کاهش قیمتی در صنعت لوازم خانگی اتفاق نخواهد افتاد، گفت: در حال حاضر قیمت‌ها در پایین‌ترین حد خود قرار دارد و کاهش قیمت به معنی تعطیلی کارخانه‌ها خواهد بود.

رئیس انجمن صنایع لوازم خانگی تأکید کرد: اگر قیمت ارز مبادله‌ای کاهش یابد پس از گذشت چند ماه در صنعت لوازم خانگی باعث کاهش قیمت‌ خواهد شد اما کاهش نرخ ارز آزاد تأثیری بر قیمت‌های ما نخواهد داشت زیرا قیمت محصولات ما براساس نرخ مبادله‌ای تعیین می‌شود.

وی به مسئولان بانک مرکزی توصیه کرد ارز مورد نیاز برای واردات مواد اولیه لوازم خانگی را تأمین کنند تا مشکلی در تأمین نیاز بازار وجود نداشته باشد.

* وزیر صنعت آینده، ساختار وزارت صنعت را اصلاح کند

وی در ادامه در مورد مشخصات وزیر صنعت آینده نیز اظهار داشت: فردی که به عنوان وزیر صنعت در دولت آینده انتخاب می‌شود باید دارای نگاه صنعتی و اقتصاد مقاومتی باشد و در واقع نگاه صنعتی و اقتصاد مقاومتی او نسبت به نگاه تجاری و اقتصاد آزاد پررنگ‌تر باشد.

وی ادامه داد: در دوره اصلاحات، تجارت کشور به سمت WTO در حرکت بود و تمام سیاست‌ها و اقتصاد کشور بر اساس آن تنظیم می‌شد اما در حال حاضر ما در شرایط تحریم قرار گرفته‌ایم که بعضاً باید سیاست‌های متضاد با سیاست‌های قبلی که در جهت تجارت آزاد شکل گرفته بود، اعمال شود.

دیانی ارتباط مناسب با تشکل‌های صنعتی را از دیگر مشخصه‌های وزیر صنعت آینده عنوان کرد و افزود: تیم وزیر صنعت باید شامل فعالان اقتصادی و صنعتی باشد و علاوه بر این، ارتباط خوبی با تشکل‌های بخش خصوصی برقرار کند.

وی با بیان اینکه تشکل‌های صنعتی باید جامع باشند و به یک یا چند نفر منحصر نشوند، تصریح کرد: افراد تأثیرگذار در بازار و کسانی که در بازار سهم بالایی دارند، باید مورد مشاوره وزیر صنعت قرار گیرند.

وی ادامه داد: اصلاح ساختار درونی وزارت صنعت باید مورد توجه وزیر صنعت آینده قرار گیرد و باید در زمینه اصلاح ساختار و ادغام در بدنه این وزارتخانه تلاش شود.

وی، بهبود فرآیندهای کسب و کار را نیازمند اصلاح ساختار بدنه وزارت صنعت دانست و گفت: با توجه به تحریم‌ها و محدودیت‌های موجود، وزیر صنعت باید تسلط کافی بر مسائل ارزی و بانکی داشته باشد.

* اتاق بازرگانی بیشتر وزن تجاری دارد تا صنعتی

رئیس انجمن صنایع لوازم خانگی با اشاره به برخی اظهارنظرها از سوی مسئولان اتاق بازرگانی در مورد وضعیت صنایع، افزود: در حال حاضر وزن بازرگانی و تجارت در اتاق بازرگانی ایران نسبت به بخش صنعت بیشتر است و حرف‌های کلی زده می‌شود در حالی که هر صنعت دارای ویژگی خاص خود است و در حرف‌هایی که مطرح می‌شود باید نگاه تخصصی وجود داشته باشد.

وی افزود: اگر قرار است اتاق بازرگانی نماینده بخش خصوصی باشد باید جامعیت داشته باشد و انحصار از آن برداشته شود به طوری که همه بخش‌های خصوصی بتوانند در آن حضور داشته باشند و افرادی که سهم بیشتری از بازار دارند، در اتاق نیز حضور داشته باشند.

به گفته وی، یک صنعتگر می‌تواند یک کارت بازرگانی در اختیار داشته باشد و به همان میزان نیز در انتخابات اتاق بازرگانی نقش دارد ولی یک تاجر با 10 شرکت بازرگانی می‌تواند از 10 کارت بازرگانی در انتخابات استفاده کند.

وی ادامه داد: گاهی بحث‌هایی در مورد لزوم حمایت از صنایع دارای صادرات مطرح می‌شود در حالی که برخی صنایع، صادرات زیادی ندارند و بیشتر اشتغالزا هستند به همین دلیل نباید برای ارزآوری به آنها فشار وارد شود.

دیانی با تأکید بر اینکه در سیاست‌گذاری‌ها باید از کلی‌گویی پرهیز شود، اظهار داشت: در طی سال‌های گذشته برای همه صنایع یک نسخه کلی پیچیده می‌شد و به عنوان مثال می‌گفتند صنایع با مشکل سرمایه در گردش روبرو هستند در حالی که این مشکل برای برخی از صنایع وجود دارد و برخی دیگر ممکن است نیازمند سرمایه‌ ثابت باشند.

به گفته وی، برای مدیریت بازار ارز باید صنایع صادرات محور تقویت شوند و علاوه بر این، صنایعی که مانع از خروج ارز از کشور می‌شوند نیز تقویت شوند.

* ضعف وزیر صنعت در چانه‌زنی سیاسی

وی با بیان اینکه وزیر صنعت باید روحیه جهادی و انعطافی داشته باشد، گفت: وزیر صنعت آینده باید ساختارشکن باشد و ساختار تحریم‌ها را که علیه کشور شکل گرفته است از بین ببرد و علاوه بر این، باید قدرت چانه‌زنی ایران را در دنیا افزایش دهد.

وی در ارزیابی عملکرد وزارت صنعت فعلی نیز گفت: غضنفری و تیمش، برنامه‌ریزی خوبی داشتند ولی به دلیل تحریم‌ها با شرایطی روبرو شدند که مشکلاتی برای آنها ایجاد کرد.

وی با بیان اینکه قدرت چانه‌زنی مسئولان فعلی وزارت صنعت در مقابل بخش‌های دیگر قوی نبود، افزود: یکی از نقاط ضعف وزارت صنعت، قدرت پایین چانه‌زنی با بخش‌های دیگر بود و به همین دلیل بسیاری از تصمیمات و برنامه‌ها اجرایی نشد.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار