امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۹:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22503
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۲۱
تعداد بازدید: 215
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، وقتی صحبت از نفت و گاز و پتروشیمی می‌شود همه نگاه‌ها به سوی وزارت نفت نشانه ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، وقتی صحبت از نفت و گاز و پتروشیمی می‌شود همه نگاه‌ها به سوی وزارت نفت نشانه می‌رود و همه موفقیت‌ها و البته ناکامی‌ها را در وزارت نفت می‌بینیم، غافل از اینکه با اجرایی شدن سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی به مرور مدیریت وزارت نفت بر بسیاری از شرکت‌های نفت و پتروشیمی برداشته شده و شرکتهای سرمایه گذاری نیمه دولتی به‌عنوان صاحبان جدید نمایان شدند. در این میان هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) بزرگترین هلدینگ نفت و انرژی کشور با در اختیار داشتن 40 شرکت (مدیریتی و غیر مدیریتی ) و با استناد به گردش سرمایه شرکت‌های تابعه ‌خود سهمی حدود 4 تا 5 درصد از تولید ناخالص ملی کشور را  به خود اختصاص داده است. مدیران این هلدینگ عصر دوشنبه را به معارفه خود در حضور مدیران عامل کارگزاری‌ها، تأمین سرمایه‌ها و مسئولان تاپیکو در محل شرکت سرمایه‌گذاری نفت‌، گاز و پتروشیمی تأمین گذراندند.
در جلسه مدیران بازار سرمایه با مسئولان تاپیکو مباحثی درباره خوراک شرکت‌های هلدینگ تأمین، پتانسیل‌های بالقوه و بالفعل پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس، نگرانی از تشدید تحریم‌ها و دلایل دپوی حجم فراوانی از محصولات شرکت نفت پاسارگاد مطرح و مورد بحث و تبادل ‌نظر قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، در این جلسه روند تغییرات سرمایه‌ هلدینگ، ترکیب نیروی انسانی بر اساس سطح تحصیلات، سهم صنایع مختلف در سود هلدینگ در سال 1390، سود هلدینگ به تفکیک بورسی و غیر بورسی، طبقه‌بندی سرمایه‌گذاری‌های هلدینگ به تفکیک صنعت، پرتفوی و روند فروش و صادرات مورد بررسی و بحث و تبادل نظر مدیران بازار سرمایه قرار گرفت.

به گزارش فارس، قرار است امروز تأمین اجتماعی طبق تعهدات 10 درصد از سهام هلدینگ پتروشیمی تأمین را در بورس عرضه کند،‌بنابراین امروز بازار دوم بورس شاهد عرضه یک میلیارد و 450 میلیون سهم این هلدینگ به ارزش 29 هزار میلیارد ریال است.

بنابراین گزارش، شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین در سال 1383 با هدف ایجاد هلدینگ‌های تخصصی در مجموعه شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی تاسیس شد؛ شستا به عنوان سهامدار مالک اصلی شرکت حدود 97% سهام شرکت و شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین حدود 3% سهام شرکت را در اختیار دارد، عمده دارایی‌های مرتبط با صنعت پتروشیمی، پالایشی و صنایع سلولزی و کاغذ سازی از شستا به این هلدینگ واگذار شد تا سرمایه فعلی شرکت 29000 میلیارد ریال برسد.

اکنون بیش از 96% ارزش هلدینگ را شرکت‌های پتروشیمی و پالایشی تشکیل می‌دهند، شرکت نیز حدود 21 شرکت سهام کنترلی را در اختیار دارد و سیاست‌های شرکت از جمله تعیین مدیرعامل را برعهده دارد که تقسیم سود را کنترل می‌کند؛ 19 شرکت دارای سهام مدیریتی غیر کنترلی است اما عضویت هیات مدیره دارد؛ بنابراین سهم شرکت‌های کنترلی بیش از 40% پرتفوی شرکت است.

عمده واحدهای پتروشیمی شرکت مبتنی بر خوراک گاز هستند و این موضوع سبب حساسیت قابل توجه شرکت را نسبت به تغییرات نرخ گاز بیشتر کرده است، به طوریکه طبق گفته جلال امانی، معاون مالی و پشتیبانی اکنون تعرفه گار این شرکت‌ها با نرخ تعرفه خانگی برابری می‌کند،بنابراین تاپیکو در نظر دارد شرکت‌های پتروشیمی امیرکبیر و پتروشیمی جم نیز که مبتنی بر خوراک مایع هستند،به خوراک گاز تغییر فرآیند دهد، چراکه دیدگاه عمومی مدیریت، ارزانی و فراوانی گاز طبیعی نسبت به خوراک مایع است.

بر اساس این گ
گزارش مهمترین طرح در دست ساخت شرکت، پالایش نفت ستاره خلیج فارس است؛ پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس با ظرفیت 360.000 بشکه نفت در روز است که اولین پالایشگاه با خوراک میعانات گازی در ایران به شمار می رود و محصولات تولیدی شرکت از جمله بنزین و گازوئیل تحت استاندارد یورو 5 هستند.

مهمترین مزیت پالایشگاه نفت خلیج فارس، عدم تولید نفت کوره در مقایسه با سایر پالایشگاه‌های کشور است، پیشتر قرار بود فاز اول پالایشگاه در خرداد 92 به بهره برداری برسد اما ظاهرا راه اندازی آن حدود یکسال (به دلیل تأمین قطعات)به تاخیر افتاده است. با این حال این پالایشگاه در سه فاز 120 هزار بشکه ای راه اندازی می شود و تا خرداد 92 نیز بیش از 66% پیشرفت داشته است.

تاپیکو بیش از 38% سهام شرکت پالایش نفت خلیج فارس را در اختیار دارد و با توجه به واگذاری 28% دیگر از این هلدینگ(پالایشگاه) به تامین اجتماعی، انتظار می‌رود که این سهام به تاپیکو واگذار شود؛ این پالایشگاه مصوبه 500 میلیون یورو وام از صندوق توسعه ملی را دارد که به دلیل سهم بیش از 20% دولت، در این شرکت وام تاکنون پرداخت نشده است و انتظار می رود با واگذاری 28%، این طرح بتواند وام را دریافت کند.

پیشرفت پروژه پالایشگاه نفت خلیج فارس در مجموع 66 درصد و حجم سرمایه‌گذاری در آن 3.8 میلیارد یورو است اما بخش خط لوله 99.8% تکمیل شده است؛ قرار شده تا محصولات صادراتی باشد و حداقل بازدهی داخلی آن حدود 26% است. خوراک این مجتمع از عسلویه تامین می شود و خوراک مایع CH5+ است؛ تاپیکو در 6 زیرمجموعه طرح توسعه و سرمایه‌گذاری به میزان 135 هزار میلیارد ریال دارد

هلدینگ تاپیکو پس از سال مالی سی ویکم اردیبهشت‌ماه 92 اقدام به فروش سهام پالایش نفت اصفهان به ارزش حدود 13480 میلیارد ریال کرده است. این شرکت سود 347 ریالی به ازای هر سهم از بابت فروش این پالایش کسب کرد و نقدینگی 13480 میلیارد ریالی وارد شرکت شده است.

در صورتی که نقدینگی حاصل شده، توسط سهامدار عمده خارج نشود می‌تواند صرف افزایش سرمایه پالایش نفت ستاره خلیج فارس و خرید بلوک های پالایش نفت بندرعباس و پالایش نفت لاوان شود. همچنین از تحولات اساسی در سرمایه‌گذاری‌های تاپیکو، سوددهی پتروشیمی برزویه پس از چند سال زیان‌دهی است.

در خصوص تاثیر افزایش نرخ گاز بر سودآوری شرکت‌ها، مدیران شرکت معتقدند که نرخ گاز بر اساس قانون هدفمندی تعیین شده است و معادل ریالی 7 سنت است و حتی در صورت تصمیم برای افزایش نرخ گاز، مبنای قیمت گذاری 7 سنت خواهد بود و مبنای پرداخت هزینه از ارز 1226 به ارز مبادله حدود 2450 تومان افزایش خواهد یافت.

در خصوص آثار افزایش نرخ گاز بر سودآوری، با افزایش هزینه‌ها، نرخ فروش داخلی نیز متناسب افزایش خواهد یافت.

به گفته معاون مالی پشتیانی تاپیکو، تجربه افزایش نرخ در شرکت نفت ایرانول، نشان داد که پس از افزایش نرخ لوبکات به عنوان خوراک، شرکت اجازه افزایش نرخ محصول را گرفت؛ در خصوص پتروشیمی خراسان نیز افزایش نرخ گاز منجر به افزایش نرخ اوره خواهد شد که تنها منتظر تصویب شورای عالی اقتصاد است.

* محصولات نفت پاسارگاد به دلیل تحریم‌ها در انبارها دپو شده‌اند

به گزارش فارس، یکی از بزرگترین و مهمترین شرکت‌های زیرمجموعه تاپیکو (نفت پاسارگاد) است. بزرگترین تولیدکننده قیر در خاورمیانه طی چهار ماهه گذشته به رغم کاهش قیمت عرضه صادراتی محصولات خود  موفق به کاهش دپوی محصولات خود نشد و هم اکنون با حدود 250 هزار تن قیر در انبارهای خود ناگزیر به کاهش ظرفیت تولید شده است؛

معاون مالی و پشتیبانی تاپیکو در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره این نگرانی، گفت: در برخی مواقع نیاز است که قیمت محصولات انبار شده با توجه به شرایط تحریم هم برای ایجاد جذابیت فروش کاهش داده شود؛ مبنای فروش محصولات نرخ‌های بحرین هستند و این شرکت با کاهش قیمت سعی در ایجاد جذابیت برای فروش محصولات خود دارد.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار