امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۰۰:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22546
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۲۷
تعداد بازدید: 171
به گزارش خبرنگار قضایی فارس، عباس جعفری دولت‌آبادی صبح امروز در مراسم تودیع و معارفه سرپرست دادسرای ناحیه 31 (جرایم رایانه‌ای) تهران با اشاره به این ...

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، عباس جعفری دولت‌آبادی صبح امروز در مراسم تودیع و معارفه سرپرست دادسرای ناحیه 31 (جرایم رایانه‌ای) تهران با اشاره به این مطلب افزود: همانطور که مک‌لوهان وعده داده بود دهکده جهانی محقق شده و ارتباطات سرعت بخشیده شده است.

وی افزود: امروز سرعت انتشار خبر و جهانی شدن اخبار به گونه‌ای شده است که هر فرد به یک رسانه در دنیای مجازی تبدیل شده که البته این فضای جدید هم ضرر و هم منفعت‌هایی را شامل می‌شود.

عالی‌ترین مقام دادسرای تهران گفت: در ابتدا باید به موضوع محتوا و اهمیت محتوا در این فضا اشاره کرد و بگوییم که تفاوت ما با کشورهای غربی در محتوا است به گونه‌ای که ما مخالف محتوایی هستیم که مسائل اخلاقی و ضد دینی در آن وجود داشته باشد.

دادستان تهران تصریح کرد: ما بر اساس مذهب و عقاید دینی‌مان نمی‌توانیم اجازه دهیم که کیان خانواده و کیان اجتماع و از اینها مهمتر حریم خصوصی افراد به واسطه نفوذ اینترنت و فضای مجازی دستخوش تجاوز شود.

جعفری دولت‌آبادی به فیلترینگ و ضرورت‌های آن اشاره کرد و گفت: شاید از نگاه غربی‌ها محدود کردن دسترسی افراد در استفاده از فضای مجازی نقض آزادی‌های افراد باشد اما اگر بخواهیم بر اساس یک نظام هوشمند و بر پایه جلوگیری از تخریب حریم خصوصی افراد و همچنین کیان اجتماع قدم برداریم چاره‌ای جز فیلترینگ نداشته و باید به جایی برسیم که محتوا آسیب‌زا نباشد.

وی گفت: دادستانی تهران یکی از وظایفش حفظ حریم خصوصی افراد است و اگر این موضوع رعایت نشود اولین اصل اساسی زندگی که همانا داشتن امنیت است به مخاطره می‌افتد.

جعفری دولت‌آبادی یکی دیگر از چالش‌های پیش روی فضای مجازی را بحث هویت افراد قلمداد کرد و گفت: متأسفانه در فضای مجازی افراد بدون هویت ظاهر می‌شوند و همین امر باعث می‌شود عقبه ارتباطاتی که افراد برقرار می‌کنند مشخص نباشد.

دادستان عمومی و انقلاب تهران به فعالیت 18 هزار سایت، وبلاگ و صفحات اینترنتی در زمان برگزاری انتخابات اشاره کرد و گفت: نگاهی به این آمار نشان می‌دهد که قدرت فضای مجازی به چه میزان تأثیرگذار است و می‌تواند مثبت هم باشد.

وی خطاب به حاضران در جلسه گفت: همین نکات مثبت و منفی است که به ما این نکته را گوشزد می‌کند که هر چه در حوزه فضای مجازی سرمایه‌گذاری کنیم ضرر نکرده و می‌توانیم کنترل بهتری بر روی این فضا داشته باشیم.

جعفری دولت‌آبادی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع انتخابات و کارشکنی‌های دشمنان نظام اشاره کرد و گفت: علیرغم کارشکنی‌های غربی‌ها دیدید که حضور مردم پای صندوق‌های رأی چه میزان خیره‌کننده بود و خواب غلط غربی‌ها را برآشفت.

وی افزود: غربی‌ها بر روی سلامت انتخابات تشکیک کرده بودند در حالی که برخلاف میل آنها انتخابات پیروزمندانه و در کمال سلامت برگزار شد.

دادستان عمومی و انقلاب تهران در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع سایت‌های خبری و فعالیت آنها اشاره کرد و گفت: سایت‌ها می‌توانند هم موج بیفزایند و هم در جهت اطلاع‌رسانی مثبت حرکت کنند.

وی گفت: اما ما به گردانندگان سایت‌ها و وبلاگ‌ها توصیه می کنیم در چارچوب و مدار قانون حرکت کنند تا ما در دادستانی تهران بهترین حامی آنها باشیم.

جعفری دولت‌آبادی گفت: برای مثال در چند روز گذشته خبری در یکی از سایت‌ها منتشر شده بود مبنی بر حمایت قوه قضائیه از تیم فوتبال داماش در حالی که داماش یکی از شرکت‌های دخیل در پرونده فساد 3 هزار میلیاردی بود و چطور می‌تواند قوه قضائیه به آن کمک کند.

دادستان عمومی و انقلاب تهران با اشاره به اینکه در قرآن هم انتقاد و نقد سازنده مورد اشاره قرار گرفته است، گفت: اما به طور قطع معنای نقد با تخریب و سیاه‌نمایی متفاوت است.

وی گفت: سایت‌هایی که در اول صبح قیمت طلا و ارزاق مردم را گرانتر از رقم واقعی اعلام می‌کنند و باعث ایجاد مشکل در زندگی شهروندان می‌شوند به طور قطع در راه تخریب و سیاه نمایی قدم برداشته‌اند.

جعفری دولت‌آبادی در خاتمه سخنان خود بار دیگر بر اهمیت فضای مجازی و ضرورت شناخت کافی از این فضا اشاره کرد و گفت: باید همه سازمان‌های دخیل در این زمینه همدل و همکار یکدیگر باشند تا کشور در قبال مشکلات متضرر نشود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها