امروز : پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 18
۱۶:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2234
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۳۲
تعداد بازدید: 180
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس از همدان، هنگامی که درباره موسیقی ایران قلم می‌زنیم، به نام بزرگمردانی برمی‌خوریم که در تار و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس از همدان، هنگامی که درباره موسیقی ایران قلم می‌زنیم، به نام بزرگمردانی برمی‌خوریم که در تار و پود این موسیقی اصیل از جان دمیده و بر اصالت آن تافته‌اند.

بی‌گمان کاروان آواهای ایرانی از سال‌های دور طنینی دلنشین داشته‌اند که همنوایی با انها بر روح و دلمان جانی دوباره می‌بخشید.

صدای ناب تار و نی و آوازها به گونه‌ای است که همیشه ایام با اصالت نابش، تازه و جوان بوده و هرگز از خاطره اهل هنر فراموش نخواهد شد.

آواهای ایرانی با بهره‌مندی از سرچشمه‌های مختلف موسیقی همواره گویای حلاوت خاصی هستند چرا که نوای نایشان از دل برخاسته است.

ایرانیان نباید آواهای اصیل که یادگاران نیاکان و اجداد ایرانی است به بوته فراموشی بسپارند بلکه با احیای آن باید احیای سنن فرهنگ و ادب این مرز و بوم را رقم زد.

همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران‌زمین در زمینه احیای آواهای اصیل ایرانی پیشگام شده تا بتواند این باب را در کشور برای اهالی هنر و ادب باز کند تا آنها را در مسیر توجه به این آواها سوق دهد.

در همین راستا مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همدان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان از برگزاری نخستین جشنواره آواهای ایرانی و لالایی‌ها که بخشی از آن است، خبر داد و گفت: نخستین جشنواره آواهای ایرانی در اردیبهشت ماه مقارن با هفته میراث فرهنگی برگزار می‌شود.

علیرضا ایزدی تصریح کرد: با توجه به اینکه آواهای ایرانی همچون لالایی‌ها مورد کم‌توجهی قرار گرفته‌اند، ما آواهایی در سطح کشور داریم که توجه زیادی به آنها نمی‌شود که در همین راستا همدان پیشتاز در معرفی آواهای ایرانی شد.

وی با بیان اینکه ماندگاری این آواها در فرهنگ ما تأثیرگذار است، افزود: جشنواره آواهای سنتی موجب آشنایی بیشتر مردم با آواهایی که در موسیقی ما دیده نشده است، می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری همدان خاطرنشان کرد: اگر به دنبال ماندگاری آواهای سنتی هستیم، برگزاری جشنواره‌ها می‌تواند این هدف را تحقق بخشد.

وی با اشاره به اینکه موسیقی سنتی در حال فراموش شدن بود، افزود: ما باید برای احیای غنای فرهنگ موسیقی و آواهای اصیل خود تلاش کنیم تا بتوانیم موسیقی فراموش ‌شده و لالایی‌ها که بخشی از فرهنگ این ملت است، را احیا کنیم.

یادمان باشد فرهنگ ایرانی همیشه ناب و به یادماندنی است و نباید با گذشت زمان، فرهنگ و هنر و ادب خود که نمایی از تاریخ گذشتگان است را فراموش کنیم.

همچنین لالایی‌ها که بخشی از آواهای اصلی ایرانی به شمار رفته و باز مانده‌ای از تاریخ کهن ایران زمین است نیازمند این است که امروز مورد بازخوانی و احیا قرار گیرد.

این سروده‌ها به عنوان میراثی فرهنگی، از نسل‌های گذشته باقی مانده است که امروز دیگر مادران از آنها برای به خواب بردن کودکان خود استفاده نمی‌کنند اما با ورود به وادی آواهای ایرانی در جشنواره آواهای همدانی ادامه احیای این مقوله فرهنگی در جای جای ایران کهن احساس می‌شود.
انتهای پیام/89003/ی30
برچسب ها:
آخرین اخبار