امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۳:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 22564
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۲۶
تعداد بازدید: 163
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، وزیر انرژی و صنایع تاجیکستان یک توافق‌نامه همکاری با روسیه در زمینه کاهش خطرات ناشی از استخراج فلزات ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، وزیر انرژی و صنایع تاجیکستان یک توافق‌نامه همکاری با روسیه در زمینه کاهش خطرات ناشی از استخراج فلزات رادیواکتیو و اورانیوم در آسیای مرکزی امضا خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری «آسیا پلوس»، پیش‌نویس این توافق در سال گذشته بین «دیمیتری مدودف» نخست وزیر روسیه و «شیرعلی گل» وزیر انرژی تاجیکستان به امضا رسید.

این طرح در حال حاضر توسط تاجیکستان مورد مطالعه قرار گرفته و پس از پایان تحقیقات، توافق‌نامه‌ای بین روسیه و تاجیکستان به امضا خواهد رسید.

هدف از این همکاری کاهش خطرات ناشی از استخراج فلزات رادیواکتیو و اورانیوم در آسیای مرکزی است زیرا فرآوری این فلز امنیت زیست محیطی را به چالش کشیده است.

این طرح همکاری بین روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، بلاروس و تاجیکستان به امضا رسیده که مدت فعالیت آن از سال 2013 تا سال 2018 است و هزینه آن 38.5 میلیون دلار خواهد بود.

75 درصد مبلغ این همکاری به قرقیزستان و تاجیکستان اختصاص داده شده است.

استخراج اورانیوم در تاجیکستان از سال 1926 در زمان اتحاد شوری آغاز شد و تا سال 1950 ادامه داشت و امروزه در این منطقه صدها مرکز استخراج اورانیوم به صورت باز قرار دارد که امنیت زیست محیطی منطقه را مورد تهدید جدی قرار داده است.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار