امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۶:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22323
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۳۸
تعداد بازدید: 57
به گزارش خبرنگار آئین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبری یازدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) با حضور سیدجواد جعفری ...

به گزارش خبرنگار آئین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبری یازدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) با حضور سیدجواد جعفری مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) ظهر امروز (دوشنبه ۱۷ تیرماه) در دبیرخانه دائمی این بنیاد در تهران برگزار شد.

جعفری در ابتدای این نشست اظهار داشت: جشنواره امام رضا(ع) به طور مشخص سه هدف را پیگیری می‌کند، ترویج فرهنگ رضوی با الهام از علوم و معارف رضوی، اشاعه آثار فرهنگی مرتبط با فرهنگ رضوی در جامعه که در این صورت، قاعدتاً تولیدات بیشتری را شاهد خواهیم بود و هدف سوم شناسایی پدید آوردندگان آثار مرتبط با امام امام رضا (ع) از جمله فرهیختگان، اندیشمندان، عالمان و هنرمندان که در طول سال فعالیت می‌کنند که این امر محقق نخواهد شد مگر با شناسایی آن‌ها.

* جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) حد فاصل ولادت حضرت معصوم(س) و امام رضا(ع) برگزار می‌شود

مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) تصریح کرد: مقطع زمانی برگزاری جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) در دهه کرامت است که از ابتدای ماه ذی‌القعده همزمان با تولد حضرت معصومه (س) آغاز و در یازدهم همین ماه با میلاد با سعادت امام رضا(ع) پایان خواهد یافت، البته ششم ذی‌القعده نیز که مصادف با ولادت حضرت شاهچراغ(ع) است، توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان روز بزرگداشت امامزادگان نامگذاری شده است.

وی در ادامه به دستاوردهای جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) اشاره کرد و گفت: شورای سیاستگذاری جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) در هشت بخش ما را مکلف کرده که حوزه فعالیت‌های خویش را پیگیری کنیم؛ بخش اول شامل برنامه‌های تخصصی جشنواره است که در 70 موضوع، در 31 استان کشور و با مشارکت یکصد دستگاه اجرایی، فرهنگی و پژوهشی در داخل کشور با عنوان برنامه‌های ملی انجام خواهد شد.

این مقام مسئول تأکی کرد: نفرات اول تا سوم برگزیدگان نیز در ایام برگزاری یازدهمین جشنواره در مشهد مقدس حضور خواهند یافت.

* شورای هماهنگی جشن‌های دهه کرامت با مشارکت 30 دستگاه، بیش از 300 هزار جشن مردمی را برنامه‌ریزی کرده است

جعفری یادآور شد: مجمع جهانی اهل بیت(ع) و جامعة‌المصطفی(ص) العالمیه به عنوان اعضای اصلی و 15 نهاد هم به بخش بین‌الملل نیز کمک خواهند کرد که پیش‌بینی شده در 200 نقطه از جهان مراسم دهه کرامت برگزار شود.

وی بخش دیگری از برنامه‌های جشنواره امام رضا(ع) را برنامه‌های مردمی دهه کرامت عنوان کرد و گفت: شورای هماهنگی جشن‌های دهه کرامت با مشارکت 30 دستگاه، بیش از 300 هزار جشن مردمی را برنامه‌ریزی کرده است.

* 16 قدمگاه امام رضا(ع) به صورت قطعی شناسایی شده است

مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) اجرای برنامه‌های مرتبط با بزرگداشت قدمگاه‌های امام رضا (ع) را از دیگر دستاوردهای جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) دانست و اظهار داشت: تاکنون 16 قدمگاه به صورت مستند مشخص شده‌اند که همه ساله مردم به مناسبت یادروز ورود امام رضا(ع) به آن قدمگاه‌ها برنامه‌های ویژه‌ای را اجرا می‌کنند.

وی افزود: همچنین برپایی بزرگداشت امامزادگان در پنجم ذی‌القعده در تقویم فرهنگی توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی مشخص خواهد شد که متولی انجام آن سازمان اوقاف و امور خیریه است و برنامه‌های روز بزرگداشت احمد بن موسی(ع) نیز در ششم ذی‌القعده با برگزاری کنگره سومین حرم اهل بیت در شیراز همزمان خواهد بود.

* ترویج فرهنگ رضوی نباید به دهه کرامت محدود شود

جعفری با اشاره به برگزاری هفته‌های فرهنگ رضوی به عنوان یکی از دستاوردهای جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) تصریح کرد: برای توسعه‌بخشی به جشن‌های دهه کرامت در طول سال، هفته‌های فرهنگ رضوی را اختصاص داده‌ایم چرا که ترویج فرهنگ رضوی نباید به دهه کرامت اختصاص یابد بلکه شورای سیاستگذاری این جشنواره به وسیله برگزاری هفته‌های فرهنگ رضوی ما را مکلف به انجام برنامه‌های رضوی در طول سال کرده است که از 28 استان کشور تاکنون پنج استان این برنامه‌ها را اجرا کرده‌اند.

وی درباره برنامه‌ریزی‌های افتتاحیه و اختتامیه جشن‌های دهه کرامت گفت: افتتاحیه جشن‌های دهه کرامت با حضور مراجع، علما و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حرم حضرت معصومه (ع) در شانزدهم برگزار و اختتامیه آن در 25 شهریور ماه خواهد بود که پیگیر آن هستیم تا رئیس جمهور محترم آقای دکتر روحانی نیز در مراسم اختتامیه حضور داشته باشند.

* پوشش همزمان 31 استان کشور از برنامه‌های جشنواره امام رضا(ع) در زمینه سیره و سبک زندگی رضوی

مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: پوشش همزمان 31 استان کشور از برنامه‌های جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) با موضوعات علمی، پژوهشی، فرهنگی، مطبوعاتی، هنری، سینمایی در زمینه سیره و سبک زندگی رضوی با نگاه به نیازهای روز جامعه و شعار سال انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: توسعه جشن‌های رضوی در دهه کرامت به صورت گسترده در شهرها و روستاها با همکاری اصناف و بازاریان، مساجد، پایگاه‌های مقاومت بسیج و نهادهای فرهنگی برپا، همچنین تشکیل ستاد راهبردی قدمگاه‌های امام رضا (ع) به ریاست استانداران محترم استان‌های واقع شده در مسیر جاده ولایت که 5 استان در این مسیر قرار گرفته‌اند که با مشارکت ائمه محترم جمعه هر استان، مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد، سازمان اوقاف و امور خیریه، میراث فرهنگی و سایر دستگاه‌های ذیربط برای راهبری کلیه امور مرتبط با قدمگاه‌ها به لحاظ برگزار ی مناسک و عمران و آبادانی و به‌سازی این مراکز حضور خواهند داشت.

* تشکیل کمیته تولید آثار سینمایی با مضامین رضوی

جعفری گفت: یکی دیگر از برنامه‌های ما در دهه کرامت برگزاری مراسم ویژه یادمان سالروز ورود امام رضا (ع) به شلمچه است که همراه با بزرگداشت شهدای هشت سال دفاع مقدس خواهد بود و ما چند روز قبل از آغاز دهه کرامت به استقبال جشنواره کرامت می‌رویم و در شلمچه مراسم ویژه‌ای را همراه با کاروانی نمادین خواهیم داشت.

وی با اشاره به تشکیل کمیته تولید آثار سینمایی با مضامین رضوی خاطرنشان کرد: یکی از جاذبه‌های بسیار جدی، مقوله فیلم و سینماست و بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری، شانس ماندگاری مفاهیم و آموزه‌های فرهنگی و معنوی از طریق هنر بیشتر است به همین دلیل ما کمیته تولید آثار رضوی را در حوزه سینمایی وزارت ارشاد راه‌اندازی کرده‌ایم که تولیدات فرهنگ رضوی را پیگیری می‌کند.

* ثبت معنوی مراسم نمادین قدم‌گاه‌های امام رضا(ع) و حدیث سلسلة‌الذهب در دهه کرامت

مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) برخی دیگر از عناوین برنامه‌های اجرایی در دهه کرامت را اینگونه برشمرد: پیش‌بینی رونمایی از کتابخانه تخصصی دیجیتالی امام رضا (ع) با همکاری مؤسسه تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور در قم، پیش‌بینی پنج عنوان ترجمه کتاب رضوی به پنج زبان دنیا، ترجمه صحیفه رضویه به سه زبان زنده دنیا، اجرای پنج همایش علمی - پژوهشی توسط دانشگاه‌ها و ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به صورت ملی و با موضوع سبک زندگی رضوی، برگزاری جشنواره‌های شعر رضوی به زبان عربی، ترکی آذری و کردی به صورت بین‌المللی، ثبت معنوی مراسم نمادین قدم‌گاه‌های امام رضا و حدیث سلسلة‌الذهب، انتخاب و معرفی هشت چهره برجسته در عرصه فرهنگ رضوی به عنوان خادم فرهنگ رضوی در کشور و هشت چهره برجسته در زمینه فرهنگی از مهمانان جشنواره امام رضا در خارج از کشور است که در نهایت 16 نفر از چهره‌های شاخص در حوزه‌های علمی، فرهنگی و هنری که خدمات ماندگاری را داشته‌اند در مراسم اختتامیه جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) معرفی خواهند شد.
وی گفت: بیش از 18 فیلم بلند، کوتاه، مستند و انیمیشن با موضوع فرهنگ رضوی با زیرنویس انگلیسی به خارج از کشور نیز ارسال خواهد شد و امسال 13 استان با موضوعات پژوهشی و فرهنگی، 11 استان با برنامه‌های هنری، دو استان با برنامه‌های مطبوعاتی و دیجیتالی، پنج استان برنامه‌های سینمایی، 10 استان موضوعات علمی به طور مشخص توسط دانشگاه‌ها و 16 استان نیز موضوعات مرتبط با کودکان و نوجوانان در جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) شرکت خواهند کرد. بنابراین برنامه‌ها به صورت ملی است اما آثار به دفاتر جشنواره در استان‌های سراسر کشور برای ارزیابی ارسال خواهد شد.

* یکی از دغدغه‌های دست‌اندرکاران برگزاری جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) کیفیت بخشی به آثار جشنواره است

جعفری تصریح کرد: یکی از دغدغه‌های دست‌اندرکاران و شورای سیاستگذاری جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) کیفیت بخشی به آثار جشنواره است از این رو حضور اقشار مختلف به صورت کمی در این جشنواره کم نظیر است اما به لحاظ کیفی کماکان این دغدغه وجود دارد که کیفیت فدای کمیت نشود و بنابراین 8 کارگروه تخصصی بر تولیدات و محتوای این جشنواره نظارت دارد.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها