امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۳:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22360
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۳۸
تعداد بازدید: 70
به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، مراسم تودیع و معارفه رئیس مجموعه تئاتر شهر با حضور قادر آشنا رئیس مرکز هنرهای نمایشی،‌ سید صادق موسوی رئیس سابق تئاتر ...

به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، مراسم تودیع و معارفه رئیس مجموعه تئاتر شهر با حضور قادر آشنا رئیس مرکز هنرهای نمایشی،‌ سید صادق موسوی رئیس سابق تئاتر شهر، مهدی شفیعی معاون اداری مالی مرکز هنرهای نمایشی،‌ اتابک نادری رئیس جدید تئاتر شهر و جمعی از هنرمندان و مدیران تئاتری در سالن کنفرانس تئاتر شهر برگزار شد.

سید صادق موسوی رئیس سابق تئاتر شهر در ابتدای این نشست اظهار داشت: 26 ماه در این مجموعه حضور داشتم که اندک تجاربی دارم که بد نیست اهالی رسانه آن را بدانند. زمانی که معارفه‌ام که صورت گرفت وعده‌ای دادم و آن این بود که کلامی دروغ نخواهم گفت که عملی‌اش کردم. از آقای شاه‌آبادی معاون امور هنری به خاطر اعتمادی که سابق به من کردند تشکر می‌کنم زیرا اعتماد ایشان به بنده بود در این سمت بتوانم خدمت کنم.

وی افزود: باید از دوست نجیبم آقای قادر آشنا تشکر کنم. آشنایی‌ ما به سال 85 در سفری که به آلمان می‌گردد. در آنجا نشست خبری برگزار شد و خبرنگاری مطلب گزافی گفت که بهرام بیضایی از اول انقلاب در ایران کار نکرده‌اند. در آن زمان جوان 27 ساله‌ای بودم و تنها کسی در جمع مسئولان ایرانی بودم که به این موضوع واکنش نشان دادم. برخواستم و گفتم این حرف شما دروغ محض است و فکر می‌کنم از همان سال‌ها بود که باور داشتم که حتی جایی که به نفع‌ام هم نباشد حرف راست را بگویم.

وی اظهار امیدواری کرد که اتابک نادری بتواند در این مدت حقوق ضایع شده کارمندان مجموعه تئاتر شهر را احیا کنند گله‌ای هم از آقای آشنا دارم. تئاتر شهر خیلی مسئله دارد 130 کارمند و ... دارد. تئاتر شهر مسایل و مشکلات زیادی دارد 130 کارمند دارد و ساختمان‌های فرسوده که حتی راه پله اضطراری هم ندارد. من امسال یک میلیارد و سیصد میلیون و سال 90 یک میلیارد و صد میلیون اعتبار گرفتم و فکر می کنم به غیر از زمان من فقط در ایام حضور صفار هرندی این اعتبار برای تئاتر شهر تامین شد.

رئیس سابق تئاتر شهر گفت:‌خدا رو شکر در بوق و کرنا کردم که تئاتر شهر ناامن است. اما به هر ترتیب بدانید اینجا پله‌های اضطراری ندارد و کارگاه نمایش یک در دارد و خوشحالم که مشکل جانی در دوره مدیریتی پیش نیامد و هداگابلری هم نداشتیم.

موسوی با بیان اینکه حق جلسه اعضای شورای هنری اول و دوم و شورای محیطی تئاتر شهر هنوز پرداخت نشده است،‌ بیان داشت:  امیدوارم این دست مسائل در دوره اتابک نادری نباشد و حمایت‌های قادر آشنا از ایشان موجب برطرف شدن این مسائل باشد.

وی در خصوص مصاحبه‌های رئیس مرکز هنرهای نمایشی در خصوص تغییر او اظهار داشت: انتظار داشتم آقای آشنا دلایل کمی صریح‌تر بیان می‌کرد، حداقل بیان می‌شد که حضور موسوی مصلحت نبود. کارمندان اینجا یک روز تعطیلی نداشتند، 5 اختتامیه و جشنواره‌ها را در بهار برگزار کردیم اما آقای آشنا گفتند که موسوی برای اداره تئاتر شهر وقت نداشته است.

توسل به این نوع تعابیر سخت بود و بی‌مهری به 130 کارمند تئاتر شهر است. اینکه موسوی وقت نداشته برای رسیدگی به امورات تئاتر شهر مثل شوخی 13 بود.
 
رئیس سابق تئاتر شهر گفت: از یکایک کارمندان این مجموعه حلالیت می‌طلبم و تنها دلخوشیم در این 26 ماه این بود که خیمه‌گاه امام حسین(ع) را برپا کردیم و عزاداری کردیم البته آقای افضلی مدیرعامل موسسه توسعه هنرهای معاصر برای پول خیلی ما را اذیت کرد و بعد از یک سال و نیم پول آن را پرداخت گردد.

وی با بیان اینکه در دوران مدیریتی‌ام توهین‌های بسیاری به من در اتاقم شد، بیان داشت: هیچ‌گاه به توهین‌ها پاسخ ندادم زیرا اگر جواب می دادم باید دروغ می‌گفتم؛ منیژه محامدی در اتاقم و در حضور اعضای شورای هنری هر چه خواست به بنده گفت که با واکنش اعضاء مواجه شد اما من هیچ عکس‌العملی نشان ندادم.

رئیس سابق تئاتر شهر ادامه داد: در مورد دادن سالن به گروه‌ها باید بگویم شاید ما به خودسانسوری هم دست زده باشیم زیرا حالا دیگر می‌دانیم که شورای نظارت به چه آثاری مجوز می‌دهد. غیر از این تئاتر شهر فقط می‌تواند به شورای نظارت نمایش‌ها را پیشنهاد بدهد و بعد آنها می‌فرستند برای شورای حمایت. من می‌دانم که هنرمندان از من راضی نیستند اما تئاتر شهر 1000 متقاضی برای اجرا دارد و من نمی‌توانم جامعه هنری را از تئاتر جدا کنم. تنها دو سالی که می توانم بگویم هر شخصی فقط یک اجرا داشت، در دوره من بود و این افراد بیشترین انتقادات را به من کردند.
 
قادر آشنا رئیس مرکز هنرهای نمایشی نیز در این مراسم گفت: این تودیع و معارفه به این معنا نیست که خداحافظی صورت بگیرد زیرا آقای موسوی جزء مجموعه وزارت ارشاد هستند، اتابک نادری هم هنرمند همین هنر است. اساساً جابه‌جایی منطقی است که آدم‌هایی که به پیشبرد برنامه‌های و سیاست‌ها نزدیک هستند، در یک پست قرار بگیرند.

وی افزود: تنها دلیل جابجایی این بود که من به موسوی گفتم فقط همین یک کار را داشته باشد و به کار دیگری نپردازد. بارها به من کارهای دیگری هم در کنار مدیریت مرکز هنرهای نمایشی پیشنهاد شد که آخرین آنها فعالیت در مرکز پژوهش‌های مجلس بود اما من ضمن عذرخواهی این پیشنهاد را رد کردم.

آشنا تصریح کرد: برکناری موسوی هیچ ارتباطی به مصاحبه‌های وی با رسانه‌ها و آقای شاه آبادی ندارد. حدود سه هفته پیش به این جمع بندی رسیدیم که این جابجایی باید در تئاتر شهر صورت بگیرد. من هیچ وقت نگفتم در اینجا بی‌نظمی وجود دارد. موسوی اگر بیشترین انتقادات را به من بکند می‌دانم که گزندی به من نخواهد رسید زیرا ذات او را ب خوبی می‌شناسم.

وی با اشاره به اینکه هیچ امری را به موسوی دیکته نکردم و او کاملا مستقل بوده است، بیان کرد: من به غیر از نمایش ترن که شخصا ورود کردم، هیچ سخنی را به ایشان دیکته نکردم؛‌ خودم نیز از زمانی که به مرکز هنرهای نمایشی آمدم هیچ مسئله‌ای به من دیکته نشده است البته معتقدم مرکز هنرهای نمایشی تا اقتدار لازم و مناسب این مرکز فاصله دارد و اقتدارش باید بیش از اینها باشد.

آشنا در پایان خاطرنشان کرد:‌ اتابک نادری دانش‌آموخته تئاتر است و در مجموعه سنگلج و جاهای دیگر تجارب زیادی را داشته است؛ به همین دلیل از او خواستیم به اینجا برای کمک بیاید.

موسوی چون نکاتی در مصاحبه و اینجا عنوان کردند و رفاقت ما از یک سفر آغاز شد و ادامه هم خواهد داشت.

اتابک نادری رئیس جدید مجموعه تئاتر شهر نیز گفت: من سیدصادق موسوی را از زمانی که خاک صحنه‌های تالار هنر را خورد، می‌شناسم و به او ایمان دارم.

وی افزود: من باید حتما از تجربیات موسوی استفاده کنم و او نیز باید قول همکاری بدهد. عزیزان من نیامدم، من بودم، زیرا زیر این پرژکتورها عرق ریختم، در دوندگی‌‌های جشنواره‌ها عرق ریختم. من هرگز به خودم اجازه نمی‌دهم که بر میز مدیریت تکیه کنم.

نادری تصریح کرد: هیچ برنامه‌ای ندارم، جزء یک برنامه و آن تلاش برای ارتقاء تئاتر شهر، رفاه هنرمندان و تماشاگران است،‌این را قول می‌دهم. این قول دیگر وعده نیست و خروجی آن را خواهیم دید. مشکلات با مشارکت همه مردم، هنرمندان و مرکز حل خواهد شد و هر آنچه در توانم هست برای تئاتر شهر خواهم گذاشت.

وی در خصوص اجراهای تئاتر شهر گفت: طبق نظر شورای محترم هنری تئاتر شهر اجراها اعلام شده پابرجا خواهد بود.

رئیس جدید تئاتر شهر خاطرنشان کرد: من سرباز فرهنگی هستم و هر جا لازم باشد خدمتم را انجام می‌دهم. شرطم با آقای آشنا این بوده است دو تعهد دارم بازی در نمایش «مرز» و «تعبیر یک رویا» که قرار است اجرا شوند؛ ولی از این تاریخ در هیچ اجرایی در تئاتر شهر به صحنه نخواهم رفت.
انتهای پیام/ ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها