امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۸:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22367
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۳۸
تعداد بازدید: 77
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، غلامرضا خواجه‌سروی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در نشست خبری امروز ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، غلامرضا خواجه‌سروی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در نشست خبری امروز خود کلیاتی پیرامون فعالیت‌های معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ارائه داد.

به گفته وی، در دولت نهم و دهم امور فرهنگی در وزارت علوم متصدی پیدا کرد و قبل از آن متصدی برای این کار وجود نداشت و کارهای فرهنگی معادل فوق برنامه متصور می‌شد اما در دولت دهم معاونت فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه‌ها به وجود آمد و ساختار فرهنگی دانشگاه‌ها شکل معین و مستقل به خود گرفت.

معاون فرهنگی وزارت علوم پیرامون مباحث بودجه و پشتیبانی معاونت فرهنگی نیز گفت: در این خصوص هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ نیروی انسانی در این سال‌ها تلاش شد تا ردیف بودجه مشخصی برای امور فرهنگی در سطح دانشگاه‌ها قرار داده شود.

وی همچنین با اشاره به بودجه کمکی که در مباحث فرهنگی برای وزیر علوم در نظر گرفته شده است، گفت: این بودجه کمکی برای دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی است که در مباحث فرهنگی برتر شناخته می‌شود.

خواجه‌سروی تصریح کرد: امسال تلاش شده این بودجه از حدود 6 میلیارد و 400 میلیون تومان به 30 میلیارد تومان برسد که البته در سال گذشته نیز قرار بود 45 میلیون تومان افزایش پیدا کند که تنها 6 میلیارد آن محقق شد.

وی پیرامون اهمیت امور فرهنگی در دانشگاه‌ها گفت: اهمیت فعالیت فرهنگی در دانشگاه‌ها به حدی است که شورای عالی انقلاب فرهنگی معاونت فرهنگی را در قانون مدیریت دانشگاه تصویب کرد که مهمترین وظیفه آن نیز تربیت نیروی متعهد انقلابی است تا بتواند در معاونت فرهنگی دانشگاه‌ها فعالیت کند.

معاون فرهنگی وزیر علوم گفت: ما در سال 84 شروع به نوشتن برنامه راهبردی فرهنگی کردیم و این برنامه تدوین و در 3 سال آخر دولت نهم با عنوان «دانشگاه تمدن‌ساز ایرانی-اسلامی» که به 9 چالش در سطح دانشگاه پاسخ می‌داد، اجرایی شد.

خواجه‌سروی افزود: این حرکت ما موجب شد فضای فرهنگی دانشگاه‌ها از فضای سیاست‌زده دوره اصلاحات دور شود و افراد بتوانند در حوزه فرهنگی اقدامات لازم را انجام دهند. همچنین در دولت دهم نیز سند تحول فرهنگی و اجتماعی آموزش عالی به عنوان مبنای حرکت فرهنگی در دانشگاه‌ها قرار گرفت.

وی با بیان اینکه سرلوحه فعالیت‌ها در معاونت فرهنگی اجرای برنامه‌های فراگیر بود، خاطرنشان کرد: بدین دلیل معاونت فرهنگی به سمت برنامه‌های فراگیر رفت که بتواند بیشترین مخاطب را داشته باشد. همچنین به حوزه فرهنگ عمومی و امور دینی دانشگاه‌ها نیز توجه ویژه شد.

معاون فرهنگی وزارت علوم افزود: اهمیت دادن به ساخت مسجد در دانشگاه‌ها نیز در اولویت کاری این معاونت بود در سال 85 بیشتر دانشگاه‌ها نماز جماعت خود را در سالن‌های کوچک برگزار می‌کردند در حالی که امروز بیشتر دانشگاه‌ها دارای مسجد هستند.

خواجه‌سروی افزود: از دیگر کارهای فرهنگی دولت نهم و دهم اهمیت دادن به فرهنگ ایثار و شهادت و احداث پردیس‌های شهدای دفاع مقدس بود که در دانشگاه‌ها در دستور کار قرار گرفت و به عنوان یک مکان فرهنگی مقدس شناخته شد. البته ما هنوز نیاز داریم که فرهنگ جهاد و شهادت و دفاع مقدس در آموزش عالی نهادینه شود.

وی خاطرنشان کرد: تلاش شده فرهنگ زیارت با ایجاد سفرهای زیارتی افزایش یابد و ما شاهدیم تعداد دانشجویانی که در سفرهای زیارتی ثبت‌نام می‌کنند افزایش یافته است. برای مثال آمار حج عمره در سال 91 بیست و شش هزار نفر است همچنین 5 هزار نفر از اساتید تا کنون به عمره مشرف شده‌اند.

وی در ادامه افزود: از دیگر فعالیت‌های فراگیر فرهنگی ما ایجاد انجمن‌های علمی بود که عددشان در سال 91 به 5 هزار و 400 انجمن رسید این در حالی است که در سال 83 تعداد انجمن‌های علمی درحدود 640 مورد بود. همچنین کانون‌های فرهنگی و هنری دانشگاه‌ها نیز از 362 مورد در سال 83 به 2 هزار و 350 کانون فرهنگی در سال 92 رسیده است که این نشان از رشد کمی فعالیت‌های فرهنگی و هنری دانشگاه‌ها دارد.

خواجه‌سروی پیرامون امنیتی بودن دانشگاه‌ها نیز گفت: عده‌ای که فضای دانشگاه‌ها را امنیتی اعلام می‌کنند می‌خواهند بیان کنند که فضای دانشگاه بسته است این در حالی است که خود تشکل‌ها با فعالیت‌هایشان زنده بودن و پویا بودن فضای دانشگاه را نشان می‌دهند.

وی افزود: در سال 83 حدود 70 تشکل اسلامی وجود داشت و در حال حاضر این آمار به 253 عدد رسیده است در خصوص نشریات دانشجویی نیز در سال 83 دو هزار و صد نشریه فعال بود. این در حالی است که این آمار در حال حاضر به 4 هزار و 400 نشریه رسیده است که این نشان از فضای فعال دانشگاه‌ها دارد.

معاونت فرهنگی وزارت علوم با تاکید بر اینکه نگاه این وزارت پیرامون فعالیت تشکل‌ها، نگاه تسهیل‌کننده به فعالیت‌ها بوده است،‌افزود: ما معتقدیم در فعالیت‌های فرهنگی و سیاسی دانشگاه‌ها باید اهالی دانشگاه‌ها شرکت کنند و نگاه حزبی به آنان نباشد و فعالیت‌های سیاسی در دانشگاه‌ها در راستای نظام جمهوری اسلامی باشد که همین هدف نیز محقق شد و نشانه آن فعالیت دانشگاه‌ها در انتخابات ریاست جمهوری است و این طور نیست که من یک تشکل را بر دیگر تشکل‌ها ارجح بدانم بلکه نگاه فراجناحی و فراحزبی در دانشگاه‌ها حاکم بوده است.

خواجه‌سروی در ادامه تصریح کرد: دوران فعالیت ما در معاونت دوران هم‌افزایی با تشکل‌ها بوده است و در این دوران تشکل‌ها به جای خنثی‌سازی فعالیت‌های دولت و وزارت علوم تلاش کردند که به وزارت کمک کنند و حاصل آن نیز انجام منویات رهبری در سطح دانشگاه‌ها از جمله کرسی‌های آزاد اندیشی بوده است که ما بیش از دو هزار کرسی‌های آزاداندیشی در سطح دانشگاه‌ها برگزار کردیم.

وی پیرامون ارزیابی فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها گفت: این ارزیابی در دو سال گذشته انجام شده و منجر به صدور کارنامه فرهنگی دانشگاه‌ها شده است البته این ارزیابی تنها برای دانشگاه‌های دولتی بوده است و همین ارزیابی باعث شده است فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها هدف‌دار شوند.

معاونت فرهنگی وزارت علوم در نشست خبری خود پیرامون خانه فرهنگ گفت: برای احداث خانه فرهنگ در وزارت علوم بودجه مصوبی وجود نداشته است و در این خصوص معاونت فرهنگی توافقی که با دانشگاه‌ها داشته نیمی از هزینه آنها را متقبل شده است.

مسکن مهر دانشجویی موضوع بعدی بود که در نشست خبری خواجه‌سروی مطرح شد و وی پیرامون این موضوع گفت: مجموعا هزار واحد از مسکن مهر آماده تحویل به دانشگاهیان است و این مسکن مهر در شهرهای فردیس، هشتگرد، اندیشه، گل‌بهار و مجلسی ساخته شده است.

خواجه‌سروی پیرامون سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها نیز اظهار داشت: در حال حاضر سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها در اختیار شورای عالی انقلاب فرهنگی است البته دو ایراد و دو نظر به آن وارد کرده بودند که هفته گذشته بررسی مجدد شد و برای تصویب به شورای عالی انقلاب فرهنگی داده شد و انشاءالله تا یک ماه دیگر این سند ابلاغ خواهد شد. البته باید بگویم اصل این سند برای سال 74 است که در سال‌های اخیر این سند به روز رسانی شده است.

غلامرضا خواجه‌سروی با اشاره به پیگیری این معاونت در بحث حجاب و عفاف دانشگاه‌ها گفت: طرح حجاب و عفاف پرنیا کار مشترک وزارت کشور و وزارت علوم بود که موضوعش صیانت از حقوق عمومی در دانشگاه‌هاست که البته این طرح به دلیل مشکلات بودجه‌ای به صورت پراکنده اجرا شده است. همچنین وضعیت حجاب و عفاف در دانشگاه‌ها نسبت به سطح عمومی جامعه بهتر است و آن هم به دلیل آگاهی دادن به دانشجویان است.

وی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: به معاونت فرهنگی دانشگاه‌ها ابلاغ شده است تا از ظرفیت اساتید برای فعالیت‌های فرهنگی و به عنوان مشاوران فرهنگی دانشجویان استفاده شود و اگر همین روند فرهنگی در دانشگاه‌ها ادامه داشته باشد در میان مدت نگرانی فرهنگی و حتی آسیب‌های اجتماعی در فضای دانشگاه‌ها نخواهیم داشت و ان‌شاءالله سخن امام که بیان داشته بودند دانشگاه کارخانه انسان سازی است، محقق خواهد شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها