امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۱۲:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22332
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۳۸
تعداد بازدید: 152
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، نشست خبری دهمین جشنواره بسم‌الله و دومین اکسپو و نمایشگاه فروش آثار هنرهای قرآنی با حضور محمدرضا کمره‌ای، دبیر کل ...

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، نشست خبری دهمین جشنواره بسم‌الله و دومین اکسپو و نمایشگاه فروش آثار هنرهای قرآنی با حضور محمدرضا کمره‌ای، دبیر کل جشنواره، فریدون مردانی، دبیر بخش گرافیک و رسول مرادی، رئیس کارگروه ارزشیابی حراج، صبح امروز در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

محمدرضا کمره‌ای دبیر این جشنواره در آغاز گفت: جشنواره بسم‌الله از سوی بخش خصوصی و با هدف ترغیب و تشویق هنرمندان برای خلق آثاری با موضوع آیه قدسی بسم‌الله از ده سال پیش تاکنون فعالیت دارد و امسال دهمین سال این جشنواره را جشن می‌گیریم.

او برگزاری یک جشنواره را از سوی بخش خصوصی به مدت 10 سال از الطاف خداوند عنوان کرد و در ادامه درباره بخش های مختلف جشنواره امسال توضیح داد: امسال جشنواره در سه بخش گرافیک، تصویرسازی و خوشویسی برگزار خواهد شد. داوری دهمین جشنواره بسم‌الله در سه بخش گرافیک (پوستر و لوگوتایپ با موضوع آیه مبارک بسم‌الله) و تصویرسازی (با موضوع قصص قرآنی) با حضور اعضای هیئت داوران متشکل از بهرام کلهرنیا، مصطفی اوجی، مهرداد کشتی‌آرا، کمال طباطبایی، پژمان رحیمی‌زاده و ارمغان رحمانپور انجام شد و پس از داوری از میان 6800 اثر داخلی تعداد 114 اثر و از بین 1200 اثر خارجی از 15 کشور، 6 اثر از کشورهای مراکش،‌ ترکیه، بوسنی، پاکستان و افغانستان برای این دوره از جشنواره بسم‌الله انتخاب شد.

کمره‌ای یکی از ویژگی‌های جشنواره بسم‌الله را چاپ کتاب‌های نفیس این جشنواره دانست و گفت: در جشنواره‌های دولتی کتاب‌ها را با فاصله‌ای چند ماهه و حتی چند سال بعد رونمایی می‌کنند ولی ما در جشنواره بسم‌الله تمام سعی خودمان را کرده‌ایم که به استانداردهای جهانی نزدیک شویم به همین خاطر سعی می‌کنیم که در زمان جشنواره کتاب را هم رونمایی کنیم.

او به کتاب‌هایی که در جشنواره امسال رونمایی خواهد شد اشاره داشت و گفت: در جشنواره امسال مجموعه‌ای از کتاب‌ها را چاپ و منتشر خواهیم کرد که شامل دو کتاب «گنج‌نامه» در حوزه گرافیک و تصویرسازی و کتاب «گنج بسم‌الله» شامل آثار خوشنویسی است که طی مراسمی از این کتاب‌ها رونمایی خواهیم کرد.

او به کتاب «بسم‌الله در فرهنگ اسلامی» اثر علی‌اسماعیل‌پور هم اشاره داشت و از انتشار این کتاب در ماه مبارک رمضان خبر داد.

او همچنین به برگزاری این جشنواره در سه مکان مختلف اشاره کرد و گفت: این جشنواره با حضور کشورهای عضو اکو روز جمعه 21 تیرماه در مؤسسه فرهنگی و هنری اکو ساعت 19 گشایش خواهد یافت و سپس 31 تیرماه در فرهنگسرای نیاوران به مدت 10 روز آثار این نمایشگاه به نمایش درخواهد آمد و دومین اکسپوی خوشنویسی و نقاشی‌خط نیز در این مکان برگزار خواهد شد و در سومین مرحله 13 مردادماه،‌همزمان با مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری در مجلس شورای اسلامی، نمایشگاهی از آثار این جشنواره را در مجلس شورای اسلامی برگزار خواهیم کرد.

او همچنین از بانک‌های و نهادهای مختلف خواست تا از آثار هنری با موضوعات قرآنی خرید کنند.

او همچنین از برپایی ورک شاپ و نشست‌های تخصصی در دهه دوم برگزاری این جشنواره خبر داد که با تکیه بر تجارب ده ساله آن برگزار می‌شود.

رسول مرادی رئیس کارگروه ارزشیابی اکسپو آثار خوشنویسی و نقاشی خط نیز به مشکلات اقتصاد هنر در بخش آثار خوشنویسی اشاره کرد و گفت: مهمترین مشکل هنرمندان ما به ویژه خوشنویسان فروش آثار است البته برخی از هنرمندان وجه جهانی دارند و آثارشان خریداران خاص خود را دارد اما این روش قدیمی شده است که هنرمند نمایشگاه برپا کند و با دعوت از آشنایانش آثارش را تلاش کند به فروش برساند.

او تصریح کرد: باید تشکیلاتی با هدف کمک به اقتصاد هنر به ویژه در بخش خوشنویسی داشته باشیم تا این هنر را از مهجوریت خارج کنیم.

وی افزود: ما شاید در زمینه نقاشی و هنر مدرن نتوانیم با دنیا رقابت کنیم چرا که خواستگاه این هنر غرب است ولی در زمینه خوشنویسی هنری مخصوص به خودمان داریم و در نستعلیق رقیبی نداریم که می توان روی فروش این آثار در سطح جهانی کار کرد همان طور که تاکنون استقبال بسیار خوبی از این آثار در حراجی‌های بین‌المللی شده است.

مرادی برپایی اکسپو را راه حلی برای فروش آثار هنرمندان خوشنویسی دانست که امکان شرکت در حراج های بین‌المللی و نمایشگاه‌های خارجی را پیدا نمی‌کنند.
 
مردانی دبیر بخش گرافیک این جشنواره نیز به گنجینه آثار این جشنواره اشاره داشت و گفت: طی ده دوره برگزاری این جشنواره،‌بالغ بر 50 هزار اثر به دبیرخانه ارسال شده است و در گنجینه این جشنواره بیش از 5 هزار اثر موجود است و چاپ 15 جلد کتاب نفیس از آثار جشنواره و برپایی بیش از 100 نمایشگاه داخلی و خارجی از جمله ویژگی‌های این جشنواره است.

محمدرضا کمره‌ای دبیرکل این جشنواره در ادامه این نشست نیز از سازمان زیباسازی انتقاد کرد و گفت: علیرغم آن که لوح فشرده آثار هنرمندان مختلف را به مناسبت‌های مختلف دینی و مذهبی در اختیار این سازمان قرار داده‌ایم اما تاکنون از این آثار در سطح شهر هیچ گونه استفاده‌ای نکرده است.

او همچنین از انتشار نشریه شمسه به صورت هفته نامه و با موضوع هنرهای تجسمی خبر داد که در کنار نشریه هنری مکعب منتشر خواهد شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها