امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۳:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2256
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۳۲
تعداد بازدید: 184
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، سید جعفر تشکری هاشمی گفت: امروزه تراکم ترافیک در تهران و سایر کلان شهرهای کشور، از اصلی‌ترین ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، سید جعفر تشکری هاشمی گفت: امروزه تراکم ترافیک در تهران و سایر کلان شهرهای کشور، از اصلی‌ترین موضوعات و مهم‏ترین معضلات زندگی شهری به شمار می‏آید.

وی‏ آثار زیانبار اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی ناشی از تراکم ترافیک را مانعی بزرگ بر سر راه توسعه متوازن و پایدار شهرها دانست و افزود: مدیران شهر و برنامه‏ریزان شهری با وقوف کامل نسبت به این معضل و شناسایی زوایای پیدا و پنهان آن باید مطالعات و برنامه‏ریزی‏های گسترده‏ای را به منظور مدیریت حمل و نقل و ترافیک در شهرهای بزرگ به عمل آورند.

معاون شهردار تهران با تاکید بر این که تحقق این اهداف و برنامه‌ها از یک سو مستلزم سیاست‏گذاری و برنامه‏ریزی موثر و اتخاذ تصمیمات شایسته به منظور اجرای طرح‏های حمل و نقلی در محدوده شهرهاست، اظهار کرد: این مهم از سوی دیگر نیازمند قوانین و مقرراتی کارآمد و پیشرفته و یک نظام حقوقی توسعه یافته است که امکان اتخاذ و اجرای تدابیر و تمهیدات لازم توسط مدیریتهای حمل و نقل و ترافیک در شهرها را فراهم نماید.

وی با بیان این‏ که قانون شهرداری در زمان تصویب خود در سال 1334 از قوانین مترقی در زمینه مدیریت شهری بود، تصریح کرد‏: اصلاحات و الحاقات این قانون زمینه حل و فصل بسیاری از نابه‏سامانی‏های شهری به ویژه در زمینه شهرسازی و معماری و نیز ارائه خدمات شهری را فراهم آورد.

تشکری هاشمی با اشاره به این ‏که قانون مذکور در زمینه مدیریت و برنامه‏ریزی حمل و نقل شهری که به دلایل فراوان در حیطه وظایف و اختیارات شهرداری‏ها قرار دارد، سخنی به میان نیآورده و جز در مواردی محدود به این مهم نپرداخته، اضافه کرد: اساساً در سال‏های آغازین دهه 1340 تعداد وسایل نقلیه و فراوانی آن‏ها در سطح معابر شهری در حد و اندازه‏ای نبوده که تصمیم‏گیران امور را به وضع قوانین و مقرراتی در زمینه مدیریت حمل و نقل شهری وادار نماید.

وی با بیان این که پس از پیروزی انقلاب اسلامی به تدریج اجزای مختلف و البته نه چندان هماهنگ نظام حقوقی حمل و نقل شهری تصویب شد ،گفت: از آخرین قوانین مصوب در این زمینه می‏توان به «قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت» (مصوب 1386) و «قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی» (مصوب 1389) مجلس شورای اسلامی نام برد که هر یک به سهم خود تغییرات اساسی و بنیادینی را در رژیم حقوقی حمل و نقل و ترافیک شهری موجب شدند.

معاون شهردار تهران با اشاره به این ‏که امروزه قانون شهرداری و همچنین دیگر قوانین و مقررات مرتبط با مدیریت شهری به عنوان سنگ بنای تاسیس نظام مدیریت شهری غیر متمرکز نیازمند دگرگونی اساسی، افزود: این تغییر بنیادین می‏بایست شامل یک رژیم حقوقی جامع و هماهنگ در محدوده شهری باشد که حق دسترسی ایمن و مطمئن شهروندان در محدوده شهری که در قانون شهرداری مورد غفلت قرار گرفته، در آن تامین و تضمین شده باشد.

وی تحقق این حق را مستلزم اتخاذ و اجرای مجموعه‏ای از راهکارهای اجرایی دانست و اظهار کرد: استقرار شبکه یکپارچه و توسعه سامانه‌ها حمل و نقل عمومی و ارتقای خدمات این سامانه‌ها و کاهش درخواست‏های سفر سواره و مدیریت تقاضای سفر، از جمله این اقدامات است.

وی افزایش سهم وسایل نقلیه عمومی از جمله مترو و اتوبوس و نیز سفرهای غیر موتوری از جمله پیاده‏روی و دوچرخه‏سواری در سفرهای درون شهری را از دیگر راهکارهای مورد نظر بر شمرد و تصریح کرد: روان‏سازی جریان ترافیک در معابر شهری از طریق اعمال انواع روش‏های مکانیزه کنترل ترافیک، توسعه سیستم‏های هوشمند مدیریت ترافیک و ارتقای ایمنی ناوگان حمل و نقل عمومی در جهت جلب اعتماد و اطمینان شهروندان، از اقدامات دیگری است که می‏بایست مورد توجه قرار گیرد.

وی ارتقای آموزش‏های ترافیکی و بهبود فرهنگ‏سازی در حوزه ترافیک را به عنوان راهکاری اساسی مورد تاکید قرار داد و اضافه کرد: اصلاح مناسبات اقتصادی حاکم بر حمل و نقل درون ‏شهری از طریق توسعه مشارکت بخش خصوصی، برقراری نظام تشخیص و وصول عوارض و بهینه‏سازی مصرف سوخت و کاهش آلودگی‏های زیست محیطی و ایجاد نظام اختصاصی مقابله با تخلفات رانندگی در حمل و نقل شهرها، از دیگر اقداماتی است که در این خصوص باید مورد توجه قرار گیرد.

معاون شهردار تهران در پایان خاطرنشان کرد: تحقق راهکارهای فوق مستلزم فراهم نمودن بسترهای قانونی لازم و حتی تغییر رژیم حقوقی موجود با محوریت قانون است که با شناسایی نارسایی‌های قانونی و نقاط ضعف و قوت رژیم حقوقی محقق می‏شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها