امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۹:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22464
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۱۵
تعداد بازدید: 70
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ سجاد اسلامیان: یکی از مهمترین سریال‌های عربی سال جاری که از امروز و با آغاز ماه رمضان در اکثر کشورهای ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ سجاد اسلامیان: یکی از مهمترین سریال‌های عربی سال جاری که از امروز و با آغاز ماه رمضان در اکثر کشورهای عربی پخش آن آغاز می‌شود سریال تاریخی خیبر است.

بنابر این گزارش، این سریال که در صدر اسلام می‌گذرد جنگ‌های یهودیان و توطئه‌های آنها علیه اسلام و اهالی مدینه منوره دز دوران زندگی رسول اکرم(ص) و ایجاد اختلاف توسط آنان بین انصار و مهاجرین و حتی تلاش‌های آنان برای ترور پیامبر اکرم(ص) را به تصویر کشیده است.

* سریال 6 میلیون دلاری بدون به تصویر کشیدن صحابه

این سریال که توسط شرکت «ایکومدیا» قطر و توسط محمد عزیزیه معروف به شیخ کارگردانان جهان عرب ساخته شده، توسط «یسری الجندی» نوشته شده است و بازیگرانی از 5 کشور جهان عرب یعنی مصر، اردن، عراق، سوریه و قطر در آن بازی می‌کنند که چهره‌های برجسته در میان آنها ایمن زیدان، محمد القبانی، جواد الشکرجی، احمد ماهر و سامح السریطی هستند.

این سریال تلویزیونی با بودجه‌ای نزدیک به 6 میلیون دلار ساخته شده است در مناطقه صحرایی بین قاهره و اسکندریه مصر که طبیعتی شبیه طبیعت مدینه منوره داشته با ساخت دکورهای لازم ساخته شده است و بخش‌هایی از آن که مربوط به جنگ‌ها و غزوات می‌شود در مراکش فیلمبرداری شده است.
 
به نوشته پایگاه خبری الجزیره این سریال برخلاف سریال‌های چند سال گذشته در جهان عرب هیچ یک از صحابه پیامبر اسلام(ص) از جمله خلفای راشدین را به تصویر نکشیده تا بدون مخالف شرعی و جنجال‌های رسانه‌ای بتواند به نمایش درآید.

به همین منظور برای پخش و فروش این سریال با بسیاری از شبکه‌های تلویزیونی از جمله شبکه‌های «الامارات»، «قطر»، «الجزائر»، «العراقیه» و ... مذاکره شده است.

* عزیزیه: سریال قصه یهودیان «خیبر» و آنچه علیه اسلام و پیامبر اکرم(ص) انجام داده‌اند، است

محمد عزیزیه در گفت‌وگویی که با شبکه الجزیره داشته، گفته است: این سریال از لحاظ موضوعی متفاوت است و با پیش‌زمینه تاریخی و دینی و با زبان عربی فصیح نوشته شده و در آن قصه یهودیان «خیبر» و آنچه علیه اسلام و پیامبر اکرم(ص) انجام داده‌اند، روایت می‌شود.

وی افزوده است: سریال خیبر بارزترین چهره نفاق سیاسی در این دوران را به تصویر می‌کشد و به این منظور توصیه می‌کنم تماشاچیان عرب آن را دنبال کنند و لذت ببرند چراکه این سریال در حد سریال‌های مصری و سوری بزرگ و باکیفیت است.
 
این کارگردان اردنی با اشاره به حضور 150 بازیگر در این سریال تاکید کرده است: سریال خیبر موضوعی دارد که تاکنون در جهان عرب کسی آن را دنبال نکرده است چراکه ساخت تلویزیونی یا سینمایی از آن سخت بوده است به‌ویژه که قلعه‌ها و دژهایی داشته که به راحتی برای آن بودجه در نظر گرفته نمی‌شده است و بیشتر به صورت ارائه رادیویی این موضوع رفته‌اند.

وی با بیان اینکه ما با این چالش روبرو شدیم و توانستیم یک روایت تصویری از این بخش تاریخ ارائه کنیم، افزوده است: چالش دیگر ما این بود که باید کیفیت کار را بالا می‌بردیم تا بتوانیم به خوبی قلعه‌های خیبر و دژها و جنگ‌های آن زمان را به تصویر بکشیم به‌ویژه آنکه بیشتر سریال‌های تاریخی در سال‌های پیش در جهان عرب بیشتر گفت‌وگوست تا اتفاق به گونه‌ای که شما می‌توانستید با شنیدن آن به کل سریال پی ببرید.

* عزیزیه: بودجه این سریال از سریال «عمر» فراتر رفته است

عزیزیه با بیان اینکه بودجه این سریال از سریال «عمر» فراتر رفته ادامه داد: این سریال دو سال پیش نوشته شده بود اما بودجه برای آن به دست نیامده بود.

شیخ کارگردانان جهان عرب در بخش دیگر گفت‌وگوی خود با اشاره به اشاره تاریخی این سریال به جنگ اعراب و یهود در ابتدای شکل‌گیری دولت اسلامی، تاکید کرد: این کار به جریان تبلیغ اسلام در جهان و تصحیح چهره مشوش شکل‌گرفته از اسلام در غرب کمک می‌کند.
  

وی افزود: تلاش خواهیم کرد این سریال به زبان‌های دیگر ترجمه شود تا بتوانیم آن را در کشورهای اسلامی غیرعرب به نمایش درآوریم.

عزیزیه خواستار ایجاد صندوق عربی ـ اسلامی برای تولید سریال‌های دینی و تاریخی شد و از تلاش برای تولید نسخه سینمایی از این سریال خبر داد و گفت: این سریال نه به صورت تلویزیونی بلکه به صورت سینمایی فیلمبرداری شده است که البته برای تهیه نسخه سینمایی باید تلاش زیادی کرد.

*بازیگر اردنی: سریال خیبر موضوعیتی درباره این روزهای جهان عرب و به‌ویژه مسئله فلسطین دارد

محمد القبانی بازیگر این سریال که نقش «نعیم بن مسعود» صحابی پیامبر را بازی می‌کند از تعامل نویسنده این سریال با یهودیان چون هر جامعه دیگری خبر داد و گفت: در میان یهودیان چهره‌های خوب و بد می‌بینید و البته از همپیمانی یهودیان و منافقان مدینه از جمله همپیمانی با «عبدالله ابن ابی» مطلع می‌شوید.

وی افزود: داستان این سریال می‌تواند موضوعیتی درباره آنچه این روزها در جهان عرب و به‌ویژه در مسئله فلسطین می‌گذرد و همچنین دیگر مشکلات در جهان عرب داشته باشد.

انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها