امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۲۲:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22556
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۲۶
تعداد بازدید: 121
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- رقیه عزیزی شیرکوهی: بعد از به ثمر رسیدن انقلاب پرشکوه اسلامی ایران، ادبیات در همه گروه‌های سنی رشد ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- رقیه عزیزی شیرکوهی: بعد از به ثمر رسیدن انقلاب پرشکوه اسلامی ایران، ادبیات در همه گروه‌های سنی رشد چشم‌گیری داشت که ادبیات کودک و نوجوان نیز از این مهم مستثنی نبود و تاکنون توانسته نویسندگان و مخاطبان بسیاری را به خود اختصاص دهد.

متأسفانه از چند سال اخیر برخی از ناشران گروه سنی خردسالان، کودکان و نوجوانان به سمت چاپ و انتشار آثار سطحی‌نگر و به ویژه ترجمه روی آورده‌اند یعنی ناشران و برخی از نویسندگان و مترجمان این گروه سنی به جای اینکه همه توان و پتانسیل خود را صرف تولید آثار بامحتوا و ارزشمند برای گروه سنی کودک و نوجوان به کار گیرند، بیشتر به خلق آثار ترجمه می‌پردازند که این مهم نیز در نوع نگرش و اخلاق و رفتار کودکان در سطح خانواده و جامعه تأثیر به سزایی داشته است.

متأسفانه برخی از کودکان و نوجوانان کشورمان با محتواهایی تغذیه می‌شوند که بیشتر از آنکه لازم الاجرا در زندگی و امور این گروه سنی باشد و بخواهد مطلب تازه‌ای را به این مخاطبان بیاموزد بیشتر معطوف بر ادبیاتی است که از غرب و تمدن غربی نشأت و تأسی گرفته است.

در این راستا باید گفت، متأسفانه برخی از خانواده‌ها به دلیل عدم آشنایی با ادبیات و به نوعی با کتاب و محتوای آن، گاهی اوقات خوراک روحی کودکان و نوجوانان خود را از میان آثاری انتخاب می‌کنند، که نه تنها به سطح علمی و دانش آنها نمی‌افزاید بلکه ذهن آنها را درگیر مطالبی می‌کند که اصلاً در طول زندگی‌‌شان هم شاید هیچگاه به کارشان نیاید و تنها ساعتی از عمرشان را تلف کند.

با وجود همه این مشکلات در ادبیات کودک و نوجوان، شاهد یکی از مشکلات اساسی دیگر در این حوزه هستیم یعنی با توجه به اینکه توزیع کتاب در کشور مطلوب و به نوعی منطقی به نظر نمی‌رسد اما متأسفانه توزیع کتاب‌های کوچه و بازاری و سطحی‌نگر در سوپرمارکت‌ها و به ویژه کیوسک‌های روزنامه‌فروشی چنان خوب و برنامه‌ریزی شده است، که مخاطبان بسیاری را هم به خود اختصاص داده است.

خبرنگار فارس برای اینکه از میزان خرید کتاب توسط والدین برای فرزندان‌شان از کیوسک‌های روزنامه‌فروشی مطلع شود به برخی از مساجد، پایگاه‌ها و مراکز فرهنگی رفته و با آنها به گفت‌وگو پرداخته است که در ذیل از آن را می‌خوانید:

* جای خالی کتاب‌های به‌روز در کتابخانه‌های کشور

صدیقه سمیعی مادر 2 فرزند دختر 20 و 13 ساله و یک فرزند پسر 5 ساله، بیان می‌کند: معیشت زندگی مردم به گونه‌ای است که گاهی اوقات حتی برای خرید کتاب درسی و یا پرداخت شهریه دانشگاه و مدرسه فرزندانم در مضیقه مالی بسیاری قرار می‌گیرم چه برسد که بتوانم برای‌شان هر ماه یکبار کتابی خریداری کنم.

وی اضافه می‌کند: در گذشته فرزندانم را در یکی از کتابخانه‌های تهران در حوالی خیابان فدک ثبت‌نام کرده‌ام اما گاهی اوقات آنها می‌گویند که کتاب‌های این کتابخانه‌ها به‌روز نیست و اکثراً کتاب‌های مذهبی و قدیمی جای خود را به کتاب‌های جدید داده است.

سمیعی ادامه می‌دهد: مطالعه کتاب برای هر جوان ایرانی و غیرایرانی خوب و لازم است و بنده هم تلاش می‌کنم حداقل هفته‌ای یک کتاب حتی آشپزی هم که شده مطالعه کنم ولی واقعاً خرید کتاب برای همه فرزندانم به صورت مستمر بسیار دشوار است.

* کیوسک‌های روزنامه‌فروشی مکانی مشخص برای خرید کتاب کودک به شمار می‌روند

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه اگر بخواهید برای فرزند کوچک‌تان کتاب بخرید بیشتر به کدام مکان مراجعه می‌کنید، می‌گوید: کتاب‌های دانشگاهی فرزند بزرگم را از خیابان انقلاب خریداری می‌کنم اما کتاب فرزندان کوچکم را هر کجا ببینم و وجه مورد نیاز هم همراهم باشد، خریداری می‌کنم که بیشتر از لوازم‌التحریر فروشی‌ها، سوپرمارکت‌ها و یا هر وقت با پدرشان برای خرید روزنامه به کیوسک روزنامه‌فروشی مراجعه می‌کنند، خریداری می‌شود.

سمیعی در پاسخ به این سؤال که آیا در خرید کتاب برای فرزندان کوچک‌تان دقت می‌کنید، بیان می‌کند: معتقدم فرزندانم کوچک در سنی قرار دارند که حساسیت زیاد برای نظارت خوب نیست، همچنین اکثر کتاب‌های این مخاطبان هم شعر،‌ داستان و رنگ‌آمیزی است که فکر نمی‌کنم مشکلی برای آنها به وجود آورد.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا کتاب مورد نیاز فرزند‌تان را از کیوسک روزنامه‌فروشی خریداری می‌کنید، می‌افزاید: اگر به خیابان‌های گلبرگ، فدک، شهید مدنی و سبلان توجه کنید قطعاً متوجه می‌شوید که کتاب‌فروشی در این محل راه‌اندازی نشده و اگر هم باشد، تعداد آنها اندک است به همین منظور از این محل به خریداری کتاب می‌پردازم.

* خرید کتاب از کیوسک‌ها برای خانواده‌ها به یک عادت تبدیل شده است

الهه قمری مطلق، یکی از دانشجویان رشته حقوق که برای خرید کتاب مورد نیاز خود به خیابان انقلاب آمده است، درباره نحوه خرید کتاب برای فرزند 4 ساله‌اش اینگونه عنوان می‌کند: بیشتر کتاب‌های مورد نیاز درسی‌ام را از خیابان انقلاب خریداری می‌کنم.

وی اضافه می‌کند: به مطالعه کتاب علاقه بسیاری دارم اما از گذشته تاکنون همیشه سعی کرده‌ام یا عضو کتابخانه‌های رایگان باشم و یا اینکه کتاب‌های دست دوم را خریداری ‌کنم چراکه واقعاً خرید کتاب برای خانواده‌های متوسط بسیار دشوار است.

قمری مطلق بیان می‌کند: مطالعه رمان برایم جذاب و شیرین است اما بیشتر رمان‌های قدیمی را مطالعه می‌کنم که بیشتر برای فهیمه رحیمی، زهرا اسدی و نسرین قدیری است و آنها را هم از دست دوم فروشی‌های انقلاب تهیه می‌کنم.

وی می‌افزاید: بیشتر کتاب‌هایی که برای فرزندم تهیه و خریداری می‌کنم از کیوسک‌های روزنامه‌فروشی است یعنی همسرم عادت دارد که روزانه چندین روزنامه خریداری و مورد مطالعه قرار دهد به همین منظور هر گاه که برای خرید روزنامه به این مکان می‌رود، برای فرزندم هم کتاب خریداری می‌کند.

* علاقه کودک 4 ساله به مشاهده سی‌دی‌های کارتونی بیشتر از قرائت کتاب توسط والدین‌اش

این دانشجوی رشته حقوق در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه برای خرید کتاب برای فرزندتان تا چه اندازه به تحقیق می‌پردازید، می‌گوید: فرزندم به دیدن سی‌دی‌های کارتونی بیشتر از خرید کتاب علاقه‌مند است، به گونه‌ای که بیشتر کتاب‌های او، از کتب رنگ‌آمیزی است.

وی درباره این سوال که دلیل این مهم که فرزندتان به مشاهده سی‌دی بیشتر از کتاب علاقه‌مند است، ادامه می‌دهد: زمانی که فرزندم به دنیا آمده بود، تازه دانشجو شده بودم به همین منظور برای اینکه بتوانم در ساعاتی که در منزل هستم به کار خانه و به مطالعه کتاب‌های درسی‌ام بپردازم، برای او سی‌دی‌های کارتونی می‌گذاشتم به هین منظور او نیز به مشاهده کارتون عادت کرده است. 

* خرید سالانه کتاب کودک و نوجوان از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

زهرا صادقی، مادر پدرام 7 ساله و نگین یک ساله که در منزل به حرفه خیاطی مشغول است، اظهار می‌کند: همسرم مهندس و در عسلویه مشغول به کار است، وی سالی یکبار آن هم در اردیبهشت ماه، دست فرزندان را گرفته و به نمایشگاه کتاب می‌برد.

وی اضافه می‌کند: بدون اغراق عرض می‌کنم اکثر مواقع کتاب‌های بسیاری را برای فرزندانم، قرائت می‌کنم که از جمله آن می‌توان به شنگول و منگول، حسنی، شنل قرمزی، سیندرلا و گاهی اوقات هم کتاب‌های شعر اشاره کرد.

صادقی ادامه می‌دهد: هر سال که به نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران می‌روم حدود 20 عنوان کتاب برای فرزندانم خریداری می‌کنم که در طول سال همه آنها را مدام برایشان می‌خوانم اما اینکه هر ماه بخواهم هزینه‌ جداگانه‌ای را برای خرید کتاب خود و یا فرزندانم اختصاص دهم، اینگونه نیست.

وی می‌افزاید: واقعاً زندگی برای مردم دشوار شده است خود هزینه‌های مدارس را اگر در نظر بگیریم به خوبی متوجه خواهیم شد که مردم نه تنها نمی‌توانند به تغذیه مناسب خود پرداخته بلکه نمی‌توانند نیازهای نسبی و مورد علاقه‌شان را خریداری کنند.

این شهروند تهرانی که اصالتاً ترک و برای شهر اردبیل است، بیان می‌کند: چند روز گذشته برای خرید آب معدنی به یکی از کیوسک‌های روزنامه‌فروشی رفتم و دخترم هم التماس می‌کرد که برایش کتاب داستان و یا رنگ‌آمیزی خریداری کنم ولی وقتی قیمت‌ها و محتوای آن را دیدم، برایم جذاب و جالب نبود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا می‌توانید عنوان کتاب را برایمان نام ببرید، می‌گوید: کتاب «شنگول و منگول» بود که با طرح و نقاشی جدید منتشر شده بود یعنی فرزندم به این قصه علاقه‌ بسیاری دارد به همین منظور هر گاه کتاب داستانی با این عنوان می‌بیند، اگر هم چند جلد از این کتاب با تصاویر مختلف داشته باشد، دوباره به خرید آن می‌پردازد اما قیمت آن بسیار بالا بود یعنی در گذشته این کتاب را با قیمتی 350 تا 600 تومان خریداری می‌کردم اما الان 1000 تا 1500 شده است اما با همان محتوا و کمی هم تغییر در نقاشی‌های آن.

* مسئولان به تغذیه روح کودکان و نوجوانان کشور توجه کنند/ قیمت کتاب کودک بالاست

صادقی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا از کیوسک روزنامه فروشی به خرید کتاب می‌پردازید و چرا سعی نمی‌کنید در همان نمایشگاه کتاب به خرید بیشتر کتاب بپردازید، می‌گوید: امسال قیمت کتاب در نمایشگاه بسیار بالا بود به همین منظور سال گذشته که 20 الی 25 جلد کتاب برای فرزندانم خریداری کرده بودم امسال به حدود 8 تا 10 عنوان رسید به نظر شما آیا می‌توان با با حقوق 600 تا 700 تومانی به خرید کتاب هم پرداخت؟.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا فرزندتان عضو کتابخانه و یا مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است، ادامه می‌دهد: متأسفانه خیر؛ چراکه ما حوالی خیابان امام حسین (ع) زندگی می‌کنیم و تنها شعبه کانون که به محل سکونت ما نزدیک است، در میدان شهدا مستقر است که رفت و آمد با یک بچه کوچک برایم واقعاً دشوار است.

صادقی در پایان می‌گوید: از مسئولان تقاضا دارم که به فکر جوانان و نوجوانان این کشور باشند، واقعاً زندگی برای مردم دشوار شده است به گونه‌ای که تهیه خوراک و پوشاک هم به سختی تأمین می‌شود چه برسد به تفریح و خرید کتاب برای آنها؛ که اگر مسئولان به جوانان کشور بهاء نداده و آنها را مورد حمایت قرار ندهند، قطعاً نه تنها جوانان آینده خوبی نخواهیم داشت بلکه کشور هم به آن رشد و آبادانی که در نظر دارد، نخواهد رسید.

* به دلیل عضویت فرزندم در کانون، کتاب اندکی برایش خریداری می‌کنم

مونا حبیب‌زاده که فرزند 12ساله‌اش را به کلاس‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان واقع در خیابان حجاب می‌برد، درباره چگونگی خرید کتاب برای فرزندش و میزان مطالعه در خانواده‌اش، عنوان می‌کند: خیلی کم پیش می‌آید که برای فرزندم کتاب خریداری کنم چراکه او عضو کتابخانه کانون است.

وی اضافه می‌کند: کتاب واقعاً گران شده و شکی هم در آن نیست ولی بنده معتقدم اگر خانواده‌ای به تغذیه بروحی فرزندش اهمیت دهد، قطعاً از خیلی از خریدهای اضافی و غیرضروری خود کاسته و به خرید و مطالعه کتاب فرزندش اهمیت خواهد داد.

* فرزندنم را از 2 سالگی به مطالعه کتاب عادت داده‌ام

حبیب‌زاده ادامه می‌دهد: مراکز کانون برای استفاده همه کودکان و نوجوانان احداث شده است که برخی از کلاس‌های آن نیز رایگان است اما اکثر مردم از این مهم بی‌اطلاع هستند؛ معتقدم مردم باید به فرزندانشان اهمیت دهند و علاوه بر مطالعه کتاب آنها را شنیدن فایل‌های صوتی کتاب هم عادت دهند.

وی می‌افزاید: بنده از 2 سالگی برای فرزندم کتاب خریده‌ام بدون اینکه از پاره کردن و یا خط‌خطی کردن کتاب‌هایش ترسی داشته باشم به همین منظور امروز فرزندم به مطالعه کتاب علاقه‌مند است و هر شب حداقل یک داستان کوتاه را مطالعه می‌کند.

حبیب‌زاده معتقد است، تا والدین دل‌شان به حال فرزندان‌شان نسوزد قطعاً کسی دلسوز آنها نخواهد بود به گونه‌ای که برخی از والدین فرزندان خود را عادت داده‌اند که مثلاً هر روز موسیقی‌های متنوعی را گوش دهند که نه تنها به درد آنها نمی‌خورد بلکه ذهن و فکرشان را دچار آسیب می‌کند اما حاضر نیستند همان هزینه خرید سی‌دی‌های مبتذل و یا حتی خوب را به خرید کتاب و یا به تفریح فرزندانشان اختصاص دهند.

* عدم تجهیز کتابخانه‌های مساجد کشور به آثار گروه سنی کودک و نوجوان

صدیقه ملک، مدرس قرآن کریم کودکان 6 تا 8 سال درباره دلایل بی‌توجهی خانواده‌ها به مطالعه فرزندان‌شان، می‌گوید: متأسفانه برخی از کودکانی که در مساجد و مراکز فرهنگی مشغول به گذراندن کلاس‌های آموزشی و هنری هستند از وضع مالی خوبی برخوردار نیستند.

وی اضافه می‌کند: سال‌های گذشته بسیج و یا سپاه پاسداران همه کتابخانه‌های مساجد را تجهیز به کتاب‌های جدید و به‌روز می‌کرد اما اکنون این مهم کم اتفاق می‌افتد و یا اگر هم رخ دهد بیشتر کتاب‌‌های مذهبی و دفاع مقدسی است.

ملک ادامه می‌دهد: مساجد و مراکز فرهنگی کشور باید مجهز به کتاب‌های به‌روز و جدید برای همه گروه‌های سنی شوند، اما متأسفانه اینگونه نیست یعنی اگر شما توجه کرده باشید، می‌بینید که در مساجد همه نوع کتاب مذهبی نظیر قرآن، نهج‌البلاغه، صحیفه سجادیه، دفاع مقدسی، مقاومت و داستان‌های مذهبی وجود دارد اما چند جلد کتاب خوب که متناسب با مخاطبان کودک و نوجوان باشد، نیست.

* عدم نظارت بر کتاب‌های توزیع شده در کیوسک‌های روزنامه فروشی‌ها

وی می‌افزاید: گاهی اوقات وقتی برای رفتن به محل کار و یا خرید به بیرون از منزل می‌روم، به وضوح مشاهده می‌کنم که برخی از خانواده‌ها بدون توجه به محتوای کتاب‌ها، برای فرزندان‌شان آثاری را خریداری می‌کنند، که بیشتر کوچه و بازاری است.

این مدرس قرآن و احکام معتقد است، متأسفانه نظارت بر وسایل و ابزار فرهنگی در کشور بسیار محدود و اندک است یعنی به وضوح می‌بینیم که در برخی از کتاب‌فروشی‌ها و کیوسک‌های روزنامه فروشی و حتی نمایشگاه‌های کتاب، آثاری به گروه سنی خردسالان، کودکان و نوجوانان ارائه می‌شود، که بیشتر ترویج کننده فرهنگ غرب است.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس که آیا می‌توانید مصداقی بیان کنید، می‌گوید: چند ماه اخیر برای خرید روزنامه به یکی از کیوسک‌های روزنامه‌فروشی واقع در خیابان شهید انقلاب رفته بودم که دیدم یکی از شهروندان تهرانی برای دختر 5 ساله‌اش کتابی را خریداری کرد که موضوع آن مربوط به «رنگ‌آمیزی» بود، در آن کتاب لباس‌هایی که بر تن حیوانات پوشانده شده بود همه نمیه عریان و یا کوتاه بودند، خوب این یعنی ترویج فرهنگ غرب؛ اما نسبت به آن بی‌توجهی می‌شود.

* مطالعه کتاب‌های رمان تنها به دلیل پیدا کردن مرد واقعی در این آثار 

ملک ادامه می‌دهد: متأسفانه فکر و ذهن جوانان ما را به سمتی سوق داده‌اند که آنها تنها به مدگرایی و زرق و برق دنیایی توجه دارند و کمتر به عاقبت بخیری خود توجه می‌کنند، به طور مثال به یکی از شاگردانم در مقطع دبیرستان می‌گفتم چرا اینقدر رمان‌های عاشقانه می‌خوانی؟ می‌گفت چونکه واقعاً مردهای واقعی را می‌توان در رمان دریافت؛ چرا این جوان اینگونه فکر می‌کند به خاطر اینکه مسئولان نسبت به این افراد بی‌توجه هستند.

وی می‌افزاید: شما اگر کتاب‌های درسی را مشاهده کنید، می‌بینید که کمتر به الگوی اسلامی و ایرانی توجه شده است به طور مثال در کدام کتاب درسی درباره شهیدان و نحوه زندگی دانش‌آموزان شهید به جزء شهید فهمیده صحبتی به میان آمده است؟ آیا واقعاً مردان و زنان خوب ایرانی در رمان‌های نهفته و پنهان شده‌اند؟ پاسخگوی همه این مسائل در وهله نخست مسئولان و سپس خانواده‌ها هستند که نسبت به این مهم بی‌توجه هستند.

* برخی از خانواده‌ها نسبت به فرزندان‌شان بی‌حوصله هستند

الهه تبریزی، مدرس زبان انگلیسی و مترجم معتقد است، هوش کودکان ایرانی آنقدر بالاست که اگر هر خانواده‌ای در همان دوران کودکی اگر به فرزندانشان توجه کنند، قطعاً کودکان در سنین بزرگسالی یکی از مؤفق‌ترین افراد در جامعه خواهند بود.

وی اضافه می‌کند: چند سال اخیر برای گذراندن دوره‌های آموزشی به یکی از مدارس حومه تهران رفته بودم، و بیشتر کارم هم با دانش‌آموزان اول تا سوم دبستان بود، در آن سال‌های دانش‌آموزی را دیدم که به مطالعه کتاب علاقه بسیاری داشت اما خانواده او توان خرید کتاب برای او را نداشتند.

تبریزی ادامه می‌دهد: این دانش‌آموز آنقدر از هوش بالایی برخودار بود که معلم و مدیر مدرسه معتقد بودند که او نابغه است، به همین منظور سعی کردم در حوالی خیابان‌های اسلام شهر به جست‌وجوی یک کتابخانه برای این دانش‌آموز بگردم اما متأسفانه کتابخانه‌ای را در آن حوالی پیدا نکردم.

وی می‌افزاید: کودکان و نوجوانان به مطالعه کتاب علاقه بسیاری دارند اما متأسفانه یا خانواده‌ها بی‌حوصله هستند و یا اینکه از توان مالی کمتری برخوردار هستند.

* کتاب‌های ارائه شده در کیوسک‌های روزنامه‌فروشی‌ها بسیار سطحی‌نگر هستند

تبریزی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا تاکنون از کیوسک‌های روزنامه‌فروشی به خرید کتاب پرداخته‌اید، بیان می‌کند: بله؛ اما هیچ گاه نمی‌توان به آنها گفت کتاب چراکه کتاب باید دارای محتوای خوب و ارزشی باشد اما اکثر این کتاب‌ها فوق‌العاده سطحی‌نگر و به گونه‌ای دیگر آشنایی خردسالان با رنگ‌های مختلف است.

وی ادامه می‌دهد: چند سال گذشته برای یکی از فرزندان دوستم به خرید کتاب از همین کیوسک‌های روزنامه‌فروشی پرداختم که خاطره بدی را در ذهنم ماندگار کرد؛ به گونه‌ای که یک کتاب شعر برای دختر دوستم خریدم که نه تنها شعر نبود بلکه بیشتر با کلمات بیهوده و بی‌اساس به نگارش درآمده بود یعنی اصلاً شاعر آن کتاب به انسجام خانواده اعتقادی نداشت.

تبریزی در پاسخ به این پرسش که آیا عنوان کتاب را به یاد دارید، بیان می‌کند: این موضوع مربوط به 8 سال گذشته است، کتاب شعر درباره کودکی بود که برای والدین‌اش شعر سروده بود اما در آخر کودک به این نتیجه می‌رسید که همه کارها را بدون حمایت خانواده انجام خواهد داد که فکر کاملاً غلطی است مثلاً کودک بدون حمایت والدین می‌تواند تنها از یک خیابان شلوغ به خیابان دیگری برود؟ این یک مثال معمولی بود که از آن کتاب برایتان زدم.

* میراسماعیلی: انتشار برخی از کتاب‌های کودک و نوجوان بدون انجام مراحل کارشناسی

ناهید میراسماعیلی، کارشناس رشته روانشناسی بالینی از دانشگاه آزاد اسلامی و مادر یک فرزند 10 و 3 ساله، عنوان می‌کند: گاهی اوقات برای خرید کتاب به مراکز خرید انتشارات کودک و نوجوان می‌روم که واقعاً برخی از کتاب‌های آنها بسیار خوب و بعضی دیگر هم از حد پایین هم گذشته است.

وی اضافه می‌کند: متأسفانه کتاب‌هایی که برای گروه سنی کودک و نوجوان تولید و منتشر می‌شوند، کارشناسی شده نیست یعنی نویسنده اصلاً با روانشناسی کودک آشنا نیست و 50 تا کتاب هم به خورد بچه‌های مردم می‌دهد.

* عدم تناسب محتوای برخی از کتب برای گروه سنی کودک و نوجوان

میراسماعیلی ادامه می‌دهد: به طور مثال وقتی نویسنده هنوز خودش به یک کشور خارجی سفر نکرده و نمی‌داند زندگی در آن کشور چگونه است، چگونه می‌تواند در یک رمان به تعریف و تمجید و یا نفی زندگی در آن کشور بپردازد یا اینکه ادبیات برای گروه سنی کودکان باید آنقدر ساده و روان به کار گرفته شود که برخی از کلمات ملکه ذهن کودک شود اما متأسفانه برخی از کتاب‌های گروه سنی کودک برای گروه سنی نوجوان است.

* کودکان و نوجوانان را باید با واقعیت‌های زندگی آشنا کرد

وی می‌افزاید: کودکان و نوجوانان به واقعیت بیشتر از حضور در افسانه‌ها و تخیل نیازمند هستند به گونه‌ای که برخی‌ها فکر می‌کنند هر چقدر این گروه سنی را به خیالات خودشان فرو ببرند، مؤفق‌ترند اما اینگونه نیست کودکان و نوجوانان را باید با واقعیت زندگی آشنا کرد به طور مثال وقتی والدین کودکی از هم جدا شده‌اند چرا نباید کودک با مبحث متارکه آشنا شود یعنی چرا نباید کتابی وجود داشته باشد که نوجوان را با دلایل این اتفاقات آشنا کند؟.

میراسماعیلی معتقد است؛ برخی از کودکان با حضور در مدارس با مطالبی آشنا می‌شوند که فهم این مطالب باعث دردسر در زندگی آنها می‌شود که بهتر است قبل از آن خانواده‌ها به مرور زمان آنها را با برخی از مطالب آشنا کنند، به طور مثال امتناع دختران خردسال از صحبت با فرد غریبه و به خصوص مردان باید در خانواده‌ها و در آثار به این گروه سنی آموزش داده شود اما بعضی از خانواده‌ها و نویسنده‌ها به این موارد بی‌توجهی می‌کنند.

* روایت برخی از نویسندگان از آرزوها، دغدغه‌ها و عقده‌های دوران کودکی خود برای مخاطبانشان

به گفته وی، اگر کتاب‌های شعر گروه سنی خردسالان و کودکان را مطالعه کنید، اکثراً دارای ایرادات مختلفی هستند که نمی‌توان در مدت کوتاه به توضیح آنها پرداخت؛ بعضی از اشعار تنها به بازی‌های کودکان و خردسالان اختصاص دارد آیا واقعاً ما تنها باید به این موارد توجه کنیم؟.

این کارشناس روانشناسی می‌گوید: کتاب‌ها باید طبق روانشناسی کودک و نوجوان تولید و منتشر شوند، تا در میان مخاطبان خود تأثیرگذار باشند، اما احساس می‌کنم برخی از نویسندگان کودک و نوجوان نه تنها با ادبیات و روانشناسی این گروه سنی آشنا نیستند بلکه بعضی‌ از آنها عقده‌ها، آرزوها و دغدغه‌های دوران کودکی خود را برای فرزندان ما نقل و روایت می‌کنند.

* ارائه تخفیف 20 الی 50 درصدی به کیوسک‌های روزنامه‌فروشی برای خرید کتاب‌های کودک

بر اساس این گزارش، برای اینکه از نحوه توزیع کتاب در کیوسک‌های روزنامه‌فروشی مطلع شویم به برخی از کیوسک‌ها حوالی خیابان‌های شهید مدنی،‌ میدان نامجو، خیابان انقلاب، خیابان شکوفه و میدان آزادی رفته و با فروشنده‌های آنها به گفت‌وگو پرداختیم اما همه آنها علاقه‌ای به بردن نام‌شان در انتشار این گزارش نداشتند.

اکثر آنها معتقدند؛ کتاب‌هایی که برای فروش به آنها ارائه می‌شود، توسط برخی از افراد که پیک موتوری محسوب می‌شوند و اکثراً هم در حال تغییر هستند، توزیع می‌شود.

به گفته این فروشندگان، این کتاب‌ها با حداکثر 50 و حداقل 20 تا 30 درصد تخفیف به آنها فروخته می‌شود؛ البته ناگفته نماند که برخی از آنها هم می‌گویند که بعضی از کتاب‌ها اشانتیون هم دارد یعنی اگر مسئول کیوسک روزنامه‌فروشی 50 جلد از عنوان کتابی را خریداری کند به طور مثال 5 تا 10 جلد کتاب هم رایگان دریافت می‌کند.

* گاهی اوقات فروش کتاب‌های کودک بیشتر از برخی نشریات و مجلات است 

از آنها درباره سود کتاب‌ها و چگونگی فروش آثار می‌پرسم که بیان می‌کنند: حداقل روزی 5 الی 10 عنوان کتاب داستان کودک در این کیوسک‌ها به فروش می‌رسد اما گاهی اوقات هم خیلی بیشتر از سایر مجله‌ها و حتی نشریات است.

* برخی از خانواده‌ها، کیوسک‌های روزنامه‌فروشی را مکانی اثبات شده برای خرید کتاب کودک می‌دانند

یکی از فروشندگان خیابان سبلان، می‌گوید: گاهی اوقات فروش کتاب‌های داستان و رنگ‌آمیزی کودک بیشتر از نشریات و مجلات است به گونه‌ای که برخی از خانواده‌ها این محل را مکانی اثبات شده برای خرید کتاب کودکان و خردسالان می‌دانند و هر هفته یکبار با حضور فرزندانشان، کتاب‌های چیده شده در سبد مخصوص را نظاره می‌کنند.

یکی دیگر از فروشندگان کیوسک‌های روزنامه‌فروشی میدان انقلاب درباره این پرسش که آیا خانواده‌ها به محتوای کتاب توجهی می‌کنند، بیان می‌کند: خیلی کم اتفاق می‌افتد چراکه اکثر خانواده‌ها وقتی برای خرید روزنامه و یا نشریه و یا خرید تنقلات و نوشیدنی‌های خنک به این کیوسک‌ها مراجعه می‌کنند، به خرید کتاب می‌پردازند.

این گزارش حاکی از آن است، که اکثر مردم نسبت به خرید کتاب با محتوای خوب و ارزشی توجه بسیار دارند، اما به دلیل اینکه متأسفانه هنوز برخی از خیابان‌های تهران و حتی حومه و سایر شهرستان‌ها از وجود کتابخانه و تجهیز آنها به منابع غنی مجهز نیستند، مجبور به خرید کتاب‌های بی‌محتوا و سطحی‌نگر می‌شوند.

متأسفانه توزیع کتاب در کشور از چند سال گذشته تاکنون مورد غفلت مسئولان فرهنگی واقع شده است به گونه‌ای که اگر کتابی خوب و بامحتوا برای همه گروه‌های سنی به ویژه گروه سنی کودک و نوجوان منتشر شود، تنها تعداد اندکی از این گروه سنی می‌توانند از مطالب این کتاب بهره‌مند شوند چراکه محل و مکان مشخصی برای توزیع کتاب از سوی متولیان فرهنگی در نظر نگرفته شده است که ناشران کتاب‌های خود را به آن مرکز تحویل داده تا نسبت به توزیع عادلانه آن در تمام نقاط کشور برنامه‌ریزی صورت گیرد.

متأسفانه کتاب‌هایی که در کیوسک‌های روزنامه‌فروشی و برخی از سوپرمارکت‌ها به کودکان ارائه می‌شود از آثار سطحی و بی‌محتوایی هستند که توسط برخی از ناشران بی‌تجربه و نوپا تولید و چاپ شده‌اند که اکثر آنها نیز بازنویسی آثار قدیمی نظیر شنل قرمزی، سیندرلا، لوک خوش‌شانس و یا کتاب‌های حسنی است که هیچ بار مالی برای ناشر نخواهد داشت و چاپ، انتشار و حتی توزیع این کتاب‌ها همه با سود‌های بالا همراه است به گونه‌ای که یک ناشر خوب کودک برای اینکه کتاب‌هایش مورد استفاده مخاطبان خود قرار گیرد، مجبور است یکسال به تحمل و بردباری بپردازد تا در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران مخاطبان‌اش را پیدا کند.

بی‌توجهی به چرخه توزیع کتاب در کشور، یکی از غفلت‌های بزرگ مسئولان و متولیان فرهنگی در عرصه کتاب و ادبیات است که هیچگاه این ضرر و زیان‌های به وجود آمده، قابل جبران نیست چراکه ایرانیان که به مهد تمدن و فرهنگ معروف هستند هم‌اکنون افسانه‌ها و داستان‌های خوب ایرانی را جایگزین داستان‌ها و تصاویری داده‌اند که همه آنها مبلغ افکار غربی و به نوعی مبارزه با احکام شرعی نظیر حجاب است که مورد بی‌توجهی واقع شده است.

یکی دیگر از مواردی که در این چند ساله مورد غفلت واقع شده است، تولید کتاب در تیراژ بالا است یعنی به دلیل اینکه توزیع محصولات فرهنگی به ویژه کتاب در کشور مطلوب نیست، ناشران مجبور بوده تا آثار خود را با حداقل 500 و حداکثر 2000 نسخه منتشر کنند که با وجود چندین میلیون دانش‌آموزان و مخاطبان خردسال در کشور، این آمار نیز جوابگوی نیاز کودکان و نوجوانان نخواهد بود که معتقدیم متولیان فرهنگی برای بهبود این مهم باید تدابیر لازم بیاندیشند. 
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها